Yeni Dacia Sandero Stepway, Euro NCAP’ten 2 yıldız alabildi

0 63

Avrupa pazarındaki arabaların güvenlik ve performans değerlendirmeleri için 1977 yılında kurulan bağımsız kurum Euro NCAP, yaptığı testler sonucunda arabaları derecelendiriyor.

Euro NCAP, son olarak geçtiğimiz günlerde Türkiye’de satışa sunulan Dacia Sandero Stepway modelini konuk etti.

Standart güvenlik ekipmanıyla teste tabi tutulan Sandero Stepway, yapılan testler sonucunda yalnızca 2 yıldız alabildi.

ÇARPIŞMA MÜDAFAASINDA GÜZEL PERFORMANS GÖSTERDİ

Yeni Dacia Sandero Stepway, yapılan çarpışma testlerinde yetişkin yolcu kategorisinde yüzde 70, çocuk yolcu kategorisinde ise yüzde 72 oranında muvaffakiyet gösterdi.

Bu nedenle yeni Sandero Stepway, sırf çarpışma muhafazası konusunda değerlendirilseydi, büyük olasılıkla 4 yıldız alacaktı.

GÜVENLİKTE SINIFTA KALDI

Euro NCAP’ın ziyan görebilecek yol kullanıcıları ve güvenlik yardımcısı kategorilerinde gerçekleştirdiği testler, Stepway’in çok fazla puan kaybetmesine neden oldu.

Yol kullanıcıları ve güvenlik yardımcısı kategorilerinde araba, sırasıyla 41 ve 42 puan alabildi.

Euro NCAP, gelişen teknolojiyle birlikte güvenlik kavramının da değiştiğini, bu nedenle otomobilllerin yüksek teknoloji kullanarak kazaları önlemesi gerektiğini savunuyor.

Ancak Sandero Stepway, acil fren takviye sistemi dışında pek fazla güvenlik teknolojisi barındırmadığı için, çarpışma muhafazasında aldığı yüksek puanları güvenlik kategorisinde kaybetti ve toplamda 2 yıldız alarak testi bitirdi.

Kaynak: Ensonhaber

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

instagram takipçi kasma | instagram takipçi