Şangay Araba Fuarı kapılarını açtı

0 84

2019 yılının sonlarında Çin’de ortaya çıkan ve günümüzde bile tesirleri sert bir biçimde devam eden corona virüsü salgını sebebiyle otomotiv sanayisindeki en büyük tertipler geride bıraktığımız yıllar içerisinde iptal edilmişti. Bugün ise Çin’in en büyük otomotiv tertiplerinden biri olan Şangay Memleketler arası Araba Fuarı hakkında öne çıkanları bir ortaya getirdik.

Çinli üreticilerin gövde gösterisi yaptığı fuarda bilhassa yeni kuşak teknolojilere sahip olan arabalar dikkat çekiyor. Tam elektrikli, otonom ve uçan arabalar fuarın öne çıkanları ortasında. Bunlara karşın klasik araba modelleri de fuarda yerini almış.

EVERGRANDE HENGCHI 1

Çinli üreticinin Mercedes’in elektrikli modellerinin amiral gemisi olan EQS’e rakip modeli Hengchi 1 fuarda dikkat çeken modeller ortasındaydı. Arabanın 760 km’lik menzili bulunuyor.

EVERGRANDE HENGCHI 1 (Foto : Bloomberg)

ZEEKR 001

Geely’nin çatısı altında bulunan Zeekr markası, Tesla’yı kendine rakip olarak belirlemiş durumda. 001 modeliyle marka Tesla Model 3’ün âlâ bir alternatifi olarak Çin otomotiv pazarında öne çıkmayı hedefliyor.

ZEEKR 001 (Foto : Bloomberg)

BMW iX SUV

Alman otomotiv devinin elektrikli ailesinin en yeni modeli iX SUV geniş ve minimal dizaynlı kabiniyle dikkat çekiyor. Tek şarjla 480 km’ye yakın bir menzil sunan araba, karbon fiberle güçlendirilmiş plastik husustan yapılmış gövde kesimlerine sahip.

BMW iX SUV (Foto : Bloomberg)

MERCEDES-BENZ EQS Sedan

Mercedes’in elektrikli eser gamının en doruğunda bulunan modeli EQS kullanıcısına tek şarjla 700 km’nin üzerinde menzil sunuyor. Arabanın yumuşak çizgilere sahip olan tasarımı ve kabin içindeki ekranları aracın en çok dikkat çeken özellikleri ortasında.

MERCEDES-BENZ EQS Sedan (Foto : Bloomberg)

MERCEDES-BENZ C SERİSİ Long

Markanın yeni tasarım lisanıyla şekillenen en şimdiki modellerinden olan C Serisi, Çin pazarına özel uzun aks aralığı modeliyle fuarda dikkat çeken arabalar ortasında yer aldı.

MERCEDES-BENZ C SERİSİ Long (Foto : Carscoops)

XPENG P5

Çinli üreticinin üçüncü seri üretim modeli olan P5 sedan, dünyanın birinci lidar teknolojisine sahip olan seri üretim aracı pozisyonunda. Xpeng, bu teknoloji sayesinde aracının Guangzhou’dan Beijing’e yaklaşık 3675 km boyunca autopilot ile gittiğini açıklamıştı.

XPENG P5 (Foto : Bloomberg)

HONDA SUVe

Japon üreticinin Çin pazarı için geliştirdiği birinci model olan SUVe tanıtıldı. Arabanın satışa başlanma tarihi 2022 yılının birinci baharı olarak gösteriliyor. SUVe’yi HRV’nin elektrikli versiyonu olarak düşünebilirsiniz.

Honda SUVe (Foto : Carscoops)

BAIC Arcfox Alpha S

Çinli teknoloji devi Huawei’nin geliştirdiği çip ve lidar teknolojilerine sahip olarak üretilen araba otonom sürüş alanında epeyce argümanlı.

BAIC Arcfox Alpha S (Foto : Bloomberg)

FORD EVOS

Markanın D segmenti modeli olan Mondeo’nun üretimine son verecek olması, bunun yerine Evos’un geçeceği söylentilerini getiriyor. Evos markanın Coupe-SUV formunda olan bir arabası olacak. Ford’un yeni E/E altyapısı üzerine inşa edilecek olan araba birinci Virtual Personal Asistant özelliğini de bünyesinde barındırıyor.

Ford Evos (Foto : Carscoops)

SAIC-GM – Wuling Hogguang Küçük

Çin’de 4 bin 230 dolara satışa çıkan arabanın tek şarjla menzili 160 km. Marka bu arabadan yalnızca eylül ayında 20 bin adetten fazla satış yaparak Tesla Model 3 satışlarını 2’ye katlamıştı.

SAIC-GM – Wuling Hogguang Küçük (Foto : Bloomberg)

TOYOTA BZ4X

Japon otomotiv devi Toyota’nın yakınlarda tanıttığı birinci bZ serisi modelidir. Beyond Zero olarak geçen bu seri markanın tam elektrikli arabalarını simgeliyor. bZ4X 2022 yılının ortalarında küresel olarak satışa sunulacak.

TOYOTA BZ4X (Foto : Bloomberg)

HONGQI L-CONCEPT

Şangay’da bir öteki dikkat çeken araba ise Hongqi L-Concept oldu. Direksiyonu bulunmayan araba lüks sınıfta yer alan üst seviye sedanlarla yarışacak stilde. Dışarıdan da içeriden de epeyce teknolojik ve fütürsitik gözüken araba 2023 yılında üretilecek.

HONGQI L-CONCEPT (Foto : Carscoops)

NIO ET7

Bir başka Çinli marka Nio, ET7 modeliyle kullanıcısına 2.ci oturma odası konforu yaşatmayı vaad ediyor. Araba, sahip olduğu 33 sensör ve 11 yüksek çözünürlüklü kamerasıyla bu ekipmanlara sahip olan birinci otonom araç özelliği de taşıyor.

Nio ET7 (Foto : Bloomberg)

THE XPENG HEITECH FLYING VEHICLE

Alibaba dayanaklı elektrikli araba üreticisi Xpeng’in geliştirdiği ‘uçan otomobil’ konsepti de fuarda dikkat çeken bir model oldu. Drone’a benzeyen bir yapıya sahip olan araç gelecekte haritalama teknolojilerinden faydalanarak uçan bir yapıda olacak.

THE XPENG HEITECH FLYING VEHICLE
(Foto : Bloomberg)

Kaynak: Sözcü

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

instagram takipçi kasma | instagram takipçi