Tesla’ya Yeni Bir Rakip: Lucid Air

0 46

Çeşitli markaların elektrikli araç projesini saymazsak Tesla, kendi alanında rakipsiz diyebiliriz. Aynı zamanda bu durum yavaş da olsa değişiyor. Gerek diğer ülkelerden, gerekse de markanın ana vatanı olan Amerika’den çeşitli elektrikli araçlar çıkmaya devam ediyor. Lucid Air de bunlardan birisi.

Amerika’li elektrikli oto üreticisi Lucid Motors, uzun senelerdir ilk modeli üstünde çalışmalar yapıyor. Firma ilk modelini “Air” olarak adlandırdı ve bu araç Tesla Model S’e rakip olacak elektrikli bir sedan oldu.

Uzun zaman sonra da Lucid Air adlı elektrikli sedan, seri üretim versiyonuyla karşımıza çıktı. Yani Lucid Air artık resmen detaylı fonksiyonlarıyla beraber tanıtıldı! Lüks odaklı ve uzun menzil gidebilecek olan bu elektrikli sedanın 2021’in ortalarında satışa sunulmasının planlandığı da açıklandı.

Lucid markasının CEO’sunun Peter Rawlinson, yani Tesla Model S’i geliştirmekte olan ekibin baş mühendisi olduğu bilgisini de bu arada vermiş olalım. Lucid markası, Tesla Model S’ten daha aerodinamik, daha hızlı şarj olan, daha konforlu ve daha geniş bir otomobil ortaya koymak için yola çıkmıştı.

Aracın iç mekanına genel bir bakış attığımızda kıvrımlı hatların birbirleriyle çok iyi bütünleştiğini görüyoruz. Sürücünün hemen önünde de 34 inç’lik devasa bir kıvrımlı ve 5K çözünürlüklü bir dijital gösterge paneli yer almakta. Bu ekran hemde 3 ayrı bölmeye ayrıldığı için kullanışlı da görünüyor.

Buna ilave olarak Lucid Air’in direksiyon simidinde ses sistemi ve klima kontrolleri için fiziksel butonlara yer verilmesi de kullanışlılık anlamında güzel olmuş. Lucid, Amazon’un Alexa sistemini de bu araca entegre ettiği için zaten sesli komutlar da kullanılabiliyor.

Lucid firması, over-the-air denilen uzaktan güncelleme sistemini de Air adlı bu ilk modelinde sunuyor. Tesla’larda da görmüş olduğumuz bu sistem sayesinde araçlar zamanla hiç bayiye bile gitmeden yeni özellikler kazanabiliyorlar.

Bunların dışında aracın orta konsolunda alt tarafta büyükçe bir ekranın daha yer aldığını da görüyoruz. Ayrıca aracın tavanı boydan boya camdan yapıldığından bir hayli ferah bir iç mekan da elde edilebilmiş. Lucid Air’in “Space Concept” adlı gelişmiş platformu sayesinde bir hayli geniş bir iç mekan hacmi sunacağı da vurgulanıyor. Örneğin aracın bagaj hacminin 739 litre gibi aşırı yüksek bir değer olacağı söyleniyor.

Kaynak:otoboom.com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

instagram takipçi kasma | instagram takipçi