Otomotiv ihracatında nisan ayı başkanı Bursa oldu

0 58

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) datalarına nazaran, otomotiv sanayisi bu yılın nisan ayında 2 milyar 466 milyon dolarlık ihracatla en fazla ihracat gerçekleştiren kesim olmaya devam etti.

Bu yılın nisan ayında geçen yılın nisan ayına kıyasla en fazla ihracat artışı da yüzde 313,5 ile otomotiv bölümünde gerçekleşti.

BURSA LİDERLİĞİ KAPTI

TİM datalarından derlenen bilgilere nazaran, Türkiye’nin en değerli otomotiv üretim üslerinde biri olan Bursa, nisan ayında liderliği Kocaeli’nden geri aldı.

Bilgilere nazaran Bursa, 667 milyon 453 bin dolarla nisanda en fazla otomotiv dış satımı yapan vilayet oldu.

İSTANBUL İKİNCİ SIRADA

Otomotiv ihracatında İstanbul, bu yılın nisan ayında evvelki aylara nazaran çıkış yaparak 575 milyon 341 bin dolarla ikinci sırada yer aldı.

Otomotivin değerli kentlerinden Sakarya, 408 milyon 574 bin dolar ihracat yaparak listenin üçüncü sırasında konumlandı.

Bursa ile rekabet içinde olan Kocaeli ise geçen ay 403 milyon 83 bin dolarla dördüncü ve başşehir Ankara da 105 milyon 227 bin dolarla en fazla dış satım yapan beşinci vilayet oldu.

TÜM VİLAYETLERDE ARTIŞ VAR

2020’nin nisan ayına nazaran Bursa’nın otomotiv ihracatı yüzde 343 artış gösterdi. İstanbul’un ihracatı bu devirde yüzde 179, Sakarya’nın yüzde 2 bin 950, Kocaeli’nin ihracatı yüzde 938 ve Ankara’nın otomotiv ihracatı da yüzde 61 yükseldi.

Kaynak: Ensonhaber

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

instagram takipçi kasma | instagram takipçi