Otomobillerdeki Hayat Kurtaran Güvenlik Ekipmanları

0 44

Yapılan incelemelerde sayısız güvenlik aksesuarı ve ekipmanının içinde özellikle 5 güvenlik ekipmanının çok daha kritik olduğunu ve öne çıktığını görüyoruz. Bunlara sırayla bakalım;

Kör Nokta Uyarı Sistemi

Şerit değiştirme sırasında yeteri kadar dikkatli ol(a)mamak ya da mesafeyi tahmin edememek ciddi kazalara sebebiyet verebilmekte. Elbette aynalarımızı da doğru açıyla ayarlamamız gerekmektedir. Bunu bertaraf etmek için geliştirilen Kör Nokta Uyarı Sistemi, aracın arka tamponuna iki adet sensör yerleştirilip bu sensörlerin 50 metreye kadar yapmış olduğu tarama ile sürücünün aynalardan göremediği araçları görüp LED yardımıyla uyararak haberdar olmasını sağlıyor. Kör Nokta Uyarı Sistemi’nin patenti 1995 senesinde George Platzer tarafından alınmıştır ve fikir öncelikle kağıt üzerinde kendisi tarafından SAE’ye (Society of Automotive Engineers) sunulmuştur. Sistemin çeşitli markalarda farklı isimleri vardır. Mesela Volvo’da lk olarak 2007 senesinde S80’de BLIS (Blind Spot Information System) ismiyle, Mazda’da 2009 senesinde Mazda 6’da BSM (Blind Spot Monitoring) ismiyle, Ford’da yine BLIS ismiye 2010 Ford Fusion’da ve Mitsubishi’de BSW (Blind Spot Warning) ismiyle 2016’da Pajero Sport’ta kullanılmıştır.

Darbe Önleme Sistemi

Darbe Önleme Sistemi araçların çevresinde yaklaşmakta olan bir araç ile çarpışılma durumu olduğunda kazayı engellemeye yarayan bir güvelik sistemidir. Sistemde çoğu zaman bir radar bulunurken bazı araçlarda lazer ya da kamera da bulunabilmektedir. Darbeyi daha önce sezip engelleme esasında 60 yıl öncesine, 1950’li yıllara kadar dayanan bir konsept. Cadillac’ın 1959 senesinde tanıttığı Cyclone prototipinde uygulanmakta olan sistem, aracın ön kısmında bulunan iki çıkıntının içerisine yerleştirilmiş radarlar ile çalışıyordu. Vaktiyle çok maliyetli olması nedeniyle vazgeçilen teknoloji, 1995 senesinde Forewarn ismiyle Hugher Research Laborotories tarafından hayata geçirilmişti. İlk lazer destekli darbe önleyici Toyota Celsior’da (Lexus LS diye de bilinir) kullanılmıştır.

Adaptif Hız Sabitleyici

Adaptif Hız Sabitleyici, çeşitli algılama sistemleri vasıtası ile önünüzdeki araç ile mesafenizi korumaya yardımcı olan, gerek güvenliğe olduğu kadar konfora da yardımcı olan bir teknolojidir. Çarpışma Önleme Sisteminde olduğu gibi radar, kamera ya da lazer sensörleri gibi çeşitli ekipmanlar ile işlemektedir. Sistem öncelikle 1992 senesinde Mitsubishi tarafından Debonair modelinde, Japonya pazarında Uzaklık Uyarısı ismiyle tanıtılmıştır. Daha sonra Japon marka 1995 senesinde Diamante modelinde gaz tepkisini ayarlayabilen bir versiyon geliştirmiştir. 2000 de Toyota, sisteme fren yapma özelliği de eklemiştir.

Şerit Takip Asistanı

Tıpkı Kör Nokta Uyarı Sistemi gibi Şerit Takip Asistanı da sürücülerin sürüş esnasında hatalarından kaynaklı kazaların önüne geçmeyi hedefleyen bir sistemdir. Kamera, lazer sensörleri ya da kızılötesi sensörler kullanılarak sistem işlemektedir. İlk Şerit Takip Asistanı, 2000 de Mercedes’in Actros kamyon modeli için Amerikalı bir firma olan Iteris tarafından dizayn edilmiştir. Citroen, Avrupa’daki ilk sistemi tanıtan marka olup; C4, C5 ve C6 modellerinde bulunuyordu.

Yaya ve Bisikletli Çarpma Uyarıcı

Yaya Koruması ya da Yaya Algılaması olarak da geçen sistem bir kamera ve yapay zeka yardımıyla aracın önüne çıkan yayaları algılayarak muhtemel bir kazanın önüne geçebiliyor.

Güvenli bir sürüş için otomobillerin bize sağlamış olduğu tüm teknolojik imkanları bir tarafa bırakırsak, unutmamak lazım ki en önemli faktör yine bizleriz. Basit gibi görünen emniyet kemerinin takılması kuralı bile, en ölümcül kazalarda bir hayli yüksek oranlarda hayat kurtarıyor. Trafikte ihmale gelmeyecek, biz sürücülerin ve aynı şekilde tüm yolcuların dikkat edeceği ufak ayrıntılar ile pek çok hayat kurtarmak mümkündür. Otomotiv teknolojileri geçen her gün biz insanların seyahat güvenliğini en üst seviyeye çıkarmak adına gelişmeyi devam ettirmektedir.

Kaynak:otoboom.com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

instagram takipçi kasma | instagram takipçi