Tam kapanma sürecinde araç sahiplerine ikaz

0 61

Koronavirüs ile gayret kapsamında Türkiye, dün akşam 17 günlük tam kapanma sürecine girdi. Pekala bu süreçte, araç sahipleri nasıl bir yol izlemeli?

Türkiye Otomotiv Bakım Dernekleri Federasyonu (TOBFED) Genel Lider Yardımcısı Engin Atakan, bu soruya cevap verdi.

TOBFED’den yapılan açıklamada, 17 gün sürecek tam kapanma sürecinde otoparklar ya da sokaklarda park halinde kalacak araçlarda, kullanılmamaya bağlı olarak birtakım arızalar oluşabileceği belirtildi.

AKÜ SORUN ÇIKARABİLİR

Açıklamada görüşlerine yer verilen TOBFED Genel Lider Yardımcısı Atakan, kelam konusu arızalardan en değerlisinin akülerde ortaya çıkabileceğini vurgulayarak, “Öncelikle aracı uzun mühlet kullanacak olmasak bile akü ömrünü uzatmak için haftada en az bir sefer durduğu yerde yaklaşık 5-10 dakika aralığında çalışmasını sağlayın.” sözünü kullandı.

ARAÇ LASTİKLERİNDE HASAR OLUŞABİLİR

Araç lastikleri konusunda da ihtarlarda bulunan Atakan, “Araç lastik hava basınçları tavsiye edilen aralıklarda değil ise bilhassa çok düşük basınçta uzun müddet hareketsiz kalırsa lastik yanaklarında kalıcı hasarlar ve çatlaklar oluşabilir.

Bu durumda en yakın lastikçiye gitmeyi bile düşünmeyin, aksi halde jant dış çeperleri lastik yanaklarında kalıcı hasara yol açabilir.” değerlendirmesinde bulundu.

REÇİNELERE DİKKAT

Park halindeki araçları bekleyen bir öbür tehlikenin de ağaçlardan araçlara damlayan reçineler olduğunu aktaran Atakan, “Özellikle ilkbahar mevsiminden başlayarak tüm ağaç cinsleri havaların ısınmasına bağlı olarak reçine salgılar. Bu nedenle 17 gün boyunca ağır ağaç reçinesine maruz kalan araçların boya ve vernik yüzeylerinde toplu iğne ucu çapında delikler oluşarak aracın yepyeni boyasına ziyan verebilir.

Araçlarda boya muhafaza yahut seramik kaplama varsa müdafaasız bir araca nazaran paklık için birkaç gününüz daha var demektir. 17 günlük tam kapanma boyunca araçlarınızın reçine salınımına maruz kalmaması için ağaç altlarına park etmemeye dikkat edin.” ikazında bulundu.

BOYA DÜŞMANI KUŞ PİSLİKLERİ

Atakan, araç boyaları için en tehlikeli dış etkenlerden birisinin de kuş pisliği olduğunu, kuş pisliklerinin asit içerikli olmasından ötürü araçların boya yüzeyine ziyan verebileceğini belirtti.

Bilhassa sıcaklığın 25 dereceden fazla olduğu günlerde kuş pisliklerinin ikinci günden sonra iz yapmaya başlayacağını, bir hafta kalması durumunda da araçta kalıcı izler bırakabileceğini aktaran Atakan, kuş pisliğinin araca ziyan vermemesi için 2 günü geçmeyecek formda ıslak bir mendil ile temizlenmesi gerektiğini kaydetti.

Kaynak: Ensonhaber

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

instagram takipçi kasma | instagram takipçi