Otomotive 50 milyon euroluk yatırım

0 67

Türkiye’nin yanı sıra dünyanın da örnek sanayi parkları ortasında yer alan TOSB (Otomotiv Tedarik Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi), yatırım atağına pandemi periyodunda de aralıksız devam ediyor. Yıllık 1,7 milyar dolarlık ihracatı, 2,5 milyar dolarlık cirosu, 85 aktif üretim tesisi, 17 Ar-Ge ve bir adet inovasyon merkezinin yanı sıra 36 start up projesine paydaşlık yapması ile Türkiye otomotiv bölümüne katkı sağlayan TOSB, pandemi devrinde bölümün en büyüklerinden biri olan tedarikçi yatırımına konut sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Otomotiv sanayisi üreticilerine yönelik; şasi aksamı, sıcak ve soğuk şekillendirilmiş gövde iskelet, metal dış görünüm kesimleri ile bunlara ilişkin kalıpların tasarım ve üretimini gerçekleştiren Beyçelik Gestamp’ın TOSB’daki ikinci fabrika yatırımı için imzalar atıldı.

Merasimde konuşan TOSB İdare Şurası Lideri Dr. Mehmet Dudaroğlu, TOSB’un pandemiye karşın yeni bir yatırım ile atağa geçtiğini belirterek, “TOSB’da 70 bin metrekarelik alanda kurulacak yeni üretim tesisi, 45 bin metrekarelik kapalı alana sahip. Beyçelik Gestamp’ın yeni fabrikası, OSB’mizde tek seferde yapılan en büyük kapalı alana sahip fabrika binası olmasıyla da dikkat çekiyor. Ayrıyeten bu yatırım, pandemi periyodunda dalda yapılan en büyük yatırım. 2022 yılında üretime geçmesi planlanan yeni fabrika, Beyçelik Gestamp’ın TOSB içindeki ikinci büyük yatırımı olacak.” dedi.

GELECEK 10 YIL İÇİNDE ÜRETİLECEK OLAN ARAÇLARA ŞAŞİ ÜRETECEK

Beyçelik Gestamp İdare Şurası Lideri Baran Çelik ise “Türkiye’de şasi üzerine konseyi birinci firma özelliği taşıyan şirketimizin üçüncü yatırımını da TOSB’da gerçekleştiriyoruz. 50 milyon euroluk yatırımla hayata geçireceğimiz yeni fabrikamız 45 bin metrekare kapalı alana sahip olup, 750 bireye istihdam sağlayacak. Verimliliği yüksek, sıfır kusur odaklı, sanayi 4.0 alt yapısıyla hayata geçireceğimiz fabrikamızda müşterilerimizin gelecek 10 yılda üretecekleri araçlarına şasi eserleri sağlayacağız. 2022 yılı sonunda üretime geçmeyi hedefliyoruz” açıklamasını yaptı.

Kaynak: Sözcü

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

instagram takipçi kasma | instagram takipçi