Volvo ve DiDi’den otonom araçlar için iş birliği

0

Volvo Cars, DiDi’ye direksiyon ve frenleme üzere fonksiyonlar için gerekli yedekleme sistemlerine sahip XC90 arabalar sağlayacak; ayrıyeten arabaları otonom sürüşe daha hazır hale getirmek için gereken ek yazılım ve donanım entegrasyonu için DiDi Autonomous Driving ile iş birliği yapacak. XC90’lar, DiDi Autonomous Driving’in yeni platformu olan DiDi Gemini’ye entegre edilen birinci arabalar olacak. XC90’ların gelecekte DiDi’nin ağında araba çağırma emeliyle konuşlandırılması planlanıyor.

Muahede, Volvo Cars’ın bir araba tedarikçisi ve şoförsüz filolar için tercih edilen bir iş ortağı olma pozisyonunu güçlendiriyor. Ayrıyeten şirketin otomotiv güvenliğinde global bir başkan olma algısına da güç katıyor. XC90’lardaki yerleşik yedekleme sistemleri ve güvenlik özellikleri, DiDi Autonomous Driving’in gelişmiş otonom sürüş sistemi ile birleştirilecek, böylelikle arabaların robotaxi hizmetlerinde güvenlik şoförleri olmadan çalışmaları mümkün olacak.

DiDi, Çin ve ABD’deki otonom test filolarını genişletmeye ve ticari robotaksi operasyonlarını büyütmeye devam ederken, Volvo Cars ve DiDi Autonomous Driving, bugünkü mutabakata dayanarak uzun vadeli bir paydaşlık kurmayı hedefliyor.

Dünyanın önde gelen paylaşımlı taşınabilir teknoloji platformu olan DiDi, dünyanın premium araba üreticileriyle iş birliği yapıyor. DiDi, ticari otonom ulaşım hizmetleri geliştirmek için ağ operasyonundaki derin uzmanlığını ve gerçek dünyadaki sürüş dataları bankasını kullanıyor.

Volvo Cars, 2020’de Şangay’ın birinci pilot robotaksi programında kullanılmak üzere DiDi’ye Volvo XC60’lar sağlamıştı. Şangay’ın muhakkak bölgelerindeki beşerler, DiDi uygulamasında robotaxi ile seyahat rezervasyonu yapabilir ve otonom olarak sürülebilirken, arabalar bir güvenlik şoförü ve mühendisi tarafından izleniyordu.

Volvo Cars’ın CEO’su Håkan Samuelsson, “DiDi Autonomous Driving ile yaptığımız bu stratejik iş birliği, dünyanın önde gelen araba paylaşım şirketlerinin tercih ettiği bir iş ortağı olma tutkumuzu doğruluyor. DiDi’nin genişleyen robotaksi programını inançlı arabalarımızla birleştirmek, tüketiciler ortasında otonom araba çağırma konusunda itimat oluşturmak için olağanüstü bir eşleşme sağlıyor.” dedi.

DiDi Autonomous Driving CEO’su ve Didi’nin CTO’su Bob Zhang, “Küresel otomotiv sanayisi önderleriyle yaptığımız iştirakler çerçevesinde ortaya çıkan, paylaşımlı, elektrikli ve otonom araba ağları, gelecekte kentsel ulaşım sistemleri içinde en yüksek güvenlik ve sürdürülebilirlik standartları olacak. Yeni otonom donanım platformumuz DiDi Gemini, Şangay’daki test yolcu hizmeti operasyonlarımızdan kıymetli iyileştirmeler aldı. Volvo Cars’ın güvenlik alanındaki liderliği sayesinde, gelecekte otonom nakliyecilik hizmetlerine yönelik yeni kilometre taşlarına ulaşmayı dört gözle bekliyoruz.” dedi.

Kaynak: Sözcü

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.