Tesla’nın Berlin’deki üretimi 6 ay gecikecek

0

Firmanın Avrupa pazarındaki satışlarını ve eser çeşitliliğini artırmak için kurduğu Berlin Gigafactory’de sona yaklaşılıyor. Fakat bugün Electrek’te mahallî sanayi basınına dayandırılan bir habere nazaran tesisin açılışı ve üretime başlaması 6 gecikecek. Tesla bu tesiste Model 3 ve Model Y üretimlerini birinci etapta gerçekleştirecek.

Birinci etapta firma 2021 yılı temmuz ayında tesisin faal olacağını belirtmişti. Lakin Tesla, lokal mevkilerden müsaade almak için çeşitli sıkıntılarla karşılaşıyor.

Bu meselelere karşın firma CEO’su Elon Musk, geçen hafta Tesla’nın üç ayda bir yaptığı mali toplantısında üretimin bu yıl başlamasını beklediğini söyledi: “Elimizden geldiğince çabuk fabrikalar inşa ediyoruz. Hem Teksas hem de Berlin uygun ilerliyor ve bu yıl bu fabrikalardan başlangıçta sonlu üretim ve önümüzdeki yıl Teksas ve Berlin’den toplu üretim olmasını bekliyoruz.” dedi.

Bu açıklamanın üzerine Automobilwoche’de yer alan haber Berlin Gigafactory’nin ocak 2022’de etkin olacağı istikametinde. Gazetede yer alan haber, “Berlin Gigafactory’deki seri üretimin başlaması, Ocak 2022’nin sonuna kadar, altı ay ertelendi. Musk grubuna resmen yarım yıl daha verdi.” biçiminde yazıldı.

Rapora nazaran, Tesla’nın yetkililere başvurusunu değiştireceğini bildirdiği için proje için düzenleyici onay, gecikmiş vakit çizelgesinin bir modülü. Yayın ayrıyeten, Tesla’nın alanda inşa ettiği pil hücresi üretim tesisi de dahil olmak üzere kurulmundaki gecikmelerin hepsinin hesap edildiğini belirtti.

Nisan ayının son haftasında Tesla tarafından düzenlenen tıpkı görüşmede Musk, Tesla’nın önümüzdeki yıl Gigafactory Berlin’de hacimli pil üretimine başlamasını beklediğini söyledi.

Kaynak: Sözcü

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.