Yeni Hyundai Elantra tanıtıldı

0

Yılın birinci çeyreğinden sonra yeni modellerini tanıtacağını açıklayan Güney Koreli marka Hyundai, bu serüvene Elantra modeliyle başladı. Birinci kere 1990 yılında tanıtılan ve ardından satışa sunulan Hyundai Elantra, 30 yılda 15 milyon adetten fazla satmış.

Öncelikli olarak Amerika, Kore, Çin ve öbür Asya pazarları göz önünde bulundurularak hazırlanan aracın Türkiye’deki amacı, daha sportif ve birebir vakitte farklı bir tasarım çizgisine sahip sedan araç isteyen kişisel müşterilere ulaşmak.

Yeni Elantra markanın yeni tasarım lisanını temsil eden birinci modeli olma özelliğinde. Parametrik Tasarım denilen bu yeni çizgi, sıradışı formlara ve dokulara dayanıyor. Marka bu tasarım lisanını, “Otomotiv dünyasında tüm araçların neredeyse birbirine benzediği bir devirde daha agresif, daha sportif ve tıpkı vakitte daha farklı bir tasarım ideolojisi benimseyen Hyundai, böylece klasik dizaynlardan sıkılan araba severlerin ilgisini çekmek istiyor.” halinde açıklıyor.

Elantra, Hyundai’nin 3. nesil K3 platformu üzerine inşa edilmiş. Bu platform üzerine inşa edilen farklı modellerde olacak. Bu platform bir evvelkine nazaran 45 kg daha hafif ve aks uzaklığı de 20 mm daha uzun. Bunun art koltuk diz aralığına katkısı ise 60 mm daha fazla olarak belirtiliyor.

Yeni Elantra’nın toplam uzunluğu 30 mm ve dingil açıklığı da 22 mm artarken toplam genişlik ise 25 mm artırılmış. Yükseklik 10 mm alçalırken ön kaput ise neredeyse 50 mm geriye gerçek kaydırılmış. Bu küçük değişiklikler, aracın biçimini değerli ölçüde değiştirirken kabin içerisinde de tesirli olmuş.

Aracın içine göz attığınızda ise yeni tip direksiyon simidi ve dijital ekrandan oluşan göstergeler dikkat çekiyor. Yeni estetik çizgiler, aracın iç yerinde da tüm tabuları yıkan bir seviyede karşımıza çıkıyor ve alışılagelmiş Hyundai modellerinden daha farklı bir Elantra’nın rakiplerinden daha cüretkar olmasını sağlıyor.

Hyundai Elantra, tasarımı ve estetik iç yeriyle C sedan segmentinde fark yaratırken birebir vakitte ailelerin geniş bagaj gereksinimini da rahatlıkla karşılıyor. Bagaj hacmi, bir evvelki nesle nazaran 16 litre daha fazla alan sunarak tam 474 litreye çıkıyor. Art sıradaki diz aralığı de tekrar bir evvelki modele nazaran 58 mm daha fazla. Yani rahat bir seyahat için toplam 964 mm’lik bir paha sunuyor.

Türkiye’de “Style”, “Style Comfort”, “Smart”, “Elite” ve “Elite Plus” olmak üzere beş farklı donanım düzeyiyle satılan arabanın, başlangıç fiyatı 231.500 TL. Sportif ve dinamik bir görünüşe sahip arabanın en üst donanım düzeyi olan Seçkine Plus ise 410.000 TL.

Tanıtım esnasında konuşan Hyundai Assan Genel Müdürü Murat Berkel, Hyundai’nin 2021 yılı satış maksadının 34 bin adet olduğunu söyledi. Berkel, “5 yeni model tanıtacağız böylelikle 2. ve 3. çeyrek bizim açımızdan çok ağır geçecek. Pazar üst istikametli giderse daha çok araba satma ihtimalimiz de var.” dedi.

Dünya genelinde önemli bir sorun haline gelen yarı iletken krizi ve nisan ayı satışlarıyla alakalı görüş belirten Berkel, “Çip krizi, sokağa çıkma kısıtlamaları ve kurlardaki sert çıkışlardan ötürü pazarda biraz yavaşlama mevcut. Nisan ayında toplam pazarda 75 bin adetler olabilir diye varsayım ediyoruz. Bizim tarafımızda çip krizinden kaynaklı yaşanan bir sorun yok. Birinci çeyrekde 40 binden fazla araç ürettik ve tam randımanlı bir biçimde çalışıyoruz. 2021 yılı toplam pazarını ise 750 bin adetler civarında kestirim ediyoruz. Güney Kore’deki fabrikalarımızda kısmen bu sorun var fakat Türkiye’de bu türlü bir sorun yok.” dedi.

Hyundai Assan İdaresi Genel Müdür Murat Berkel, Lider Sangsu Kim, Satış Yöneticisi Jong Weon Choi

Kaynak: Sözcü

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.