Sık Rastlanan Otomobil Arızaları

0 40

Sık yaşanan otomobil arızalarını listeledik. Aracınızın durumu ne olursa olsun ister sıfır ister ikinci el araç kullanın, aracınızda sinyaller veren arıza işaretlerini takip etmek ya da çok iyi bilmek gerekir. Araçtan gelen bu erken sinyaller sizi daha sonra oluşacak masraflardan ya da en önemlisi yaşanacak kazalardan korur. Her türlü arıza ve kazaların önüne geçilmesi için aracınızı düzenli araba bakımlarından geçirmek bir hayli önemlidir. Bu yöntem aracınızın durumunu iyi şekilde değerlendirirken, sizi doğru araç arıza çözümlerine yönlendirir. Araçlarda meydana gelebilecek arızaların nasıl önlendiğini kısaca anlattıktan sonra, araçlarda en çok rastlanılan arızalar nelerdir ona bakalım.

Akü Arızaları

Sık rastlanılan otomobil arızaları arasında öncelikle akü arızalarını anlatmamak olmazdı. Genellikle marş basıldığında aracınız çalışmıyor veya geç çalışıyorsa, şüphelendiğiniz ilk arıza akü arızası olur. Kontağı çevirdiğinizde uzun zaman ses geliyorsa akü bitiyor demektir. Bu sorun genel olarak araç uzun zaman çalışmadığında veya aracın farları uzun zaman açık kaldığında yaşanır. Bu arıza başınıza yolculuk sırasında geldiyse diğer bir araçtan yardım isteyebilir ve akü kollarıyla diğer bir araçtan akü takviyesi yapabilirsiniz. Akü ile alakalı sorun yaşamak istemezseniz, düzenli bakım yaptırmak ve gerektiğinde de yeni akü taktırmak sizi bu arızadan bütünüyle kurtarır.

Debriyaj Arızaları

Debriyaj arızası da sık yaşanan otomobil arızaları arasındadır. Debriyaj çatalı ve baskı şemsiyelerinin aşınması, debriyaj telinin kopması ya da debriyaj sertliği oluşması gibi arızalar an sık rastlanılan türleridir. Bu arızaların çözülmesinin en iyi yönetimi debriyaj yağı kullanmaktır. Debriyaj teli değiştirmek ve fren bataryası arızaları ile alakalı durumlarda muhakkak bir servis desteğine ihtiyaç vardır.

Daha fazla mesaj

Şanzıman Arızaları

Sık yaşanan otomobil arızalarının birisi de Şanzıman arızalarıdır. Şanzımanda en sık görülen arızaların başında vites geçişlerinde güçlük gelir. Senkromeç arızasına da neden olabilecek bu tür geçiş güçlükları senkromeçlerin değiştirilmesiyle giderilebilir. Vites geçişlerinde güçlük, vites geçiş aşamasında rahatsızlık verici ses gelmesi gibi işaretler genelde şanzıman yağının bitmesinden kaynaklanır. Şanzıman arızaları oldukça önemlidir ve çözümü için teknik servislerden destek almak gerekir.

Otomobil Arızaları – Motor Arızaları

Motor arızaları genel olarak motorun çok ısınması veya motorun güç kaybetmesinden kaynaklanır. Motorun güç kaybetmesini yakıt tüketiminin artış göstermesi ve aracın bir hayli sesli çalışması gibi işaretlerden anlayabiliriz. Motor soğutma suyunun bitmesi, vantilatör kayışının kopması ya da radyatörde yaşanan tıkanıklar motorun aşırı ısınmasına neden olur. Bu durumlarda motoru soğutma yapmak için beklemek ve bir teknik servisten yardım istemek gerekir.

Kaynak:trakyaotoblog.com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

instagram takipçi kasma | instagram takipçi