Yakıt hücrelerinde Çin ve Alman iştiraki

0

Şirket, ticari araç üreticisi Qingling Motors ile Çin’de Bosch Hidrojen Güç Aktarma Sistemleri (Hydrogen Powertrain Systems) (Chongqing) Co. Ltd. isimli bir ortak teşebbüs şirketi kurdu. Yeni şirket, Çin pazarı için Yakıt Hücreli Güç Modülleri olarak isimlendirilen yakıt hücresi sistemlerini geliştirecek ve pazarlayacak. Teşebbüs, her iki iş ortağının teknoloji ve pazar uzmanlığının bir havuzda toplanmasını, Çin yakıt hücresi pazarının geliştirilmesini ve Çin’deki otomotiv endüstrisinin dönüşümüne katkıda bulunulmasını hedefliyor.

Çin Otomotiv Mühendisleri Derneği (Çin-SAE) tarafından hazırlanan Güç Tasarrufu ve Yeni Güçlü Araç Teknolojisi Yol Haritası 2.0’a nazaran, Çin’de 2030 prestijiyle yakıt hücreli sürüş sistemlerine sahip bir milyondan fazla araç trafikte olacak. Ortak teşebbüs, tüm Çinli araç üreticilerine yakıt hücresi sistemi sağlamayı amaçlıyor. Bu sistem için gerekli olan yakıt hücresi paketi, güç elektroniğine sahip hava kompresörü ve sensörlü denetim ünitesi üzere kesimler yüklü olarak Bosch’un Wuxi’deki fabrikasından sağlanıyor. 2021 yılı içerisinde küçük ölçekli üretim başlayacak olup Bosch’un Yakıt Hücreli Güç Modülü ile donatılan 70 Qingling kamyonundan oluşan test filosu da yollara çıkacak. Yakıt hücresi sisteminin pazara sunulma tarihi ise 2022/2023 olarak planlanıyor.

Bosch İdare Şurası Üyesi ve Mobilite Tahlilleri İş Kesimi Lideri Dr. Stefan Hartung, “Yakıt hücresinin sanayileştirilmesinde artık süratimizi artırıyoruz. Yenilikçi teknolojiler ve stratejik iş iştirakleri, karayolu trafiğini olabildiğince iklim dostu hale getirme gayesini hızlandırmada kıymetli bir rol oynuyor.” dedi. Bosch, Çin’de Qingling ile uzun yıllardır yakıt enjeksiyonu ve egzoz gazı arıtma alanlarında birlikte çalışıyor. Qingling Motors Lideri Du Weidong, “Bosch ile olan başarılı iş birliğimizi devam ettirmekten memnuniyet duyuyoruz. Kısa bir müddet evvel gerçekleştirilen iş birliği, taşınabilir yakıt hücresinin sanayileştirilmesi yolunda değerli bir dönüm noktası olmasının yanı sıra Çin otomotiv endüstrisinin geliştirilmesine de kıymetli bir katkıda bulunuyor.” dedi.

Bosch, hidrojen teknolojisine kıymet veriyor ve daima olarak bu alana yatırım yapıyor. Şirket, bir müddettir Çin’deki yakıt hücresi faaliyetleriyle ilgili yetkinliklerini geliştirmeye devam ediyor. 2020’de Wuxi’de yakıt hücresi merkezi inşa edildi, artık ise ortak teşebbüse de tedarik edilecek modüller için gerekli üretim kapasitelerine hazırlık yapılıyor. Bosch, böylece Çin pazarındaki tesirini güçlendiriyor.

Almanya’da Bamberg, Feuerbach ve Homburg’da bulunan fabrikalarda da Bosch, yakıt hücresinin sanayileştirilmesi için çalışmalarına devam ediyor. Bosch, İsveçli uzman Powercell ile 2022’den itibaren kendi büyük ölçekli üretimine başlayabilmek için pazarın kullanımına hazır yakıt hücresi paketi geliştiriyor.

Kaynak: Sözcü

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.