Tüketici aracını üst segmentle değiştirmek istiyor

0

otomobilim.com, Nisan ayında ebeveynler, bekar bayanlar, bekar erkekler ve 50 yaş üstü bireyleri baz alan, tüketici araştırması gerçekleştirdi. Firma, 2548 kişinin iştirakiyle gerçekleştirdiği araştırma sonuçlarını derleyerek, bu araştırmanın istatistiklerini paylaştı. Araştırmaya nazaran tüketicilerin araba sahibi olmamalarının en büyük nedeni yüzde 57,8 oranı ile bütçe yetersizliği. Arabası olan tüketicilerin yüzde 64,4’ü ise imkanı olsa aracını değiştirmek istediğini söylüyor. Aracını değiştirmek isteyenlerin çoğunluğu ise daha üst segment araçları kullanmak istediği için aracını değiştirmek istiyor. Tüketicilerin hayallerindeki araba ise yüzde 20,3 oranı ile Mercedes.

ÜST SEGMENT ALMAK İÇİN ARAÇLARINI DEĞİŞTİRMEK İSTİYORLAR

Aracını değiştirmek isteyen tüketicilere bunun sebebi sorulduğunda ise yüzde 24,1’i üst segment araç kullanmak istediğini söylüyor. Tüketicilerin yüzde 18,9’u daha muteber bir araç istediği için, yüzde 17,5’i yatırım gayeli daha üst model ile değiştirmek istediği için, yüzde 14,9’u daha düşük kilometreli bir araç ile değiştirmek istediği için, yüzde 14,8’i ileride daha geniş bir aile olmayı düşündüğü için, yüzde 9,8’i ise aracını uygun bütçeli bir araç ile değiştirip kalan nakti masraflara harcamak istediği için aracını değiştirmek istiyor. Evliler ve evli olup ebeveyn olan iştirakçiler daha geniş bir aile kurmayı düşündüğü için, daha geniş araç ile aracını değiştirmek istiyor. Bekar bayanlar ve bekar erkekler ise yatırım maksadı ile üst model araç istiyor ve daha üst model araçlara binmeyi tercih ettiği için aracını değiştirmek isteyeceğini söylüyor.

KÂFİ BÜTÇE OLMADIĞI İÇİN ARAÇ SAHİBİ DEĞİLLER

Anket iştirakçilerinin yüzde 64,4’ü araç sahibi iken yüzde 35,6’sı araç sahibi değil. Araba sahibi olmama sebepleri sorulduğunda bireylerin yüzde 57,8’i bütçesinin kâfi olmamasını münasebet gösterdi. İştirakçilerin yüzde 19,1’i toplu taşımanın muhtaçlıklarını karşıladığı için, yüzde 12,8’i araba almak yerine farklı yatırımlar yapmayı tercih ettiği için, yüzde 10,3’ü ise ehliyeti olmadığı için araç sahibi olmadığını söyledi. Bilhassa bekar bayanlar, bekar erkekler ve ebeveyn olmayan evliler, aracı olmayan en büyük kesiti oluşturuyor ve münasebet olarak bütçe yetersizliğini belirtiyor.

ARACI OLSA DA İMKANI OLDUĞUNDA DEĞİŞTİRMEK İSTİYOR

gösterdi. İştirakçilerin yüzde 19,1’i toplu taşımanın gereksinimlerini karşıladığı için, yüzde 12,8’i araba almak yerine farklı yatırımlar yapmayı tercih ettiği için, yüzde 10,3’ü ise ehliyeti olmadığı için araç sahibi olmadığını söyledi. Bilhassa bekar bayanlar, bekar erkekler ve ebeveyn olmayan evliler, aracı olmayan en büyük bölümü oluşturuyor ve münasebet olarak bütçe yetersizliğini belirtiyor.


Kaynak: Sözcü

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.