Opel’den bir köpekbalığı öyküsü

0

CARMEDYA.COM – Denizciliğe olan tutkusunu uzun yıllardır modellerine de yansıtan Alman üretici Opel için köpekbalığı imzası markanın geçmişten geleceğe uzanan seyahatinde kıymetli bir yer tutuyor.

Artık bir kült haline gelen köpekbalığı simgesi, Opel logosunu taşıyan çeşitli modellere her vakit eşlik ediyor. Yeni Opel Mokka’da yahut markanın en çok satan ödüllü modeli Opel Corsa’da da göze çarpan köpekbalığının öyküsü ise aslında uzun bir geçmişe dayanıyor.

Opel’in geçmiş yıllardaki amiral gemileri Kadett, Amiral ve Kapitän eşsiz dizaynlarıyla araba severleri mutlu ederken, markanın denizcilik ile olan yüksek bağını da ortaya koydu. Opel’in bu tutkusu vakit zaman deniz yüzeyinin altındaki canlılara da kaydı. Opel, 1970 yılında vatoz balığı halindeki logoyu gururla taşıyan sportif coupe modeli Manta’yı tanıttı. Opel Manta, araba dünyasında derin bir iz bırakarak çok kişinin ömrüne dokundu. Bu iz o kadar derin ki, Alman üretici geçtiğimiz günlerde ayrıntılarını paylaştığı sıfır emisyonlu Manta GSe ElektroMOD’la modele yine hayat vermeye hazırlanıyor.

Manta’nın karakteristik logosunun dizaynına büyük kıymet veren dizayncılar, kendilerini 15 yıldan daha uzun bir müddet boyunca köpekbalığına adadı. Tasarım Yöneticisi Karim Giordimaina süreci anlatırken “Her şey 17 yıl evvel başladı ve gerçek bir kült haline geldi” sözleriyle bu süreci söz etti.

Bir çocuğun fikri nasıl bir kült haline geldi?

Pekala, köpekbalığı nereden geliyor? 2004 yılının bir pazar günü Opel dizayncısı Dietmar Finger, meskende yeni Corsa için bir tasarım çiziyordu. Daha doğrusu, birden fazla vakit kapalı olan yolcu kapısı nedeniyle görünmeyen torpido gözünün yan duvarını çiziyordu. Torpido gözü açıldığında bu duvarın güçlü olması ve dayanım göstermesi gerekiyordu. Bu dayanım plastik yüzeyine uygulanan enine kanallarla sağlanıyordu. Dizayncı işte tam da bu kanalları tasarlıyordu. Dizaynının tam ortasında, oğlu yanına geldi, taslağa baktı ve sordu: “Baba, neden bir köpekbalığı çizmiyorsun?” Neden olmasın? Tasarımcının parmakları istem dışı harekete geçerek kanallara köpekbalığı formunu verdi. Böylelikle bir fikir ve yeni bir gelenek de doğmuş oldu ve torpido gözündeki köpekbalığı simgesiyle Opel, seri üretime geçti.

O andan itibaren, “Opel köpekbalığı”nın muvaffakiyet hikayesi başlamıştı. O sırada Zafira’nın iç dizaynından sorumlu olan Karim Giordimaina, esnek kullanım özellikleriyle gönüllerde taht kuran kompakt van modelinin kokpitine üç küçük köpekbalığı gizledi. Köpekbalığı uygulaması sonraki yıllar boyunca devam etti. Evvel Opel Adam, akabinde aktüel Opel Astra ve son olarak Opel Crossland ve Opel Grandland X’ten Opel Insignia’ya kadar öteki binek modellerde köpekbalığı figürü görüldü. Bu durum vakitle gerçek bir kült haline geldi. O tarihten günümüze, her iç yer baş dizayncısı, geliştirme sürecinin sonunda iç yerin bir yerine en az bir köpekbalığı konduruyor. ve bu genelde araba pazara sunuluncaya kadar keşfedilmiyor.

Köpekbalığı, gelecekteki Opel modellerinde de kullanılacak

Köpekbalığı, Giordimaina için yıllar içinde Opel’in değerli bir simgesi haline geldi ve yalnızca torpido gözüyle hudutlu kalmadı. Giordimania mevzuyu şu sözlerle özetledi; “Gazeteciler yeni modelleri tanıttığımızda bize köpek balıklarının nerede olduğunu soruyor. Tasarımcılarımızı her vakit köpekbalıklarını yeni dizaynların içine gizlemeye yönlendiriyorum. Sevgiyle çizilen yırtıcılar, Opel’i başkalarından ayıran şeyi temsil ediyor: Arabalarımıza ve onlara olan tutkumuzu.Her detaya büyük ihtimam ve hassasiyet gösteriyoruz. Ulaşılabiliriz, insanız ve her şeyi yüzümüzde bir tebessümle yapıyoruz. Müşterilerimizin hissetmesini istediğimiz şey de tam olarak bu.”

Köpekbalıkları kimi vakit daha ağır, kimi vakit ise daha az, ancak her vakit gizlenmiş olarak geleceğin Opel modellerinde görünmeye devam edecek. Lakin gizlendikleri Opel modeline bağlı olarak, iç yerin farklı noktalarında yer alabilirler.

Kaynak: Carmedya.com

Kaynak: Haberler.com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.