Otokar birinci çeyrek cirosunu açıkladı

0 67

Otokar, 2021 birinci üç aylık finansal sonuçlarını açıkladı. Sonuçlara ait yapılan açıklamaya nazaran, küresel bir oyuncu olma maksadına ulaşmak için yoluna devam eden Otokar, birinci çeyrekte ihracatını bir evvelki yılın birebir devrine kıyasla 69 milyon dolar düzeyine çıkararak yüzde 44 artırdı. Şirketin net kârı ise 107 milyon TL düzeyine yükseldi.

Salgının tesirlerine karşın 2020 yılında ihracat mutabakatlarına imza atan Otokar, birinci çeyrekte cirosunu yüzde 91 artırarak 877 milyon TL’lik ciro elde etti.

Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, hususla ilgili yaptığı açıklamada, “Pandeminin başladığı günden bu yana çalışanlarımızın sıhhatini korumak, işimizin devamlılığını sağlamak, salgının tesirini azaltmak ve yayılmasını engellemek için gerekli tüm önlemleri alıyoruz.

Bu şiddetli süreçte iş ortaklarımızın sürekli yanında olmayı ve kullanıcılarımızla irtibatımızı sürdürmeyi ihmal etmedik; tüm şartlara karşın yeni mutabakatlara imza attık.

İnançlı üretim uygulamalarımız ve vaktinde alınan tedbirler sayesinde üretimde aksamalar yaşamadan, aldığımız siparişlerin teslimatlarına odaklandık.” tabirlerini kullandı.

ÜRETİM YÜZDE 32 ARTTI

Yılın birinci çeyreğinde üretim adetlerini de evvelki yılın birebir periyoduna nazaran yüzde 32 artırdıklarını belirten Serdar Görgüç, iç pazar ve ihracat çalışmalarıyla ilgili olarak, “12 yıldır Türkiye’nin en çok tercih edilen otobüs markasıyız. Geçen yıl iç pazardaki en büyük otobüs alım ihalesini kazandık ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ESHOT’a otobüs teslimatlarına başladık.

İptal edilen fuarlar ve seyahat mahzurlarına karşın maksat pazarlarımızla bağlantımızı ve bağlarımızı sürdürdük. Kullanıcılarımızın gereksinimlerini yanlışsız yorumlayıp özel tahliller sunmaya devam ettik. Araçlarımızda uyguladığımız yenilikçi tahlillerimiz ve yaklaşımımızla ihracat başarılarımıza yenilerini ekledik ve birinci çeyrekte ihracatımızı geçtiğimiz yılın birebir devrine kıyasla yüzde 44 artırarak 69 milyon dolar seviyesine çıkardık.” açıklamasını yaptı.

Kaynak: Ensonhaber

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

instagram takipçi kasma | instagram takipçi