Yalnızca 88 adet üretilecek

0

Yeni araba, 100 yılı aşkın Aston Martin spor mirasını ve baştan sona işlenmiş inanılmaz tasarım kabiliyetini yansıtıyor. DBR1 hem 24 saatlik Le Mans hem de 1000 km Nurburgring’in 1959 sahnesinde zafer kazanan Aston Martin tarafından bugüne kadar yapılmış en başarılı yarış makinesidir.

1956’daki birinci çıkışından sonra DBR1, Spa Sportscar Race (1957, Tony Brooks) dahil olmak üzere bir dizi ünlü zafer kaydetti; Goodwood Turist Mükafatı (1958, Sör Stirling Moss, Tony Brookes; 1959, Sör Stirling Moss, Carol Shelby, Jack Fairman); ve Aston Martin’in Dünya Spor Araba Şampiyonası’na girmesiyle sonuçlanan ünlü Le Mans zaferi ile birebir yıl Nurburgring’de (1959, Sör Stirling Moss ve Jack Fairman) 1000 km.

Rekabetçi yarışlar için üretilmiş bir araba olmasına karşın, DBR1 birebir vakitte markanın en tanınmış mirası olan DB yol arabalarından kimilerinin da öncüsü oldu.

1958’den itibaren arabanın kalbinde, David Brown beş vitesli şanzımanla eşleştirilmiş 2.992 cc’lik sıralı altılı bir motor yatıyordu. 800 kg olan spor arabanın iddia edilen en yüksek suratı ise 150 mil/s’den fazla.

Direkt bir yol arabasından türetilmeden saf bir yarış modeli olarak üretildi – yalnızca beş DBR1 örneği üretildi: Aston Martin Works grubu tarafından bu çeşit komuta tesiri için kullanılan dört adet ve özel kullanım için bir araba.

Aston Martin V12 Speedster DBR1 teknik özelliği, ikonik Aston Martin üzere öne çıkan özellikler sunar. Aston Martin Racing Green boyası Clubsport beyaz çizgili yuvarlak sınırlar, Clubsport grafikli Saten Gümüş anodize ızgara, Conker deri ve Viridian Green kumaş / Caithness deri. Tüm bu özellikler, DBR1’i bugün tartışmasız simge yapan devir niteliklerine işaret ediyor.

Benzeri Aston Martin Racing Green şoför ve yolcu kaskları şeffaf “pencerelerin” altında bulunurken, som gümüş “kanatlar” rozetleri parlıyor. V12 Speedster’ın açık kabinindeki parlak karbonfiber, Caithness Green deri saten gümüş alüminyum şalt sisteminin ihtimamla tasarlanmış uygulaması, gerçek bir araba mükemmeline olan saygıyı vurguluyor.

Saten siyah 21 inç lastikleriyle, her bir Aston Martin V12 Speedster’ın markanın gelişmiş boya tesisinde tek başına boyama sürecinde 50 saatten fazla harcadığı bu spesifikasyonun bir özelliği.

Bu V12 Speedster spesifikasyonunun gerisindeki mantığı özetleyen Aston Martin Baş Kreatif Sorumlusu Marek Reichman, “Duygu ve seçkinlik bu arabanın merkezinde yer alıyor. Ender ve istisnai bir Aston Martin, şık, sanatsal biçiminin tersine içgüdüsel bir sürüş tecrübesi sunmak için tasarlandı. DBR1’in ihtişamına selam veren ısmarlama bir teknik özellik yaratmak, takımım ve kendim için büyük bir ayrıcalık oldu ve bu arabaların dizaynlarına uyguladığımız birebir heyecanla sürüldüğünü görmek için sabırsızlanıyorum.” dedi.

Yeni arabanın kalbinde, yaklaşık 700 HP güç ve 753 Nm tork üretebilen 5.2 litrelik V12 Twin-Turbo motorunun daha yüksek performanslı bir versiyonu bulunuyor. V12 motor, arabanın gerisine monte edilmiş bir ZF 8 ileri otomatik şanzımanla eşleştirilmiş.

Bu sayede bu araba 0’dan 100 km/s sürate yalnızca 3.4 saniyede ulaşabiliyor. Her biri şirketin Gaydon merkezinde elle üretilen ve teslimatların 2021’in ortalarında başlaması beklenen DBR1 özel V12 Speedster için siparişler şu anda alınmaktadır.

Kaynak: Sözcü

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.