Yaz Ve Kış Lastiği Hakkında Bilmeniz Gerekenler

0 43

Kaza anında ani fren mesafesini belirleyen, virajları yol tutuşu sayesinde güvenle almanızı sağlamakta olan hatta yakıt tasarrufu sağlamakta olan araç lastikleri, ortalama 3 senede bir ve her 30.000 kilometrede muhakkak değiştirilmelidir. Bunun haricinde hem mal, hem de can güvenliğiniz için aracınızda bulunan lastiklerin yol koşullarına ve mevsime uygun lastikler olması gerekir.

Aracınız tıkır, tıkır işliyor olsa da trafiğe çıktığınızda güvenliğiniz, esasında ortalama 1 tonluk aracı üstünde taşıyan 4 lastiğe emanettir. Yaz ve kış mevsimlerine geçişlerde, aracınızı kullanım sıklığınıza göre yaz – kış lastiği değişimi yapmanız, hem de aracınızın performansını da arttırır.

Lastik Seçimi Neden Önemli?

Oto lastiği genel itibari ile yaz, kış ve dört mevsim lastiği olarak 3 gruba ayrılır. Eğer aracınızı kullanmış olduğunuz bölgede hava sıcaklığı 7 C ve altına düşüyorsa, ayrıca yoğun kar yağışı yaşanıyorsa kış lastiği olmadan trafiğe çıkmamanız gerekir. Yaz aylarında yaz lastiği yerine kış lastiği kullanmak ise hem lastiğin yapısını bozar, hem de yakıt tüketiminin belirgin oranda arttırır. Dört mevsim lastikler ise ılıman hava şartlarında dört mevsim kullanılabilen lastiklerdir.

Kış Lastikleri

Kış lastikleri; özellikle buzlu ve karlı yollarda araç güvenliğini azami seviyeye çıkartmak amacı ile geliştirilmiştir. 7 C nin altında üstün yol tutuşu ve performans sergileyen kış lastikleri, kauçuktan üretildiği için diğer lastikler gibi soğuktan sertleşmez. Kış lastiğinin dış kısmında bulunan kılcal kanallar ve geniş desenler ise aracın yol tutuşunu ve çekiş gücünü arttırır.

Derin oluklar suyu en hızlı biçimde tahliye ettiği için aracın kaymasını ya da patinaj yapmasını engeller. Dolayısıyla kış lastikleri yalnızca karlı havalarda değil, 7 C nin altında sulu karlı, yağmurlu, sulu çamurlu ve hatta kuru havalarda da kullanılır. Kış lastiği alırken diş derinliğinin 4 mm . Ve üstünde olmasına dikkat etmeniz gerekir.

Bu derinliğin altındaki lastikler kış lastiği sınıfına girmez ve fren mesafesini arttıracağı için güvenliğinizi tehlikeye sokar. Ekim ayı itibariyle, nisan ayı sonuna kadar kış lastiğini aracınızda kullanabilirsiniz. Özellikle karlı havalarda, ani frenin karı sertleştirerek aracı kaydıracağını unutmayın ve kış lastiğiniz olsa dahi güvenli sürüş için 90 kilometre. Nin altında aracınızı kullanmaya özen gösterin.

Yaz Lastikleri

Yaz lastikleri; kış mevsimi dışında kalan tüm aylarda kullanmak mümkündür. Yaz lastiklerinin üstünde kış lastiklerine göre daha uzun kanallar ve kısa ve kalın bloklar bulunmaktadır. Bunun sayesinde yağışın olmadığı yaz mevsiminde lastikler müke mm el yol tutuşu sağlar. Ayrıca ABS kullanarak ani fren yaptığınızda çok sıcak havalarda yaz lastikleri fren mesafesini %40 oranında arttırır ve hayat kurtarır. Fakat yaz lastiklerinin kauçuk yapısı, hava 7 C nin altına düştüğünde sertleşir ve lastik özelliğini kaybeder. Yaz lastiği satın alırken diş derinliği 1.6 mm . Ve üstünde olmalıdır. Ayrıca tüm lastik değişimlerinde aracın balans ayarının servislerde tekrar yapılması gerekir.

Dört Mevsim Lastikleri

Dört mevsim lastikleri ise; eğer kışın, yağışlı hava şartlarında aracınızı çok sık kullanmıyorsanız, karlı havalarda ise mecburi olmadıkça trafiğe çıkmıyorsanız aracınız için idealdir. Yaz aylarında yaz lastiklerine göre daha düşük bir performans gösterse de dört mevsim lastikleri kuru ve sıcak havalarda ve çok hafif kar yağışının olduğu günlerde kullanmak mümkündür. Diş derinliği orta düzeyde olan dört mevsim lastiklerinin kullanım ömrü ise diğer lastiklere oranla daha uzundur.

Kaynak:unicosigorta.com.tr

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

instagram takipçi kasma | instagram takipçi