Yağ Basınç Göstergesi Neden Yüksek Yağ Basıncı Gösterir

0 360

Yağ Basınç Göstergesi Neden Yüksek Yağ Basıncı Gösterir

Araç motorlarında sorunsuz bir şekilde işlemesinin en önemli noktasından birisi yağdır. Yağ motor için çok önemlidir. Yağ motorda az şekilde sürtünme ve motorda olan parçaların birbirleri ile uyumun daha iyi ve sorunsuz bir şekilde olmasını sağlamaktadır. Yağ düzenli kontrol edilip arızalar engellenir ise araç motorundaki parçaların daha uzun ömürlü olmasını

Araç motorlarında sorunsuz bir şekilde işlemesinin en önemli noktasından birisi yağdır. Yağ motor için çok önemlidir. Yağ motorda az şekilde sürtünme ve motorda olan parçaların birbirleri ile uyumun daha iyi ve sorunsuz bir şekilde olmasını sağlamaktadır. Yağ düzenli kontrol edilip arızalar engellenir ise araç motorundaki parçaların daha uzun ömürlü olmasını sağlamaktadır. Ancak yağ ve onunla beraber çalışan sistemler birçok nedenden dolayı baya sıkıntılı ve arıza verebilen sistemden birisidir. Eğer yağ düzenli bir şekilde kontrol edilip ve arızası olduğu durumda hemen yaptırılmaz ise size oldukça ağır olarak maddi sorunlar yaratabilir. Bu nedenden dolayı yağ ve yağ basıncı kontrolü dikkat edilmesi gereken parçalardan birisidir. Araçta yağ basıncı yükselmesi arızası birçok arabada meydana gelebilir. Bu arızasının olması da size araçta bulunan gösterge paneli sayesinde belli etmektedir. Eğer arabanız eski ise ve gösterge panelin de böyle basınç göstergesi yok ise haftada en az 1 defa kontrol etmeniz gerekmektedir.

Yağ basıncı göstergesinde yağ basıncının yüksek olmasının birçok nedeni vardır işte bu nedenler:

Daha fazla mesaj

–  Motora ihtiyacı olan yağdan daha fazla ve kalın yağ koyulmuş olabilir. Böyle bir sorunda arabanın modeline ve markasına uygun olan ve üretici tarafından tavsiye edilen yada kullanma kitapçığın da hangi yağ kullanılması gerekiyorsa o kullanılmalıdır. Herhangi bir insanın söylediği yada size tavsiye ettiği ve kalın olan bir yağı aracınıza sakın olarak koymayın. Çünkü kalın yağ motora yaptığı basınç ince yağa göre daha çok olmasından dolayı arızalara yol açabilir, bu yüzden ince ve uygun yağ koyulması gerekir.

 Diğer yüksek basınç gösterme arızalarından birisi de yağ borularında tıkanıklık olmasından dolayıdır. Boruların içine tıkanan herhangi bir şeyden yağın daha yüksek basınç olarak artmasından dolayı göstergede yağ basıncı derecesi yüksek olarak gözükebilir. Bu arızayı çözmek içinde tıkanmış olan yağ borularına tel sokulmak bu boruları temizleyecektir.

– Yağ borularında eziklik olmasından dolayı da yüksek basınç olarak gösterebilir. Hemen yağ borularını kontrol edip eğer eziklik var ise servise yada ustaya baktırılıp boruların yenileriyle değiştirilmesi gerekir.

 Yağ basınç pompasının ömrünü yitirmesinden dolayıda olabilir. Arıza yapan pompa yağın basıncını yüksek yada düşük seviyede gösterebilir. Hemen servise götürüp yağ basınca pompasının değiştirilmesi gerekir.

– Ayrıca yağ basınç göstergesi bozuk olmasından dolayı da yüksek gösterebilir. Hemen bir servise yada ustaya baktırılıp yaptırılması gereklidir. Bu arızaların dışında eğer yağ basınç göstergesi hiç basınç göstermiyor ise de ana yağ borusu yada göstergeye giden yağ borusunda delinmeden dolayı olabilir, Yağ pompasındaki mil kırılmış olabilir yada yağ emniyet sübabının açık kalmış olmasından dolayı olabilmektedir. Eğer böyle arızalarla karşılaşıyorsanız hemen servise götürmeniz gerekmektedir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

instagram takipçi kasma | instagram takipçi