Yenilenen Citroen C4 Türkiye yollarına çıktı

0

CARMEDYA.COM – Citroën, kompakt hatchback sınıfında doruktan tırnağa yenilenen C4 modelini Türkiye‘de 4 farklı motor ve 4 farklı donanım seçeneğiyle satışa sundu.

Dijital lansman aktifliğiyle tanıtılan ve ülkemizde yeni jenerasyon Euro 6d uyumlu akaryakıtlı ve dizel motor seçenekleriyle tercih edilebilecek olan yeni C4, 219 bin TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor.

Küresel manada Stellantis çatısı altında yer alan ve ülkemizde Groupe PSA Türkiye çatısı altında temsil edilen Citroën’in kompakt hatchback modeli, özgün tasarımı, teknolojisi ve konfor özellikleriyle dikkat çekiyor. Yeni C4’ün yeni ön ve art ışık imzası birinci bakışta öne çıkan ayrıntılar ortasında yer alıyor. Model, Feel, Feel Bold, Shine ve Shine Bold ismi verilen 4 başka donanım paketiyle tercih edilebiliyor.

Citroën Genel Müdürü Selen Alkım

“Kapanma devrinde online rezervasyon imkanıyla satışta”

Yeni modelle ilgili açıklamalarda bulunan Citroën Genel Müdürü Selen Alkım şunları söyledi; “Yeni C4, bir evvelki jenerasyonuna nazaran çok farklı bir araba. Tasarımı, teknolojisi, konforu ve yerden yüksekliğiyle hatchback sınıfına orijinal bir soluk getiriyor. Hem SUV’ye göz kırpıyor, hem de dört dörtlük bir Crossover formu taşıyor. Bu kapsamda, yeni C4’ün geniş bir kitleye hitap etmesini bekliyoruz. Rakip olarak, tüm B-SUV’leri ve C-Hatchback’leri mutlaka hedefliyoruz. Tıpkı vakitte, tüm SUV kullanıcılarının da beğenisini kazanacağına ve ilgisini çekeceğine inanıyoruz. Birinci olarak Nisan ayında test araçlarımızı Türkiye’ye getirmiştik. Bu sayede, 100’den fazla test aracını bayilerimiz aracılığıyla 1000’e yakın Citroën müşterisine tam kapanma periyodundan çabucak evvel test ettirdik. Bugün itibariyle de resmen satışa sunmuş olduk. Kapanma devrinin bitimine kadar yeni C4 için gelen talepleri toplayacağız. Mayıs’ın son haftasıyla birlikte birinci teslimatlarımız başlayacak. Tıpkı vakitte, müşterilerimize bütün satış seçeneklerini sunmak ismine kapanma periyodunda online rezervasyon imkanı da sunuyoruz. Yeni C4’ün özellikleri ve rekabetçi fiyatıyla argümanlı bir model olacağına inancımız tam.”

Kompakt hatchback C4 B-SUV pazarına da göz kırpıyor

Yeni C4’ün tasarımı karakteristik bir Citroën imajı ortaya koyarken, uygulanan ayrıntılarla daha çağdaş bir görünüm sergiliyor. Büyük tekerlekler, heybetli ve kaslı ayrıntılar kadar gövde etrafını 360° dönen gözetici kaplamalar sayesinde yeni C4, güçlü ve tıpkı vakitte sağlam bir SUV hissi uyandırıyor.

Yeni C4’e önden bakıldığında Citroën’nin CXPerience Concept, Ami One Concept ve 19_19 Concept üzere çalışmalarla başlayan ve 2020 başlarında yeni C3 ile devam ettirilen dizaynın çağdaş bir yorumu dikkat çekiyor. Kelam konusu mimaride V-şeklindeki ışık imzasına sahip çift katmanlı ön tasarım ve ön taraf boyunca uzanan krom marka logosu özgün bir görünümü beraberinde getiriyor. Mimarinin en aktüel uygulamasında marka logosunun uçları yanlara hakikat uzayarak gündüz farlarını içine alıyor. Böylelikle büsbütün LED “Citroën LED Vision” far teknolojisi ile LED gündüz farları ve üç adet LED modülden oluşan ön farlar görsel olarak ön plana çıkartılıyor.

Yüksek ve yatay pozisyonlu motor kaputu yeni C4’ün güçlü görünümüne katkıda bulunuyor. Mat siyah alt eklentiye sahip ön tampon küçük darbelere karşı dayanıklılık sağlıyor. Ami One Concept ve 19_19 Concept’te kullanılan makro chevron desenli hava giriş ızgaraları ise ayrıntılara gösterilen ihtimamı gözler önüne seriyor. Yeni C4’ün özgün tavan çizgisi ve eğimli art camla birlikte fizikî olarak gövdeyle bütünleşen tavan spoyleri arabanın aerodinamik üstünlüğüne vurgu yapıyor. Üç adet camı içine alarak aydınlatma üniteleriyle bütünleştiren eğimli tavan çizgisi ise efsanevi Citroën GS’e atıfta bulunuyor. Yeni C4’ün art kısmı da dizaynıyla arabanın genel dinamizmini ve sağlamlığını tamamlıyor. Bagaj kapağının açılmasıyla oluşan geniş yükleme ağzı 380 litrelik büyük bir bagaja erişim sağlıyor. Eğimli art cam, dik bagaj kapağı ve spoyleriyle art kısım ise 2004 yılında tanıtılan C4 Coupé’nin dizaynından esintiler taşıyor. Parlak siyah bir şeritle birbirine bağlanan aydınlatma üniteleriyle yeni C4 V halindeki LED stop dizaynıyla ön tarafın tasarım lisanını devam ettiriyor.

Yeni Citroën C4 iç yerdeki yüksek kalite algısı ve çağdaş yapısıyla da rakiplerinden ayrılıyor. Şoförleri karşılayan çağdaş konsol tasarımı, kenarları yumuşatılmış şık kapı panelleri, güçlü saklama alanları, yumuşak ve esnek materyaller Citroën Advanced Comfort programının yansıması olarak dikkat çekiyor. Yatay konumlandırılan geniş ön konsol yolculara genişlik ve ferahlık hissi verirken; konsol sehpası, Citroën Akıllı Tablet Desteği® ve akıllı telefon saklama alanı üzere zekice uygulanan tasarım tahlilleri kullanışlılığı destekliyor. Yeni C4’ün çerçevesiz HD dijital gösterge paneli Citroën marka kimliğine uygun grafiklerle okunaklı bir yapı sunuyor. Çağdaş ve şık tasarımı kadar okunaklı yapısıyla da dikkat çeken gösterge paneli, büyük renkli yükseltilmiş gösterge ekranı (Head-Up Display) tarafından tamamlanıyor. Renkli ekranlı Head-Up Display ekran, temel sürüş bilgilerini şoförün direkt görüş alanına renkli olarak yansıtıyor. Böylelikle şoför gözünü yoldan ayırmadan kıymetli sürüş bilgilerine erişebiliyor. Orta konsolun en üst noktasında son derece ince ve çerçevesiz 10 inçlik bir dokunmatik ekran bulunuyor. Kelam konusu ekran araç denetimlerinin merkezini oluşturuyor. Ekran yansıtma özelliğiyle bu çağdaş dokunmatik ekran, uyumlu akıllı telefonun ekranını aktarmak yahut yansıtmak için kullanılabiliyor. İklimlendirme sistemine ilişkin kumanda paneli ise büyük uzunluk düğmeleriyle ergonomik bir kullanım sunuyor. Aydınlık bir kabin içi sunabilen Yeni Citroën C4, toplam 4.35 m²’lik bir cam alan sunarken, elektrikli açılır panoramik cam tavanıyla da ferah seyahatleri art koltuklar için bile garanti ediyor. Art koltuklarda sunulan 198 mm’lik diz arası ise sınıfının en âlâ bedeli olarak ön plana çıkıyor. Alçak ve düz yükleme eşiğine (715 mm) sahip 380 litrelik bagaj kısmı ise 1250 litreye kadar genişleyebiliyor.

4 farklı motor seçeneğiyle Türkiye pazarında

Yeni Citroën C4, Türkiye pazarı için farklı kullanıcı ihtiyaçlarını karşılayan motor seçenekleri sunuyor. Bu kapsamda, tamamı Start& Stop sistemine sahip hem akaryakıtlı hem de dizel motor seçenekleri şoförler tarafından tercih edilebiliyor.

Yeni C4’ün akaryakıtlı motor seçenekleri ise manuel hem otomatik şanzımanlarla kombine ediliyor. Euro 6d normunu karşılayan 1.2 PureTech 100 HP motorda 6 vitesli manuel şanzıman yer alırken, 1.2 PureTech 130 HP motor ise EAT8 otomatik şanzıman standart olarak sunuluyor. 1.2 PureTech 155 HP motorda ise EAT8 otomatik şanzıman misyon alıyor. Citroën C4’ün tek dizel motor seçeneğini ise tekrar Euro 6d normunu karşılayan 1.5 BlueHDi 130 HP motor temsil ederken, kendini kanıtlamış bu motor EAT8 otomatik şanzımanla kombinleniyor. Yeni C4’ün yüksek verimliliğe sahip motorlarının yer aldığı versiyonlarda iç yerdeki metal görünümlü E-Toggle ismi verilen şık ve kullanışlı vites kumanda ünitesi öne çıkıyor. Yeni C4’te sunulan 8 ileri otomatik şanzımanlı versiyonlarında kullanıcılara sunulan e-Toogle, geri vites boş yahut ileri vitesin kolay kolay seçilebilmesi için 3 pozisyonlu (R, N ve D) yapısıyla öne çıkıyor. Bunun dışında, park pozisyonuna geçmek için P ve manuel moda geçmek için M olmak üzere iki adet kısa yol düğmesi de bulunuyor. Vites konsolunda ise elektrikli el freni kumandası ile Eko, Olağan ve Spor olmak üzere sürüş modu seçim paneli yer alıyor.

Konfor beklentileri dört ana başlıkta ele alınıyor

Citroën markasına ilişkin arabaların tasarım ve gelişimine istikamet veren Citroën Advanced Comfort programı konfor kavramına ulaşmanın yeni ve çağdaş yolunu ortaya koyuyor. Bu doğrultuda yeni C4, farklı ihtiyaçlara gereksinim duyan şoförlerin beklentilerini karşılamak için Citroën Advanced Comfort® programını dört ana başlık altında ele alıyor.

• Sürüş konforu, şoför ve beraberindeki yolcuları gerek süspansiyon gerekse de gürültü konforu bakımından dış dünyadan izole ederek bir koza tesiri yaratıyor.

• Hayat konforu, geniş yaşama alanı, pratik saklama alanları ve sunmuş olduğu akıllı tahlillerle kabin içindeki hayatı kolaylaştırıyor ve eğlenceli hale getiriyor.

• İç huzur konforu, yalnızca sahiden faydalı olanı bilgileri görüntülemek için bilgileri düzenliyor ve öncelik belirleyerek rahatlatıcı bir iç atmosfer yaratıyor. Bu sayede şoförün zihinsel iş yükünü azaltıyor.

• Kullanım konforu, sezgisel teknolojilerle araba ve donanımlarının optimize ediyor, günlük kullanımı kolaylaştıran yardımcı donanımlar sunuyor ve dijital tahlillerle yolcular ile araba ortasındaki bağı akıcı hale getiriyor.

Uçan halı tesiri

Yeni C4, standart olarak Kademeli Hidrolik Dayanaklı Süspansiyon Sistemi® süspansiyon ile yollara çıkıyor. C5 Aircross SUV modellerinde kullanılan süspansiyon sistemi üstün süsüş dinamizmi dışında markanın “uçan halı etkisi” olarak tanımladığı üstün konfor düzeyi sunuyor. Citroën’e özel bu yenilikçi teknoloji marka müşterilerinin değer verdiği süspansiyon sisteminin sönümleme kalitesini artırmayı amaçlıyor. Kademeli Hidrolik Dayanaklı Süspansiyon Sistemi® birebir vakitte Citroën markasının süspansiyon alanındaki uzmanlığının gelmiş olduğu en son noktayı da gözler önüne seriyor.

Marka 100 yıldan daha uzun bir müddettir müşterilerine gelişmiş süspansiyon konforu tahlilleri sunuyor. Citroën Kademeli Hidrolik Takviyeli Süspansiyon Sistemi® sisteminde, klasik sistemlerden farklı olarak her iki tarafa biri sönümleme ve başkası geri basma olmak üzere iki hidrolik stoper bulunuyor. Süspansiyon böylelikle uygulanan tansiyonlara bağlı olarak iki etapta çalışıyor. Hafif sönümleme ve geri basma durumlarında yay ve amortisör, hidrolik stoperlerden yardım almadan dikey hareketleri denetim ediyor. Kelam konusu stoperlerin sağlamış olduğu esneklik sayesinde arabada bozuk tabanda süzülme hissi veren uçan halı tesiri yaratılıyor. Çok daha ağır çalışma ortamlarında ise yay ve amortisör sarsıntıyı hafifletmek üzere hidrolik sönümleme ve geri basma stoperiyle birlikte çalışıyor. Enerjiyi emen lakin bir kısmını geri basan klasik mekanik stoperin tersine, hidrolik stoper bu enerjiyi emerek dağıtıyor. Böylelikle sistem sekme yapmıyor.

Bağlanabilirlik

Yeni C4, yeni temas teknolojileriyle geliyor. Modelde bulunan 10 inç dokunmatik ekranın yanı sıra akıllı telefonlar için kablosuz şarj özelliği, Android Auto ve Apple CarPlay ile Connect Play şoförlerin teknoloji muhtaçlıklarını karşılayarak seyahatleri tıpkı vakitte keyifli anlara dönüştürüyor. Ayrıyeten, araç içerisinde yer alan ikisi önde ve biri artta olmak üzere üç adet USB soketi hem şoför hem de öbür yolcuların daima olarak kontakta kalmasını sağlıyor. Öte yandan, Citroën yeni C4 modelinde öndeki yolcuların keyifle seyahat etmesini sağlayacak “Citroën Akıllı Tablet Desteği®” bulunuyor. Ön konsola entegre edilen akıllı katlanan taşıyıcı sistemi, farklı markalardan tabletlerin inançlı bir biçimde sabitlenmesine imkan tanıyor. Böylelikle, yolcu tableti sürüş esnasında kullanabiliyor. Sürgülü çekmece ise ön konsolda yolcuya bakacak halde konumlandırılıyor ve bir tabletin saklanmasına imkan tanıyor.

16 yeni kuşak sürüş dayanak sistemi

Yeni C4, yeni jenerasyon Citroën modellerinde olduğu üzere sürüş güvenliğini ve sürüş konforunu arttıran 16 adet yeni jenerasyon sürüş dayanak sistemiyle de donatılıyor. Tüm bu sistemler otonom sürüşe giden yolda değerli bir adımı oluşturuyor. Acil Durum Fren Sistemi, Çarpışma İkaz Sistemi, Kör Nokta İhtar Sistemi, Etkin Şerit Takip Sistemi, Adaptif Sürat Sabitleme Sistemi, Otoyol Şoför Takviye Sistemi, Şoför Yorgunluk İhtar Sistemi, Şoför Dikkat İhtar Sistemi, Trafik İşareti ve Sürat Levhası Tanıma Sistemi üzere sürüş dayanak sistemleri sürüş güvenliğini destekliyor. Uzun Far Asistanı, Anahtarsız Giriş ve Çalıştırma, Renkli Head-Up Display, Elektrikli El Freni, Art Kamera ve 180 Derece Geri Görüş, Yokuş Kalkış Dayanağı ve Viraj Aydınlatma Sistemi üzere elektronik sistemler ise daha konforlu bir sürüş sağlıyor. Bununla birlikte, Citroën’de birinci kez kullanılan Acil Durum Davet Sistemi (e-call) özelliği sayesinde, acil durum anında aracın pozisyonu otomatik olarak acil durum yetkilisine aktarılıyor.

Varlıklı ferdileştirme seçenekleri

Yeni C4, Türkiye’deki şoförler için güçlü ferdileştirme seçeneklerine imkan sağlıyor. Bu kapsamda, Turuncu (Karamel), Kırmızı (İksir), Beyaz, Mavi (Buz), Siyah, Gri (Platin) ve Gri (Çelik) olmak üzere 7 farklı gövde rengi şoförler tarafından tercih edilebiliyor. Bununla birlikte, parlak siyah ve gri renk paketleri tercih edilebilen başka kişileştirme seçenekleri ortasında yer alıyor. Yeni C4’te sportif ve dinamik dış görünüme katkıda bulunan büyük çaplı lastik ve jantlar kombinasyonları güçlü seçim özgürlüğü sunuluyor. Seçenekler 16 inçlik kapaklı döküm jantlarla başlayarak 16 inçlik alaşım jantlarla devam ediyor. Bunun dışında, 17 inç ve farklı dizaynlara sahip 18 inçlik jant alternatifleri bulunuyor. Bir cins marka imzası haline gelen dokunma hissi uyandıran yumuşak ve sıcak renklere sahip iç yer uygulamaları ise Citroën modellerinin iç yerini şekillendirmeye devam ediyor. Koltuk sırtlıklarındaki kontrast renkli şerit kapı panellerindeki renkleri tamamlayarak tasarım bütünlüğü oluşturuyor. Şoförlere iç yeri şekillendirmek üzere Standart ve Metropolitan Gri olmak üzere iki farklı tema sunuluyor.

Kaynak: Carmedya.com

Kaynak: Haberler.com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.