Yeni lastik etiket uygulaması 1 Mayıs’ta yürürlüğe girecek

0 61

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından hazırlanan “Lastiklerin Yakıt Verimliliği ve Başka Parametreler ile İlgili Etiketlenmesi Hakkında Yönetmelik” geçtiğimiz hafta Resmi Gazete’de yayınlanmıştı.

Lastik etiketlemeye yeni düzenleme getiren yönetmeliğin Resmi Gazete’de yayınlanmasının akabinde, yeni etiket uygulaması 1 Mayıs 2021’den itibaren Avrupa Birliği ile eşzamanlı olarak yürürlüğe girecek.

Lastik Sanayicileri ve İthalatçıları Derneği’nden (LASİD) yapılan açıklamada, yenilenen lastik etiketlerinde kategoriler ve seviyelendirmelerde sadeleşmeye gidildiği aktarıldı.

LASİD Genel Sekreteri Erdal Kurt, etiketlemenin 2012’den bu yana Avrupa Birliği ülkeleri ile birlikte Türkiye’de de uygulandığını belirterek, “Etiketlemedeki bu değişikliğin temel maksadı; global sürdürülebilirliğin sağlanması; ekonomik ve çevresel verimliliğin artırılması, sürüş güvenliğinin artırılmasıdır.” sözlerini kullandı.

LASTİKLERDE KİMLİK BİLGİSİ

Yenilenen lastik etiketlerinde kategoriler ve seviyelendirmelerde sadeleşmeye gidildiğini vurgulayan Kurt, yeni etiketlerin üst kısmında lastik kimlik bilgilerinin yer alacağını bildirdi.

Kurt, lastik satın almak isteyenlerin, lastik bilgilerine ve lastik etiketinin dijital kopyasına sağ üst köşedeki karekod (QR) ile ulaşabileceğini kaydederek, “Araç sahiplerinin lastik satın alırken gerçek ve inançlı lastik seçimi yapabilmek için bu etiketleri dikkatle incelemesi çok kıymetli, yanlışsız lastik seçimi ortak trafik şuurumuzun bir kesimidir.” dedi.

YENİ KRİTERLER EKLENDİ

Araba lastikleri ve hafif ticari araç lastiklerin yanı sıra; otobüs, kamyon, tır lastikleri için de etiketlendirme zaruriliği getirildiğini belirten Kurt, ayrıyeten yeni etiketlemede yakıt tasarrufu, ıslak yerde yol tutuş ve dış yuvarlanma gürültüsü hakkında bilgi sağlamayı amaçlayan parametrelere; kış lastiklerinde aranacak karda yol tutuşu, buzda yol tutuşu üzere kriterlerin de eklendiğini kaydetti.

Açıklamada, lastik etiketlemenin sürüş güvenliğinin artırılması ve son kullanıcıların lastik satın alırken şuurlu bir seçim yapmasına imkan verdiği belirtilerek, yeni düzenlemeyle etiketlerdeki formatın değiştiği, etiketleme parametrelerinin güncellendiği, yeni parametreler ile lastik sınıfı ve tiplerinin de etiketlere eklendiği söz edildi.

YENİ ETİKETLERDE YER ALAN BİLGİLER

Yürürlüğe giren yeni yönetmelik kapsamında, yeni etiketlerde aranacak değişiklik ve düzenlemelerin ana çizgileriyle şu biçimde olacağı aktarıldı:

Yeni etiketlerde tedarikçi ismi, ebat bilgisi, lastik tipi ile ilgili belirlenmiş numerik kod, lastik çeşidi üzere bilgiler etiketin üst kısmına eklendi. Lastik etiketinde yer alan kare kod (QR kod) vasıtasıyla lastik bilgilerine erişim veriliyor.

Yakıt Verimliliği ve Islak Yol Tutuş Sınıfları A’dan (En yüksek) E’ye (En düşük) 5 düzeye indirildi ve düzeylerin aralıkları değiştirildi.

Dış Yuvarlanma Gürültüsü sınıfları sembolü değişti. Yeni biçimiyle alt sol köşede, dB cinsinden ölçülen bedel olarak yer alıyor ve ses düzeyi (A-C aralığında) sınıflandırıldı.

Lastiğin güç kış şartlarında kullanılan bir lastik olup olmadığını gösteren ‘Kış Lastiği’ (içinde kar tanesi deseni olan üç tepeli dağ) Sembolü yahut lastiğin buzda yol tutuş lastiği olup olmadığını gösteren sembol eklendi.

C1 (Otomobil) ve C2 (Hafif Ticari Araç) kategorilerine ek olarak C3 (otobüs, kamyon, tır) kategorisindeki lastikler için de etiketleme mecburî hale getirildi.

Kaynak: Ensonhaber

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

instagram takipçi kasma | instagram takipçi