Toyota, hidrojen motor teknolojisi geliştiriyor

0 84

Son vakitler birçok şirket karbon emisyonunu en aza indirmek için elektrikli arabalar üzerinde çalışıyor..

Bu şirketlerden biri olan Japon devi Toyota, özellikle motorsporları için hidrojen yakıt hücreli motor geliştirdiğini açıkladı.

Corolla Sport üzerine yapılan bir yarış aracına yerleştirilen motor, ORC ROOKIE Racing ismi altında yarışlara katılacak.

JAPONYA’DA ÜRETİLECEK

Yarış aracında kullanılacak hidrojen yakıt hücresinin ise Japonya’da üretilmesi planlanıyor. Geliştirme evresinde olan bu hidrojen yakıt hücreli motor, 21-23 Mayıs’ta gerçekleştirilecek Fuji Harika TEC 24 Saat yarışında, motorsporlarının kuvvetli ortamında test edilecek. Toyota bu sayede sürdürülebilir mobilite toplumuna katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Açıklamada verilen bilgiye nazaran, Toyota Mirai aracı üzere yakıt hücreli araçlar, yakıt hücresini kullanarak hidrojenin havadaki oksijenle kimyasal olarak tepkisinden yararlanarak elektrik motoruna güç veren elektriği üretiyor.

CO2 SALIMI SIFIRA İNİYOR

Bununla birlikte hidrojen yakıt hücreli motorları, akaryakıtlı motorda kullanılan modifiye edilmiş yakıt besleme ve enjeksiyon sistemleriyle güç üretiyor. Hidrojen motorları kullanım sırasında sıfır CO2 emisyonu salımı gerçekleştiriyor.

Hidrojen yakıt hücreli motorlardaki yanma, benzinlilere nazaran daha süratli olduğundan daha karakteristik reaksiyonlar elde ediliyor. Çevresel performansının yanı sıra hidrojen motorları, ses ve titreşim konusunda da verimli sürüş potansiyeline sahip.

Karbon nötr amacına yanlışsız giden Toyota, yakıt hücreli araçların popülerliğini artırmayı amaçlarken birebir vakitte yakıt hücresi kullanan farklı uygulamaları da destekliyor.

Kaynak: Ensonhaber

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

instagram takipçi kasma | instagram takipçi