Yenilenen Hyundai Elantra Türkiye’de

0

CARMEDYA.COM – Hyundai Assan, 2021 yılındaki model atağına Yeni Elantra modeliyle başlarken, doruktan tırnağa yenilenen model 231 bin 500 TL’den başlayan fiyat seçenekleriyle satışa sunuldu.

Yeni Elantra, markanın Türkiye’de 2021 yılında lansmanını yapmayı planladığı beş modelden birincisi pozisyonunda. Sedan segmentine farklı bir bakış açısı getirmesi hedeflenen araba, bilhassa sıra dışı sert ve keskin çizgilerden oluşan tasarım lisanıyla rakiplerinden ayrılıyor.

30 yılda 250’den fazla ödül

Yenilenen modelin online basın toplantısında, açılış konuşmasını yapan Hyundai Assan Lideri Sangsu Kim, şunları söyledi. “Hyundai’nin dünya çapında en çok tercih edilen modeli olan Elantra, 30 yılda 250’den fazla ödül ve övgü aldı. Son kuşak ise Ocak ayında kazandığı itibarlı “Kuzey Amerika Yılın Otomobili” ödülüyle, argümanlı olduğunu göstermeye başladı. Elantra, her jenerasyonuyla kendi segmentinde çıtaları yükselten ve çok sevilen bir model. Umarım Yeni Elantra, Türk halkı tarafından da sevilir ve dünya çapındaki milyonlarca keyifli Elantra şoförü üzere mirasını bu topraklarda da devam ettirir”.

Model atağının başlangıcı

Satışa sunulan yeni modelle ilgili görüşlerini lisana getiren Hyundai Assan Genel Müdürü Murat Berkel ise, “Sedan Ruhu, Cazibesini Buldu” sloganıyla satışa sunduğumuz Yeni Elantra ile birlikte model atağımızı bugün itibariyle başlatıyoruz. Maksadımız, Yeni Elantra ile sedan sınıfında fark yaratmak. Zira, klâsik çizgilerden ve birbirine benzeri modellerden sıkılan müşterilerimize daha farklı duruş sergileyen, hem bahadır hem de çağdaş bir araba sunmanın tam vakti. Yalnızca Elantra değil, geriye arkaya satışa sunacağımız sıradışı ve estetik modellerimizle argümanımızı artırıyoruz” dedi.

Hyundai’nin bugüne kadar en çok satılan modeli

Birinci defa 1990 yılında tanıtılan ve ardından satışa sunulan Hyundai Elantra, 30 yılda 15 milyon adetten fazla sattı. Bu kıymetli satış adetiyle bir arada, markanın en çok satılan ve tıpkı vakitte en tanınan modeli olan Elantra, orijinal tasarım özellikleri ve ayrıştırıcı görünüşüyle epey dikkat cazibeli bir araba haline geldi. Hyundai Elantra, artık de yedinci jenerasyonuyla tüm vakitlerin en uygunu olarak lanse ediliyor. Öncelikli olarak Amerika, Kore, Çin ve öteki Asya pazarları göz önünde bulundurularak hazırlanan aracın Türkiye’deki gayesi, daha sportif ve tıpkı vakitte farklı bir tasarım çizgisine sahip sedan araç isteyen ferdi müşterilere ulaşmak.

Agresif ve sportif bir tasarım

CN7 model kodlu Yeni Elantra, sıradışı formlara ve dokulara dayanan, Hyundai’nin Parametrik Dinamik ismini verdiği yeni tasarım kimliğini yansıtıyor. Otomotiv dünyasında tüm araçların neredeyse birbirine benzediği bir devirde daha agresif, daha sportif ve tıpkı vakitte daha farklı bir tasarım ideolojisi benimseyen Hyundai, böylece klâsik dizaynlardan sıkılan araba severlerin ilgisini çekmek istiyor. Bu bağlamda, pek alışılmadık sert sınırların yer aldığı otomobilde” Parametrik Dinamik” ismi verilen yenilikçi bir dizayn ideolojisi var. Bu ideoloji, dizaynın hedefi ve tahlili ortasındaki bağlantıyı birlikte tanımlayan ve kodlayan, algoritmik kanıya dayanan bir süreç olarak lisana getiriliyor.

Birebir vakitte matematiksel kavramlara da dayanan bu özel tasarım, gelişmiş bir dijital tasarım teknolojisi. Parametrik Dinamik tasarımı basitçe tanımlamak için; tek bir noktada üç çizginin buluşması manasına geldiğini söylemek gerekiyor. Böylece, araç üzerinde üç ana sınır bulunurken, bilhassa kapılarda ve art çamurluklarda yer alan sert geçişler, aracın tüm dinamizmini ön plana çıkarıyor.

Bu tasarım lisanı, Yeni Elantra’da farklılık isteyenlerin tüm beklentilerini en mert halde karşılıyor. Bir öteki deyişle, geçtiği her yerde tüm bakışları üzerinde topluyor. Yenilikçi bir görünüme sahip olan araba, segmentindeki klasik dizaynlardan farklı bir yapıda. Bu haliyle kullanıcısıyla ortasında güçlü bir bağ oluşturuyor. Geniş kademeli yeni tip ızgara ve entegre farlar, arabanın olduğundan daha geniş görünmesini sağlıyor. Ayrıyeten, tamponda yer alan rüzgar kanalları sayesinde sürtünme katsayısı da kıymetli ölçüde azaltılmış.

Bu sayede aerodinamizm artarken birebir vakitte yakıt iktisadı de elde ediliyor. Önden geriye hakikat uzanan sert geçişler ise tekrar ön kapılarda birleşmeye başlıyor. Art taraftaki uzunlamasına konumlandırılan stop lambalar ise sağ ve sol tarafta gövdeye hakikat uzanmaya başlıyor. Yandan bakıldığında Z halinde bir forma kavuşan art tasarım, bagaj kısmında da daha fazla yükleme alanı sunmaya yardımcı oluyor. Dört kapılı bir coupe havası sunan bu yeni tasarım, parlak siyah tampon difüzörüyle de şık görünüşünü destekliyor. Ayrıyeten, H formunu oluşturan LED art lambalar da bagaj kapağı boyunca uzanarak bilhassa gece sürüşlerde farklı bir görsellik sunuyor.

Hyundai mühendisleri ve dizayncıları, Elantra’yı dört kapılı bir coupe görünümüne dönüştürmek için altıncı jenerasyona nazaran daha uzun, daha alçak ve daha geniş bir form tercih ettiler. Yeni ELANTRA’nın toplam uzunluğu 30 mm ve dingil açıklığı da 22 mm artarken toplam genişlik ise 25 mm artırılmış. Yükseklik 10 mm alçalırken ön kaput ise neredeyse 50 mm geriye gerçek kaydırılmış. Bu küçük değişiklikler, aracın formunu kıymetli ölçüde değiştirirken kabin içerisinde de tesirli olmuş.

Konforlu iç yer

Şoför odaklı kokpit, sürüş hissiyatını ve heyecanını tepeye taşırken sadelikle gelen zariflik de bir başka kıymetli öge olarak dikkat çekiyor. Yeni tip direksiyon simidi ve dijital ekrandan oluşan göstergeler de bu yapıyı destekliyor. Yeni estetik çizgiler, aracın iç yerinde da tüm tabuları yıkan bir seviyede karşımıza çıkıyor ve alışılagelmiş Hyundai modellerinden daha farklı bir ambiyans sergilemeye başlıyor. Yani dışarda olduğu üzere kokpitteki şıklık da Elantra’nın rakiplerinden daha cüretkar olmasını sağlıyor.

“Etkileyici koza” iç nizamı, sürücüyü bir uçak kokpiti üzere sarıyor. Alçak ve geniş çizgiler, kapıdan orta konsola kadar uzanıyor. Alçak ve geniş bu üslup, birebir vakitte arabaya geniş bir iç alan sağlıyor. Uyumlu bir halde birbirine bağlanmış 10,25 inçlik iki ekrandan oluşan geniş bilgi ekranı ve gösterge, arabanın fütüristik hissini artırıyor. Açılı dokunmatik ekran, şoförün görmesi ve denetim etmesi için son derece kullanışlı bir yere pozisyonlandırılmış. Elantra’nın şoför koltuğundayken arabası saatlerce kullanmak için hissedilmesi gereken tüm hisler, yeni estetik çizgilerle birleşiyor.

Hyundai tasarımcılarının bir başka emeli; arabanın içindeyken şoförünü özel hissettirmek. Bu yüzden, şoför tarafı ile sağ yolcu koltuğu ortasında kokpite hakikat paralel uzanan bir tutamaç bulunuyor ve tüm kokpit büsbütün şoföre yanlışsız bir biçimde pozisyonlandırılmış.

Separatör özelliği bulunan bu tutamaç, araca premium bir izlenim de kazandırıyor. Ayrıyeten, büsbütün yeni tasarım eseri şık koltuklar da sportiflik düzeyini doruğa çıkarıyor. Bedeni saran yüksek kafalıklara sahip koltuklar, yarış yahut harika spor arabalara gönderme yapıyor. Siyah, bej ve açık gri olmak üzere üç farklı renk seçeneği ile sunulan bu koltuklar, en üst donanım düzeyi Seçkine Plus’ta karşımıza deri olarak çıkıyor. Vites topuzu, elektronik park freni ve başka butonlar da öbür Hyundai modellerinden daha farklı bir formda hazırlanmış.

Hyundai Elantra, tasarımı ve estetik iç yeriyle C sedan segmentinde fark yaratırken birebir vakitte ailelerin geniş bagaj gereksinimini da rahatlıkla karşılıyor. Bagaj hacmi, bir evvelki kuşağa nazaran 16 litre daha fazla alan sunarak tam 474 litreye çıkıyor. Art sıradaki diz aralığı de tekrar bir evvelki modele nazaran 58 mm daha fazla. Yani rahat bir seyahat için toplam 964 mm’lik bir bedel sunuyor.

Elantra ile gelen yeni K3 platformu

Hyundai’nin üçüncü jenerasyon araç platformu, Yeni Elantra’nın genel dizaynını, güvenliğini, verimliliğini, gücünü ve sürüş performansını değerli ölçüde geliştiriyor. Yeni Elantra, K3 isimli platform sayesinde daha hafif ve daha düzgün bir yakıt iktisadına sahip. Bu platform tıpkı vakitte, mühendislerin daha çevik yol tutuşu için Elantra’nın yük merkezini düşürmesine de imkan tanıyor. Mümkün bir çarpışma anında çok katmanlı bir yapıda olduğundan güvenliği de artırıyor. K3 platformu, rahatlıkla uzatılıp genişletilebiliyor. Böylelikle, öteki segmentlerdeki modellerde de kullanım imkanı sunuyor. Estetik açıdan farklı bir duruş sergileyen Elantra’nın süspansiyon sistemi de konfora yönelik. Geliştirilmiş süspansiyon montaj yapısı sayesinde hem dinamizm hem de üst seviye sürüş konforu elde ediliyor.

Sürüş dinamikleri

Hyundai Elantra’da yeni platform ve çağdaş güç aktarma organlarını birleştirerek yansıları kıymetli ölçüde güzelleştiren mühendisler, arabanın şoförün kullanım üslubuna nazaran süratli bir biçimde karşılık vermesine de imkan sağlamış.

Model, otoyolda ve kent içinde son derece sessiz ve sağlam bir sürüş özellikleri sunuyor. Ayrıyeten çevik sürüş dinamikleri, üç farklı sürüş moduyla değiştirilebilerek kullanıcısına farklı tecrübeler sunabiliyor.

Yakıt iktisadı ve varlıklı donanım seçenekleri

Hyundai Elantra, Türkiye’de birinci etapta tek motor seçeneğiyle satışa sunuluyor. Araç, 1.6 litre atmosferik beslemeli motora ve CVT şanzımana sahip. CVT’ye ek olarak, 6 ileri manuel şanzıman yalnızca Style donanım düzeyinde sunuluyor. Yakıt iktisadı ve optimum verimlilik vaad eden bu motor, 123 beygir gücünde. Üstten çift eksantrikli motor, çok noktadan enjeksiyonlu yakıt püskürtme sistemi (MPI) özelliğine sahip.

Türkiye’de “Style”, “Style Comfort”, “Smart”, “Elite” ve “Elite Plus” olmak üzere beş farklı donanım düzeyiyle satılan arabanın, teknolojik özellikleri de en az tasarımı kadar tezli. Dual LED farlar, LED gündüz sürüş farları, uzunlanmasına yerleştirilen H formundaki LED art lambalar, açılabilir tavan, 17 inç alüminyum alaşımlı jantlar, elektronik park freni, akıllı sürat sabitleyici, kablosuz şarj sistemi, yağmur sensörü, ön çarpışma ikaz sistemi, şeritte kalma ve takip ihtar sistemi ve 10.25 inç bilgi ekranı, Yeni Elantra’nın en değerli donanımlarını oluşturuyor.

Ayrıyeten, modelde sunulan kablosuz Android Auto ve Apple Car Play özellikleri de 10.25 inçlik bilgi ekranıyla kombine irtibat özelliği sunuyor. Seçkine Plus donanım düzeyinde 8 hoparlörlü Bose ses sistemi sunuluyor.

Fiyat

Türkiye pazarında tek motor ve beş farklı donanım düzeyiyle satılan arabanın lansmana özel başlangıç fiyatı 231.500 TL. Modelin en üst donanım düzeyi olan Seçkine Plus ise 410.000 TL.

Kaynak: Carmedya.com

Kaynak: Haberler.com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.