Sakarya birinci çeyrekte 58 bin araç ihraç etti

0 62

Koronavirüs nedeniyle hayli sıkıntı durumda kalan araba üreticileri, fabrikaları kapatıp üretimi durdurmak zorunda kalmıştı.

Toyota, Otokar ve TürkTraktör üzere dev firmaların tekrar üretime geçmesiyle kayıplarını süratli bir halde telafi etmeye başlayan Sakarya, yeni yıla hareketli başladı.

BİRİNCİ ÇEYREKTE 58 BİN ARAÇ İHRAÇ EDİLDİ

Türkiye‘nin önde gelen otomotiv firmalarına mesken sahipliği yapan Sakarya‘da, yılın birinci çeyreğinde üretilen 83 bin 491 aracın 58 bin 54’ü ihraç edildi, 1 milyar 287 milyon 916 bin dolar gelir sağlandı.

Koronavirüs  salgınına karşın yeni yılda üretim ve dış satımdaki yükselişini sürdüren Sakarya, ihracat sıralamasında İstanbul, Kocaeli, Bursa, İzmir, Gaziantep ve Ankara’nın akabinde 7. sırada bulunuyor.

Toyota, Otokar ve TürkTraktör üzere üreticilerin bulunduğu Sakarya’da, ocak-mart devrinde 69 bin 798 araba, 222 otobüs, 116 midibüs, 123 küçük kamyon, 24 kamyonet, 13 bin 208 traktör üretildi.

Kentteki firmalar ortasında yılın birinci çeyreğinde üretim ve ihracatta Toyota liderliğini korudu, Türk Traktör ikinci, Otokar ise üçüncü sırada yer aldı.

Ülkenin önde gelen otomotiv firmalarından Toyota, yılın birinci 3 ayında Arifiye’deki fabrikasında 69 bin 798 araba üretti.

Dünyanın en çok tercih edilen araba markalarından biri olan Toyota, Arifiye ilçesinde konseyi fabrikasında ocak-martta binek tipinde ürettiği Corolla, Toyota C-HR ve Corolla Hybrid modellerinin 54 bin 394’ünü ihraç etti.

Kaynak: Ensonhaber

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

instagram takipçi kasma | instagram takipçi