Sıfır araç stok ıstırabı 2. el fiyatlarını yükseltebilir

0 54

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) İdare Konseyi Lideri Turgay Mersin, yaz aylarıyla beraber araba alım iştahının tekrar artış gösterebileceğini söyledi.

Mersin, “Ancak araç tedarikinde bir sorun yaşanırsa çok yüksek bir talep olsa dahi otomobil olmadıktan sonra satamayacağız. Bu durum da 2. el piyasasını etkileyecektir.

2. ele talep olacaktır. Bunları şu anda konuşmak erken lakin mayıs sonuna yanlışsız tedarik ezasıyla ilgili durum netleşirse hem de bu aşı ve öbür kur siyasetiyle birlikte tahminen bunu mayıs sonu ve haziran başında daha hakikat kıymetlendirebiliriz.” tabirlerini kullandı.

Araç bulunurluğu noktasında şu an prestijiyle marka bazında değişiklik gösterse de çok büyük bir sorun yaşanmadığını aktaran Mersin, “Lakin mesela benim bayi olduğum markada tedarikten ötürü 4 günlük üretime orta verilecek, 12-16 Mayıs’ta. Başka markalar da yeniden üretime veriyor.

“SIKINTI ARTACAK”

Münasebetiyle bulunurluk konusunu ve alım iştahını ay sonu yahut haziran başında kıymetlendirmek daha yanlışsız olur. Şu an için çok büyük bir kasvet yok lakin ileri gitgide sorun artacak üzere görünüyor bugünden.” halinde konuştu.

Turgay Mersin, talebin yüksek olduğu vakitlerde fiyatların da arttığını tabir ederek; kur siyaseti, talep artışı ve vergisel mevzuatların fiyatları etkileyeceğini söyledi.

Bu durumun “fırsatçılığa dönüştürülmemesi” gerektiğini vurgulayan Mersin, şunları kaydetti:

“SIFIR ARAÇLARDAKİ KASVET 2.EL FİYATLARINI ARTIRABİLİR”

“Burada en kıymetli mevzu bence şu; şayet birinci elde 2020’deki üzere bulunurluk problemi yaşanırsa 2. el fiyatları tekrar üst hakikat yükselebilir. Zira geçen seneye nazaran 2. el fiyatları bilhassa birinci 3 ayda geri geldi.

Münasebetiyle araç almak isteyen vatandaşlarımız, bilhassa 2. el düşünüyorlarsa bunları alma periyodu geldi de geçiyor olabilir diye düşünüyoruz.

2. el fiyatı; her vakit birinci elden referans alarak piyasa oluşturur, bir de talepten ötürü fiyatı oluşturur. Bu yüzden 2. el bir fırsat olabilir bugünler için.”

Bayilerin ve servislerin kapanma sürecinde açık olmadığını hatırlatan Mersin, kapanmanın sona ermesiyle birlikte tüm bayilerin gerekli önlemleri alarak hizmet vermeye devam edeceğini ve kapanmadaki kayıpları telafi edebileceklerini hatırlattı.

Kaynak: Ensonhaber

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

instagram takipçi kasma | instagram takipçi