Yerli Otomobilimiz TOGG’un Merak Edilen Fiyatı Ve Detayları !

0 45

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun (TOGG) öncülüğünde gerçekleştirilmiş olan yerli ve milli otomobil projemizde Aralık ayından sonra bu sefer de basın mensuplarına bir tanıtım yapıldı. Yapılan organizasyonda araçta kullanılacak olan teknolojilerden üretim hedefi gibi amaçlara kadar bir çok konu konuşuldu.

Öncelikle belirtelim ki Gürcan Karakaş kesin bir fiyat belirtmedi. Fakat yerli otomobilin bulunduğu Kompakt Crossover SUV segmentinin ortalama fiyatına yakın bir fiyata sahip olacağını da belirtti. Karakaş “Fiyatları paylaşmak çok yanlış olur çünkü rakiplerimize bu konu da bir bilgi vermek istemeyiz.

Fakat piyasada bulunan C-SUV segmentinde yer alan ve içten yanmalı motorlarla çalışan klasik otomobillerle rekabet edebilir seviyede olacak.” İfadesini kullandı. Bu bilgiye dayanarak yerli otomobilimizin 250-300 000 TL bandında bir fiyata sahip olacağı manasını çıkarabiliriz. En azından şu anki piyasa şartlarında…

Karakaş ayrıca “Türkiye olarak çok doğru bir zamanda yola çıktık. 150 yıldır otomobil üretimi yapan, alanında uzman otomobil üreticileri yani yalnızca eski ve büyük olan firmalar kazanamayacak. Daha çevik, daha yaratıcı olanlar kazanacak. Doğuştan elektrikli araç üretenler en fazla 8-10 senedir bu işi yapıyor. Bu alanda üretim yapan çok fazla şirket de yok. Artık eskilerle yarış çizgisi hizalandı. Şimdi daha fazla teknolojiye ihtiyaç var. Bu yüzden bizim gibi işbirliğine açık, startup’larla çalışan, organizasyon yapısı güçlü şirketler öne çıkıyor. Biz kendimize 150 senelik firmaları değil startup’ları rakip olarak görüyoruz.”

İş birliği konusunda Karakaş ekstra olarak “Fikri ve sınai mülkiyeti yüzde 100 bizlere ait bir otomobil markası yaratmak istiyoruz. Küresel çapta en zor olan kısımlardan birisi de bu. İmalata girince geçmişte kalan hiç bir teknolojiyi kullanmak istemiyoruz. Doğuştan elektrikli bir otomobilimiz olacak. Var olan bir aracı alıp elektrikli yapalım demiyoruz. Doğuştan elektrikli olunca eliniz kuvvetli oluyor. En başta da menzil optimizasyonu geliyor. Elektronik mimariyi gerçekleştirmiş oluyorsunuz.

Yalnızca Türk pazarını değil global rekabeti amaçlıyoruz. Etrafımızdaki ülkelerin henüz elektrikli otomobili yok. Klasik olmayan bir sistemden gelen Avrupa’daki ilk ürün olacağız. Türk mobilite ekosisteminin çekirdeğini oluşturmak istiyoruz. Savunma sanayinden bizlere gelen arkadaşlarla beraber modelleme ve simülasyonlarla birlikte buna hazırlanıyoruz. Yurt dışına çıktığımız zaman kimsenin otomobile toz konduracak bir durumu kalmayacak. Direksiyonda biz varız.” Diyerek sözlerini tamamladı.

Kaynak:otoboom.com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

instagram takipçi kasma | instagram takipçi