Ünlü firmalardan büyük paydaşlık

0

Muahede kapsamında, daha inançlı ve daha uygun irtibatlı hizmetler için irtibat sistemleri standartlaştırılacak.  Bu sayede, ortak bağlantı sistemleri ve ilişkili hizmetler kullanılarak arabalarla toplumların birbirine daha kolay bir biçimde bağlanması hedefleniyor.

Otomotiv sanayisine önemli bir değişim getiren bağlanabilirlik, bulut, yapay zeka, otonom ve elektrik üzere teknolojiler arabaları etrafıyla daima temasta kalan araçlar haline getiriyor. Bu alandaki teknolojiler süratle ilerlerken üreticiler de bağımsız olarak araç irtibat aygıtları ve tahlilleri geliştirmeyi sürdürüyor. O denli ki, uzaktan çalıştırma fonksiyonları üzere temel bağlanabilirlik hizmetlerinde bile, her bir şirket ilgili kaynakları geliştirme ve sürece noktasında farklı bir yaklaşım benimsiyor. Bu noktadan hareketle, tüketicilere mümkün olan en kısa müddette daha inançlı ve daha uygun irtibat tahlilleri sunmak isteyen otomotiv üreticileri, global işbirliğine giderek ortak tahliller sunmaya başladı. Suzuki Motor Corporation (Suzuki), Subaru Corporation (Subaru), Daihatsu Motor Co. Ltd. (Daihatsu), Toyota Motor Corporation (Toyota) ve Mazda Motor Corporation (Mazda) yeni jenerasyon araç irtibat aygıtlarına ilişkin tahlilleri ortak geliştirmek üzere anlaştı. Mutabakat kapsamında, daha inançlı ve daha uygun kontaklı hizmetler için irtibat sistemleri standartlaştırılacak ve ortak irtibat sistemleri ve kontaklı hizmetler kullanılarak arabalarla toplumlar birbirine bağlanacak.

Suzuki, Subaru, Daihatsu ve Mazda markaları bugüne kadar Toyota tarafından geliştirilen temel araç irtibat teknolojilerine kendi teknolojilerini entegre ediyordu. Mutabakatla birlikte şirketler, yeni kuşak ilişkili arabalar için; araçlardan ağlara ve araç bağlantı aygıt merkezine kadar ortak bağlanabilirlik özelliklerine sahip sistemler kuracaklar. Sonuç olarak, araçlar ve araç irtibat aygıtı merkezi ortasındaki irtibat kalitesinin güzelleştirilmesiyle, müşteriler ve operatörler ortasında daha net telefon görüşmeleri yahut daha süratli irtibat olmak üzere müşterilere daha kaliteli ve daha verimli kontaklı hizmetler sunulabilecek. Kelam konusu paydaşlık, iştirake dahil olan her bir şirketin geliştirme yüklerini azaltmaya ve sistem işletimini ve ek yeni fonksiyonları içeren versiyon güncellemelerini kolaylaştırmaya ve bunun yanı sıra tesis ve işçi üzere kaynakları optimize etmeye yardımcı olacak. Muahedeyi imzalayan şirketler, insanların hayatlarını güzelleştiren ve toplumsal sıkıntıları çözen hizmetler geliştirmeye devam ederken, üzerinde muahedeye varılan ortak geliştirme ile ilgili benzeri fikirlere sahip ortaklarla iş birliği yapmayı da değerlendirecekler.

Ortak altyapı bağlantı aygıtlarının gelişimini hızlandırıyor

Otomotiv bölümüne önemli bir değişim getiren CASE (Bağlanabilirlik, Otonom/otomatik, Paylaşımlı ve Elektrikli) alanı ile; bulut hizmetleri, objelerin interneti, büyük data ve yapay zekâ dahil olmak üzere teknoloji ve iş dünyasının irtibat ve bilgi sürece hallerinde çok süratli ilerleme kaydediliyor. Şirketler, temaslı aracın temel fonksiyonları olan araç irtibat aygıtlarının geliştirilmesini ortak oluşumlarla çözümleyerek müşterilerine mümkün olan en kısa müddette daha inançlı ve daha uygun temaslı hizmetler sunabiliyor. Uygulama ve hizmetlerin gelişimini şirket içinde bir kısım olarak pozisyonlandırmak; verimliliği arttırırken araç bağlantı aygıtlarının gelişimini hızlandırıyor. Böylelikle her şirket, kelam konusu ortak altyapıyı kullanarak, kendi uygulamalarını ve hizmetlerini geliştirmek için daha fazla odaklanabiliyor.

Kaynak: Milliyet

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.