Tesla, Çin’deki yatırımlarını artırmaktan vazgeçti

0 57

Dünyanın en tanınan elektrikli araba üreticisi Tesla, Çin’e hayli fazla kıymet veriyor ve Şanghay’da kurduğu fabrikayı genişletme planları yapıyordu.

Lakin, ABD ile Çin ortasındaki gerginliğin yol açtığı belirsizlik nedeniyle Tesla, Şanghay kentindeki tesisini genişletme gayesiyle; arazi alma ve Şanghay’ı global ihracat merkezi yapma planlarını askıya aldı.

ABD’nin bir evvelki Lideri Donald Trump devrinde alınan kararla, Çin’den ithal edilen elektrikli araçlar için mevcut gümrük vergilerine ek olarak yüzde 25’lik bir vergi daha alınıyor.

Bu nedenle Tesla, Çin’de üretilen araçların kendi global imalat ağındaki hissesini sınırlamayı planlıyor.

Tesla’nın Şangay’daki fabrikası yılda 500 bine kadar araç üretmek için tasarlanmıştı ve şu anda tesiste yıllık olarak 450 bin Model 3 ve Model Y aracı üretiliyor.

Şirketin bu yılın birinci üç ayında Çin’den elde ettiği satış geliri geçen yılın birebir devrindeki satışlarını üçe katlayarak 3 milyar dolara ulaştı.

ARAZİ ALMAKTAN VAZGEÇTİ

Tesla Çin’deki üretim kapasitesini önemli olarak artırmayı artık hedeflemediği için, mart ayında Şanghay’daki fabrikasının civarındaki bir toprağa satın alma teklifinde bulunmaktan da vazgeçmişti.

Kaynak: Ensonhaber

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

instagram takipçi kasma | instagram takipçi