Seat’ın Martorell fabrikası akıllı robotlara emanet

0

CARMEDYA.COM – Seat‘ın İspanya‘da bulunan Martorell fabrikasında çalışanların işlerini kolaylaştırmak için tasarlanan EffiBOT isimli akıllı robotlar çalışmaya başladı.

Kesimlerin taşınması üzere işlerde çalışanlara yardımcı olması için kullanılan iki akıllı robot 250 kiloya kadar taşıma 500 kiloya kadar çekme kapasitesine sahip. Bu robotlar 360 derecelik pahaları işleyerek, fabrikada dolaşırken yollarına çıkan rastgele bir kişi yahut objeyi tanıyabiliyor. Çalışanlar üzerlerinde rastgele bir aygıt bulundurmalarına gerek kalmadan EffiBOT’un ekranına dokunarak robotların kendilerini takip etmesini sağlıyor. Bu sayede araba montajı için muhtaçlık duyulan her türlü malzemeyi robotlara taşıtabiliyorlar.

EffiBOT, Seat’ın işbirliği yaptığı Fransız Effidence şirketi tarafından geliştirildi. Üretim süreçlerine ahenk sağlamayı ve şirketin farklı alanları ortasındaki kaynakları ve bağlantısı daha verimli yönetmeyi amaçlayan EffiBOT’lar olarak isimlendirilen bu robotları İspanya’da kullanan birinci araba üreticisi oldu.

Montaj alanında 20 robot çalışıyor

Martorell’de EffiBOT’lara ek olarak farklı montaj alanlarında personellere yardımcı olan yaklaşık 20 robot bulunuyor.

Şirket, son yıllarda tüm üretim döngüsü boyunca, EffiBOT’lar, ortak çalışmaya dayalı robotlar, iç ve dış alanlardaki AGV’ler ve lojistik nakliyecilik için insansız hava araçlarının yanı sıra yapay zeka, büyük data ve blok zinciri teknolojisi üzere teknolojik yenilikleri hayata geçirdi. Bununla birlikte, şirket yeni Sanayi 4.0 projelerinin oluşturulması için farklı alanlardaki çalışanlardan oluşan bir inovasyon grubuna de sahip.

Şirketin Üretim ve Lojistik Lider Yardımcısı Herbert Steiner: “Otonom taşınabilir robotlar, otomotiv dalında yenilik konusunda ön planda yer almamızı sağlıyor. Ayrıyeten, çalışanların işlerini kolaylaştırmak için robotların onlarla nasıl ortak çalışmaya dayalı iş yapabileceğinin açık bir örneğini gözler önüne seriyor. Onların bir ortaya gelmesi Sanayi 4.0’ı sürdürmeye ve bizi daha verimli, esnek, çevik ve rekabetçi hale getirmeye katkı sağlıyor” dedi.

Kaynak: Carmedya.com

Kaynak: Haberler.com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.