Son Dakika: Araç sahibi olan herkesi ilgilendiriyor! Yeni düzenleme yapıldı

0

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından hazırlanan “Lastiklerin Yakıt Verimliliği ve Öteki Parametreler ile İlgili Etiketlenmesi Hakkında Yönetmelik” 1 Mayıs’ta yürürlüğe girmek üzere Resmi Gazete’de yayımlandı.

Piyasaya arz edilen “C1”, “C2” ve “C3” sınıfı lastikleri kapsayan yönetmelik, yakıt tasarruflu, uzun ömürlü ve düşük gürültü seviyeli inançlı lastiklerin kullanımını sağlayarak sağlık ve etrafın korunması, güvenliğin artırılması, yol nakliyatının ekonomik ve çevresel verimliliğini artırmak hedefiyle, lastik parametreleri hakkındaki uyumlaştırılmış bilgilerin etiketleme yoluyla sağlanarak son kullanıcıların lastik satın alırken bilgili ve şuurlu bir seçim yapmalarına imkan verilmesi ile ilgili kararları ve bunların uygulanmasına ilişkin yol ve temelleri belirliyor.

Kritik tarih 1 Mayıs

Buna nazaran, 1 Mayıs’tan itibaren, tedarikçiler, kelam konusu tarihten sonra üretilen “C1”, “C2” ve “C3” sınıfı lastikleri piyasaya arz etmeden evvel “tedarikçinin ticari ismi yahut ticari markası, adresi, irtibat bilgileri ve öteki yasal tanımlamaları, lastik tipi tanımlayıcısı, elektronik formattaki lastik etiketi, lastik etiketlerinin sınıf/sınıfları ve öbür parametreleri ve elektronik formattaki eser bilgi formunun parametreleri” bilgilerini eser bilgi tabanına girmek yahut kendi internet sitesinde sunmakla yükümlü olacak.

Lastik etiketi yahut eser bilgi formuyla ilgili değişikliklerin yapıldığı bir lastik, yeni bir lastik tipi olarak kabul edilecek.

Tedarikçi, makul bir lastik tipinin piyasaya arzına son verdiğinde bu durumu eser data tabanında yahut kendi internet sitesinde belirtecek.

Tedarikçiler muhakkak bir lastik tipi için tüm görsel reklamların lastik etiketini göstermesini sağlayacak. İnternetteki görsel reklamlar için tedarikçiler, lastik etiketini iç içe geçmiş bir ekranda sunabilecek.

Eser bilgi formu temin edilecek

Dağıtıcılar da muhakkak lastik tipine ait tüm teknik tanıtıcı malzemelerin, lastik etiketini göstermesini ve belirlenen bilgileri içermesini sağlayacak.

Teknik tanıtıcı gereçlerde, yakıt verimliliği, ıslak yol tutuş sınıfı, dış yuvarlama gürültü sınıfı ve dB cinsinden ölçülen kıymet, lastiğin güç kar şartlarından kullanılan ve lastiğin bir buzda yol tutuş lastiği olup olmadığını belirten bir gösterge bilgileri yer alacak.

Tedarikçiler ve dağıtıcılar ayrıyeten, ilgili durumlarda, buzda yol tutuş lastiklerinin bilhassa buz ve kompakt karla kaplı yol yüzeyleri için tasarlandığını ve sırf güç iklim şartlarında kullanılması gerektiğini (soğuk derecelerde) ve buzda yol tutuş lastiklerinin daha az güç iklim şartlarında (ıslak yahut daha sıcak dereceler) kullanılmamasının bilhassa ıslak yol tutuşu, yol tutuşu ve aşınma için düşük performansa neden olabileceğini belirten bir açıklamayı kendi internet sitelerinde bulunduracak.

Sonuncu kullanıcıların yeni bir araç satın almak istedikleri durumlarda, araç tedarikçileri ve dağıtıcıları, satıştan evvel en son kullanıcılara, araçla birlikte sunulan yahut takılan lastikler için etiketi ve ilgili teknik tanıtıcı malzemeleri sağlayacak, eser bilgi formunu temin edecek.

Bakanlığın yükümlülükleri

Bakanlık, yönetmeliğe uygunluğu sağlamak maksadıyla satış noktalarında planlı yahut re’sen kontroller yapabilecek.

Bakanlık, kelam konusu yönetmeliğin ve ilgili alt mevzuat kararlarının ihlali halinde uygulanabilecek sistemler ve yaptırımlarla ilgili kuralları belirleyecek ve bunların kuralların uygulanmasını sağlamak emeliyle caydırıcı, tesirli, orantılı formda gerekli tüm önlemleri alacak.

Öte yandan, yönetmelikle, 31 Temmuz 2012 tarihli ve 28370 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Lastiklerin Yakıt Verimliliği ve Öteki Temel Parametreler Gözetilerek Etiketlenmesi Hakkında Yönetmelik (1222/2009/AT)” yürürlükten kaldırıldı.

Kaynak: Milliyet

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.