Otomobil Amortisman Hesaplama

0

Otomobil Amortisman Hesaplama

Otomobil amortisman hesaplama işleminde, kısıt dönem uygulaması gerçekleşir. Binek otomobilin satın alındığı zaman diliminden itibaren dönem sonuna kadar geçen süre, otomobil amortisman hesaplaması olarak ifade edilmektedir. Burada aracın satın alındığı tarih önemlidir. Satın alındığı tarihten itibaren bir hesaplama yapılmaktadır.

Binek Araçlarda Amortisman Oranı Kaçtır?

Otomobil amortisman hesaplama işlemi yapmadan önce çoğunluk buradaki oraı merak etmektedir. Binek araçlarda amortisman oranı %20’dir. Fakat bu oran 5 yıl için geçerli amortisman oranıdır.

Oranın sürece göre uzaması değişkenlik gözetir!

213 sayılı kanunlar gereğince faydalı ömür esasına göre belirlenmektedir. Ayrılacak amortismanoranıi tam olarak 5 yıldır. Bu da yüzdelik olarak ifade edilirse %20’dir.

Araç Satışında Amortisman Nasıl Hesaplanır?

Araç satış işlemlerinde amortisman hesaplaması için ÖTV + KDV maliyeti bulunur. ÖTV artı KDV maliyeti de yansıtılarak bir hesaplama yapılmaktadır.

  • Maliyet + ÖTV tutarı + KDV tutarı üzerinden bir amortisman hesaplaması ortaya çıkar.
  • Amortisman hesaplama işlemlerinde ÖTV ve beraberinde KDV gider yazdırmaseçeneği, tamamen maliyet sistemi üzerinden gerçekleşmektedir. Maliyet üzerinden yapılan hesaplamalar doğrultusunda, otomobil amortisman hesaplama sonuçlanır.
  • Otomobil amortisman hesaplama sisteminde farklı hesaplama yöntemleri mevcut. Burada genel olarak normal olarak yapılan hesaplama eşit tutarlı amortisman yöntemidir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.