Tahtını salladı! Herkes onun peşinde, araç alacaklar…

0

Asfaltın yanı sıra farklı arazi şartlarında kullanılabilen SUV (Sport Utility Vehicle-Spor Gayeli Taşıt) arabalar, sürüş şartları bakımında varlıklı bir yelpaze sunuyor.

Geniş kabin ve bagaj hacmine sahip olan bu arabalar, kalabalık aileler tarafında da sıklıkla tercih ediliyor.

Motor gücü ve performansı yüksek olan bu gövde tipinin, modele nazaran farklılık göstermekle birlikte yakıt tüketimi de yüksek düzeylerde olabiliyor.

SUV araçların, kent içinde kullanımı da giderek bir trend haline geldi. Bilhassa yüksek araba severlerin gözdesi olan SUV’lar, bayan şoförler tarafından da daha fazla tercih edilmeye başlandı.

Sedan ile SUV ortasındaki makas daralıyor

Türkiye’nin Arabası Teşebbüs Kümesi (TOGG) tarafından üretilecek elektrikli arabanın birinci piyasaya sürülecek segment modeli olan SUV’un, Türkiye araba pazarında da tartısı artmaya devam ediyor.

Kelam konusu durum satışlara da yansırken, sedan gövde tipi ile SUV gövde tipi ortasındaki farkın giderek azaldığı görülüyor.

AA muhabirinin Otomotiv Distribütörleri Derneğinden (ODD) derlediği bilgilere nazaran, Türkiye araba pazarında ocak-nisan devrinde gövde tiplerine nazaran değerlendirildiğinde en çok tercih edilen gövde tipi yüzde 40,9 hisse ve 83 bin 708 satışla tekrar sedan arabalar oldu.

Sedan arabaları, yüzde 34,1 hisse ve 69 bin 819 satışla SUV izledi. Akabinde yüzde 23 hisse ve 47 bin 75 satışla da hatchback (HB) arabalar takip etti.

Kalan yüzde 2’lik kısım ise “MPV, CDV, spor ve station wagon” gövde tiplerinden oluştu. 2020 Ocak-Nisan devriyle kıyaslandığında, sedan arabaların hissesi yüzde 45,3’ten yüzde 40,9’a gerilerken, SUV’un hissesi yüzde 29,7’den yüzde 34,1’e yükseldi. Hatchback gövde tipli arabaların hissesi da yüzde 21,5’ten yüzde 23’e çıktı.

SUV’un yıl sonu hissesinin yüzde 35’e yükselmesi bekleniyor

Türkiye’de 2020 nisan sonu (ocak-nisan dönemi) ile bu yılın birebir devri kıyaslandığında sedan araba satışları yüzde 52, hatchback gövde tipi araba satışları yüzde 80,1 ve SUV satışları da yüzde 93,2 artış gösterdi.

Öte yandan yapılan araştırmalara nazaran, dünyada giderek bir trend haline gelen SUV’un 2025 yılında Türkiye otomotiv pazarındaki hissesinin yüzde 35’e yükselmesi bekleniyor.

2020 yılında SUV gövde tipinin Türkiye araba pazarından aldığı hisse yüzde 29,8 düzeyindeydi.

Kaynak: Milliyet

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.