Pandemi otomotiv dünyasını nasıl değiştirdi?

0

İngiltere’de araba bayileri tekrar açıldılar. İşletmelerin bu duruma daha süratli adapte muhtemel ve teknolojinin işleri çarpıcı bir biçimde değiştirmesi gelecek içi ne mana katıyor uzanlar ve tüketicilerin bilmek istediği bilgiler ortasında.

Geçen yıl mart ayında hangi süratte kararlar alıyordunuz ve bunları nasıl almaya başladınız?

Bu soruya İngiliz Araba Satıcıları Derneği CEO’su Sue Robinson, “Açıkçası, daha evvel hiç bu türlü bir şey görmemiştik ve her şey çok çok çabuk oldu. Süratli hareket ediyordu ancak yavaştı. İşler süratli gelişiyordu, lakin hükümetten de karşılıklar almamız gerekiyordu; ve birden fazla durumda, farklı görüşlere sahip olabilecek farklı departmanlarla uğraşıyorsunuz.” diyerek başladı.

Robinson, “Sonra sahiden açılmaya geldiğimizde, inanılmaz derecede sıkı kulis yaptık. Bu showroom’ların öteki perakendecilerden iki hafta evvel açılması için çok fazla kapı çalmak gerekiyordu.” dedi.

Bentley kriz idaresinden Wayne Bruce ise “Yıllar öncesine benziyor. Covid’e adanmış birinci kriz idaresi grubu toplantısını hatırlıyorum ve o ocak ayının sonundaydı. Salgının Birleşik Krallık’a gitgide yaklaştığını görebiliyorduk, bu yüzden Brexit için hazırladığımız depo alanını kullanarak kesimleri stoklamaya başladık” diyerek soruya karşılık vermeye başladı.

Bruce, “Ama önceliğimiz sahiden burada Crewe’de çalışan 4000 meslektaşımızın güvenliğiydi. Perakendecilerimizin bilakis, kapatmamız gerekmiyordu. Üretime devam edebilirdik fakat fabrikayı kapatma kararı aldık. Yedi hafta boyunca fabrika kapatıldı. Sonrasında, 2000 üretim meslektaşımızı mümkün olduğunca inançlı bir formda alana nasıl geri getirebileceğimize bakmak için konutlarımızdan bir ortaya geldik.” diye ekledi.

Tekrar üretime başladıktan sonraki periyodu ise Bruce, “Geri döndükten sonraki birinci sekiz hafta boyunca, oranın yarısı kadar otomobil üretiyorduk. Talep hala oradaydı ve kesimler hala oradaydı, bu yüzden yazın ortalarına hakikat burada araba üretme halimize bir kere daha göz attık ve üretimi neredeyse% 100’e kadar geri aldık.” diyerek açıkladı.

Jato Dynamics’in analistlerinden Felipe Munoz, karantina devirlerinde kesimde ne çeşit eğilimler olduğunu, “Mart ayında Çin’den satış bilgilerini almaya başladığımızda görmeye başladık. Şubat ayında, Çin’deki satışlar yüzde 78 düşüşle yalnızca 200.000 adede olmuştu” diyerek anlatmaya başladı.

Munoz, “Otomotiv tedarik zincirinin yüzde 80’i Çin’e bağlı olduğu için, orada ne olursa olsun her yerde büyük bir tesiri olacak. Ancak sonra nisan ayında, bunun çok büyük olacağını doğruladık. Bu ay en kötüsüydü. Örneğin Hindistan’da sıfır araç satıldı. Global satış hacmi yüzde 13 azaldı ve bu beklediğimiz kadar da berbat bir sonuç olmadı.” diye ekledi.

Bu devrin en büyük kazanını olarak Jato kimleri görüyor sorusuna ise Felipe Munoz yanıt verdi, “En büyük kazanan Çinli OEM üreticileridir. Çin’de pazar o kadar gerilemedi bu yüzden onlarda araba satışlarına devam ettiler. Bundan bir sonraki adımları global genişleme olacak. Bilhassa ABD ve Avrupa pazarlarında olmak istiyorlar.” dedi.

Munoz bir başka kazanan olarak ise elektrikli araba üretimine yoğunlaşanları gösterdi. “Diğer kazananlar EV’lere çok odaklanan markalar oldu. Geçen yıla elektrikli araba satış hacmi yüzde 39 arttı.” dedi.

Otomotiv sanayisinin pandemi koşullarıyla birlikte temelde tekrar yapılandırılmasıyla alakalı gelen bir soruya Munoz, “Hala büyük değişiklikler göreceğimizi düşünüyorum. Bu yalnızca başlangıç. Sanayinin birleşmesi ve konsolidasyonu ve Çin’in rolü, daha az araba üreticisi göreceğimiz bu yeni durumun bir modülü olacak” dedi.

Munoz bu bahisle alakalı görüşlerine, “Sorun, Çin’den büyük ölçüde ithalatınız varken, Avrupa ve ABD üzere olgun pazarlarda faaliyet gösteren fabrikalarla nasıl başa çıkılacağıdır.” diyerek devam etti.

Otomotiv sanayisinde son 15 yıldır epeyce tanınan bir pozisyonda olan ve bu popülerliğini günümüzde en üst düzeye çıkaran SUV’lerde ise durum ne olacak diye sorulduğunda, Munoz, “Kriz sırasında SUV’lerin sağlam olduğu ortaya çıktı. Global hacim düştü, lakin Avrupa, ABD ve Çin’in üç ana pazarında pazar hissesi kazandı. Örneğin, Avrupa’da yüzde 40’lık rekor bir pazar hissesi bildirdiler” dedi.

Ayrıyeten Munoz görüşlerine, “SUV’lar kârın itici gücüdür. Birçoğu olağan otomobillerle birebir platformları kullanıyor, lakin OEM’ler onlar için daha fazla fiyat alıyor. Bu, OEM’ler için daha yüksek bir marjı temsil ediyor ve bu kriz sırasında çok kıymetli.” diyerek devam etti.

Kaynak: Sözcü

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.