Tesla Şangay’da fabrika yeri alma planını rafa kaldırdı

0 58

ABD’li elektrikli araç üreticisi Tesla, ABD ile Çin ortasındaki gerginliğin yol açtığı belirsizlik nedeniyle Çin’in Şangay kentindeki tesisini genişletme maksadıyla orada arazi alma ve Şangay’ı global ihracat merkezi yapma planlarını askıya aldı.

ABD’nin bir evvelki Lideri Donald Trump devrinden beri Çin’den ithal edilen elektrikli araçlar için mevcut gümrük vergileri dışında yüzde 25’lik vergilerin de geçerli olması nedeniyle Tesla, Çin’de üretilen araçların kendi global imalat ağındaki hissesini sınırlamayı planlıyor.

PLANLAR DEĞİŞTİ

Reuters’ın kaynaklarının verdiği bilgiye nazaran, Tesla daha evvel Çin’de imal edilen bütçe dostu Model 3 araçlarının ABD dahil olmak üzere öbür pazarlara ihracının artırılmasını değerlendiriyordu.

Tesla şu anda Çin’de imal edilen Model 3 araçlarını Avrupa’ya gönderiyor. Tesla ayrıyeten bu model araçlar için Almanya’da bir fabrika da inşa ediyor.

Tesla’nın Şangay’daki fabrikası yılda 500 bine kadar araç üretmek için tasarlanmıştı ve şu anda tesiste yıllık olarak 450 bin Model 3 ve Model Y aracı üretiliyor.

ARAZİ SATIN ALMAKTAN VAZGEÇTİ

Üç kaynağın verdiğin bilgiye nazaran, Tesla Çin’deki üretim kapasitesini önemli olarak artırmayı artık hedeflemediği için Mart ayında Şangay’daki fabrikasının civarındaki bir yere satın alma teklifinde bulunmaktan vazgeçmişti.

Tesla’nın Reuters’a yaptığı resmi açıklamada ise Tesla’nın Şangay’daki fabrikası “planlandığı üzere geliştiriliyor” denildi.

Tesla araçlarının güvenliği ve şirketin bilgileri sürece biçimiyle ilgili incelemelerin tüketiciler tarafından tartışmaya bahis edilmesinden sonra Çin’deki artan düzenleyici konsey baskılarına karşın Tesla’nın ülkedeki satışları artmaktaydı.

Şirketin bu yılın birinci üç ayında Çin’den elde ettiği satış geliri geçen yılın birebir periyodundaki satışlarını üçe katlayarak 3 milyar dolara ulaştı.

Kaynak: Sözcü

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

instagram takipçi kasma | instagram takipçi