Yerli Otomobil 2022 Yılının Sonunda Seri Üretime Geçiyor

0

Türk kullanıcılar olarak uzun süredir TOGG’dan gelecek yeni haberleri yakından takip ediyoruz. Üretim tesisinin inşası devam eden yerli otomobil projesinden ilk çıkış tarihi açıklaması, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’tan geldi.

Varank, Roketsan ve TÜBİTAK SAGE’nin düzenlediği Tuz Gölü’ndeki TEKNOFEST Roket Yarışması’na katıldı. Bu esnada AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Varank, Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun (TOGG) Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde 25 Haziran 2018’de kurulduğunu anımsattı.

Türkiye’nin Otomobili Projesi’nde her şeyin planladığı şekilde devam ettiğini belirten Sanayi ve Teknoloji Bakanı: “Biliyorsunuz fabrikamızın inşaatı başlamıştı. İnşaat son hızda devam ediyor. 2022 yılının sonunda arabalarımızın banttan indirileceğini biz zaten ilan etmiştik. Şu anda o takvimde bir değişiklik gözükmüyor. İnşallah bir aksilik olmazsa 2022 yılının sonunda Türkiye’nin Otomobili’ni seri üretim bandından indiğini görmüş olacağız.” dedi.

Elektrikli otomobillerin ani yükselişine dikkat çeken Varank: “Otomotiv endüstrisi çok hızlı bir dönüşüm yaşıyor. Global markalar artık neredeyse hiç içten yanmalı motorlu araç üretmeyeceklerini ilan etmeye başladılar. Baktığımızda bu fırsatı doğru zamanda yakaladığımızın farkındayız. İnşallah Türkiye’nin Otomobili Projesi de TOGG ile birlikte neticeye erdirildiğinde burada gerçekten başarılı bir şekilde, bu sektörde yer almış olacağız. Biz buna inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Varank: “Biz Türkiye’nin Otomobili’nin otonom özellikleri olan, yüzde 100 elektrikli ve doğuştan elektrikli bir araç olacağını ilan ettiğimizde, sektörden bize eleştiriler geldi. Dediler ki ‘Elektrikli araçlar için daha erken. Hibrit belki olabilir ama elektrikli araçlara başlamak aslında bir hayal gözüküyor’ ama bugün geldiğimiz noktada çok hızlı bir şekilde endüstri dönüşüyor. Bütün markalar elektrikliye geçiyor. Avrupa’nın her tarafında pil yatırımları ilan ediliyor. Biz aslında tam zamanında bu otomobil projesini başlatmış olduk. Zaten şu anda 100 yıldır otomotiv üreten markalar var. Bizim onlarla aynı kulvarda yarışa girip onları geçme şansımız yoktu ama onlarla aynı zamanda elektrikli otomobil piyasasına girdiğimiz için artık bu yarışta biz de varız diyebileceğiz.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.