Peugeot ve Citroen’e emisyon ihlali şoku

0

Harcus Parker, her iki üreticiye de “iddia mektupları” vermeye yakın olduğunu söylüyor. Ayrıyeten PSA ve FCA’nın birleşmesinden doğan Stellantis’in de bu mevzuyla bağlı olacağı belirtiliyor.

Cardealer Magazine (co.uk)’da yer alan habere nazaran hukuk firması ispatların, 2009 ve 2018 yılları ortasında Groupe PSA tarafından Avrupa’da satılan tüm dizel araçların hukuka muhalif bir “yanılgı cihazına” sahip olduğunu gösterdiğini savunuyor.

Citroen’in araç geri çağırması niyetinde olduğuna dair bir bildirim. Peugeot için farklı bir bildirim oluşturulmuş. (Kanyak : Harcus Parker)

Groupe PSA’nın ‘yasal sonlara uymayan NOx emisyonları’ olarak isimlendirdiği durumun bir sonucu olarak 2020’de 50.000’e kadar Peugeot ve Citroën aracı geri çağrıldı. Harcus Parker, 500.000’den fazla Peugeot ve Citroen dizel aracın etkilenme mümkünlüğünün yüksek olduğunu, yani bir milyona kadar insanın hak argüman edebileceğini söylüyor.

Harcus Parker’ın kıdemli ortağı Damon Parker şunları söyledi, “Açık nedenlerden ötürü ‘diesel gate’ dendiğinde beşerler Volkswagen’i düşünmeye meyilli olsa da emisyon standartlarına uyma konusunun bir sanayi olduğu giderek daha açık hale geliyor. Groupe PSA, kıymetli sayıda aracı geri çağıran, en son araç ve neden olarak NOx emisyonlarını açık bir formda gösterdiler.” dedi.

Parker, Stellantis’in etkilenen araçlardan kimilerini düzeltmeyi planlamasına karşın, istenen etkiyi sağlayıp sağlamayacağına dair önemli kaygılar olduğunu söyledi. Fakat bu süreç gerçekleşse bile araç sahiplerine km başına daha fazla yakıt tüketen ve daha fazla CO2 salımı yapan araçlar bırakacak.

Kaynak: Sözcü

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.