Yenilenen Q2’nin özellikleri neler?

0

Audi’nin başarılı model ailesinin en küçüğü olan Q2 yenilenen haliyle Türkiye’de 35 TFSI motor seçeneği ile Advanced ve S line donanım düzeylerinde showroom’larda satışa sunuldu.

Dizayndaki çarpıcı detaylar

Yenilenen Audi Q2’de göze birinci çarpan, dizaynındaki ayrıntılar oluyor.  Karakteristik olarak sağlam, sportif ve çok istikametli bir ailenin üyesi olan Q2 yeni haliyle de gücünü ve sunduğu inancı görünümüne yansıtıyor. Kompakt SUV’un yeni boyutlarında yalnızca uzunluğunun artığı; eskisinden 17mm uzayarak 4,21 metreye ulaştığı görülüyor. 2,60 metrelik aks arası, 1,79 metrelik genişliği ve 1,54 metrelik yüksekliği ise değişmiyor. Bu boyutlar ve spor süspansiyonuyla modelin sürtünme katsayısı da kendi sınıfı için son derece başarılı bir pahaya; 0,31’e ulaşıyor.

Audi dizayncıları, daha evvelki dizayndan bilinen, ön ve omuz çizgisini karakterize eden çokgen motifi art tarafa da uygulamış. Tamponun her iki tarafında difüzöre ekli büyük beşgenler yer alıyor. Ön kısım da değiştirilmiş ve farların altındaki yüzeyler daha besbelli hale getirilmiş. Büyük hava girişi imgesine sahip beşgen ayrıntılar, bilhassa isteğe bağlı S line donanım düzeyinde aracın daha etkileyici görünmesine katkı vermiş. Tek çerçeveli ızgara ise evvelkine oranla daha alçağa pozisyonlandırılmış ve ön kısmın daha geniş görünmesini sağlamış.

Yenilenen Audi Q2 Türkiye’de Advanced ve S line donanım paketleriyle alınabiliyor. Gövdenin alt kısmında, Advanced donanımda Manhattan gri; S line donanımda ise gövde renginde boyanmış eklemeler, her iki donanım düzeyinde gövde renginde ayna muhafazaları ve ön tarafta alüminyum şeritler bulunuyor. C sütunu kaplamaları da Advanced donanımda Metalik Manhattan gri; S line donanımda ise Selenit gümüş renginde sunuluyor.

En üstün teknoloji: Matrix LED farlar

Yenilenen Q2’de en değerli geliştirmelerin başında standart olarak sunulan Matrix LED ön ve LED art farlar geliyor.  Yedi başka LED’ten oluşan modüller ve akıllı denetim özelliği, uzun huzmelerin dahi, öteki yol kullanıcılarının görüşünü etkilemesinin önüne geçiyor. Bu yedi LED birebir vakitte, dinamik dönüş sinyalleri için de çalışıyor. Eşkenar dörtgen formundaki optik bileşenlerin gerisine yerleştirilen on adet diyot da gündüz farları için ışık üretiyor.

TFSI motorun randımanı

Kompakt SUV’un yenilenmiş hali, Q2 35 TFSI olarak Türkiye’de satışa sunuluyor. 1.5 litrelik TFSI motor 150 PS güç çıkışına sahip ve 1.500 ile 3.500 zaman ortasında 250 Nm tork üretiyor. COD; yani düşük yük ve motor suratlarında, ikinci ve üçüncü silindiri süreksiz olarak devre dışı bırakan verimlilik sisteminin yer aldığı model, 0’dan 100 km/s sürate 8,6 saniyede ulaşabiliyor ve 218 km / s azamî sürat pahasına sahip.

Ferah ve kaliteli iç yer

Audi Q2’nin iç yerinde da yenilikler göze çarpıyor. Jet dizaynlı yuvarlak hava çıkışları ve vites seçme kolunda yeni rötuşlar yapılmış. Standart olarak sunulan panoramik cam tavan aracı daha aydınlık ve havadar kılıyor. Ayrıyeten karartılmış arka camlar da isteğe bağlı olarak alınabiliyor. 405 litrelik bagaj, art koltukların katlanmasıyla 1.050 litreye ulaşıyor. Standart olarak sunulan katlanabilir art koltuklar ve eşya gözleri paketi, artta 12 Voltluk USB şarj noktası, elektrikle açılıp kapanabilen bagaj kapağı ve isteğe bağlı olarak alınabilen spor koltuklar da iç yerdeki konfor öğeleri ortasında.

Ayrıyeten aracın iç kısmında ışıkla sağlanan çok sayıda yenilik yer alıyor: gösterge panelindeki trim şeridi, orta konsoldaki dizlikler vb.

Geniş ve şahsileştirmeye açık konfor seçenekleri

Yeni Q2’de ekranlar neredeyse büsbütün yenilenmiş.  MMI radyo plus standart olarak sunulurken, MMI Navigasyon paketi isteğe bağlı olarak alınabiliyor. Audi Q2’nin Türkiye’de satılan Advanced ve S Line donanımlarında Opsiyonel olarak sunulan Konfor ve Teknoloji paketleri de Q2 modeli şahsileştirmeye imkan tanıyor.

Konfor paketinde, Leatherette deri döşeme, alüminyum iç görünüm ve ambiyans aydınlatma paketi ile ön koltuk ısıtması sunulurken, isteğe bağlı alınabilen başka paket olan Teknoloji paketinde, her iki donanım düzeyinde için, Audi akıllı telefon orta yüzü, AUX girişi, 10 GB müzik belleği, 8 hoparlör ve Audi sanal kokpit plus yer alıyor. MMI Navigasyon paketi isteğe bağlı olarak sunulurken, yeniden Bang&Olufsen ses sistemi de opsiyonel seçenekler ortasında yer alıyor.

Her iki donanım için de Matrix LED ön farlar ve LED art farlardan, elektrikli ayarlanabilir, katlanır ve ısıtmalı, zaten kararan dış aynalara kadar birçok konfor öğesi standart olarak sunuluyor.

Yolda daha da fazla inanç

Audi, yeni Q2 için çok sayıda şoför asistan sistemi sunuyor. Arabanın önündeki trafiği izleyen, sürücüyü öteki araçlar, yayalar yahut bisikletlilerle muhtemel çarpışmalara karşı uyaran, şoförün reaksiyon vermemesi durumunda, fren yaparak kazayı önlemeye yahut şiddetini azaltmaya çalışan Audi pre sense ön güvenlik sistemi bunların başında geliyor.

Türkiye’de satılan Q2’lerde geri görüş kamerası ve ön-arka park sensörünü içeren Park yardımı paketi standart olarak sunulurken, isteğe bağlı olarak kör nokta asistanı içeren Audi Pre Sense Basic ve Park asistanı üzere şoför asistan sistemleri alınabiliyor.

Kaynak: Milliyet

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.