Volvo Trucks’tan elektrikli araç atağı

0

Tüketicilerin karbonsuzlaştırma ve daha yeşil nakliye seçeneklerini tercih etmeleri ve şirketlerin birinciyim gayeleri nedeniyle, ulusal ve memleketler arası nakliyatta elektrikli araçlara olan ilgi her geçen gün daha da artıyor.

Volvo Trucks, rekabetçi ve çevresel nedenlerle tüketicilerin bu taleplerini göz önünde bulunduran nakliye şirketlerinin gereksinimlerine yönelik olarak elektrikli araç eser yelpazesine üç yeni ağır hizmet kamyonu ekledi.

Volvo Trucks’ın satışa sunduğu 3 yeni elektrikli kamyon modeli nakliyatta yeni bir periyot başlatıyor. Volvo FH ve Volvo FM modelleri ile kentsel nakliyatta kullanılan elektrikli kamyonların şehirlerarası bölgesel nakliyecilik için de kullanılması artık mümkün. Yeni elektrikli Volvo FMX modeli ise inşaat nakliyeciliği operasyonlarının daha sessiz ve daha yeşil gerçekleştirilmesine katkı sağlıyor.

2019’da Avrupa’da seri üretimine geçilen ve kent içi ulaşımda kullanılan Volvo FL Electric ve Volvo FE Electric modelleri sonrasında, Aralık 2020’de Kuzey Amerika’da Volvo VNR Electric modelini satışa sunan Volvo Trucks, 2022’nin ikinci yarısında satışına başlayacağı 3 yeni modeli ile dalda en geniş elektrikli eser yelpazesine sahip olacak. Orta ve ağır nakliyatta 6 farklı elektrikli modeli ile kent içi ve şehirlerarası nakliyeciliğinde müşterilerinin gereksinimlerine farklı gereksinimlerine en uygun tahlili sunacak.

Eurostat 2018 “Mesafeye nazaran Karayolu Yük Taşımacılığı” istatistiklerine nazaran Avrupa’da karayolu ile taşınan tüm malların %45’i 300 km’den daha az bir aralık kat ediyor. Münasebetiyle daha yüksek yük kapasitelerine, daha güçlü sürüş özelliklerine ve 300 km’ye kadar menzile sahip yeni kamyonlarıyla Volvo Trucks’ın elektrikli eser portföyü bugün Avrupa karayolu nakliyatının yaklaşık %45’ini kapsayabilecek. Böylelikle, resmi istatistiklere nazaran AB’deki toplam CO2 emisyonlarının yaklaşık %6’sını oluşturan karayolu nakliyatından kaynaklanan iklim tesirinin azaltılmasına katkı sağlanacak.

Uzun aralıklı ağır nakliyecilikte da elektrikli araçların kullanılacağını öngören Volvo Trucks hem yüksek yük kapasitesi hem de çok daha uzun uzaklıklar için elektrik üretmeye yönelik hidrojen yakıt hücreleri kullanmayı planlıyor.

Volvo Trucks Lideri Roger Alm, “Bu teknoloji süratle gelişiyor ve gayemiz tıpkı vakitte hem pilleri hem de yakıt hücrelerini kullanarak uzun sürüş uzaklıklarını elektrikli hale getirmek. 2020’li yılların ikinci yarısında yakıt hücreli elektrikli kamyonlar satışına başlamayı hedefliyoruz.” biçiminde konuştu.

Kaynak: Sözcü

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.