New York da o kervana katıldı, 2035 yılından itibaren…

0

Yasa tasarısı New York Eyaleti’ni, 2030 amacını belirleyen Washington Eyaleti’nin akabinde yasal olarak içten yanmalı motora sahip olan araba yasağına geçiren ikinci ABD eyaleti yapıyor. California ve Massachusetts, klasik motorlu araç satışlarının sona ermesi için 2035 yılını gaye olarak belirlediler.

Electrek’in haberine nazaran tasarı asla “yüzde 100 sıfır emisyon” yerine “elektrik” yahut “gaz” lisanını kullanmıyor. Bataryalı elektrikli araçlar mevcut en tanınan sıfır emisyonlu araç tipi olsa da öteki sıfır emisyonlu araçlar(yakıt hücreleri ve benzeri) yeniden de bu yasa kapsamına girecektir.

Yasa tasarısı, 2035’ten itibaren New York eyaletinde sıfır emisyonlu yeni binek arabaların ve kamyonların satışını yasaklamayı amaçlıyor. Bu nedenle, daha evvel satılan arabaların 2035’ten sonra kullanılmasına müsaade verilecek. Tasarı ayrıyeten, tüm orta ve ağır hizmet araçlarının 2045 yılına kadar sıfır emisyona sahip olması gerektiğini ve arazi araçlarının “mümkün olduğu durumlarda” 2035 yılına kadar sıfır emisyona sahip olması gerektiğini belirtiyor.

Tasarının gayesi “ulaşım bölümünden kaynaklanan sera gazı emisyonlarını ve hava kirliliğini azaltmak”. New York Eyaleti, daha evvel eyalet çapında emisyonları 2050’ye kadar yüzde 85 oranında azaltmak ve eyalet iktisadının tüm dallarında net sıfır emisyona ulaşmak için gayeler belirlemişti.

New York halihazırda kişi başına en düşük emisyonlu eyalet ve epey pak bir elektrik şebekesine sahip. Doğal gaz, elektrik üretiminin en büyük kısmını (yüzde 37) oluştururken, New York’un elektriğinin birden fazla sıfır emisyonlu kaynaklardan üretiliyor. Bu nedenle, New York’ta yakıtla çalışan bir elektrikli araba, ABD’de mevcut en düşük emisyonlu şahsî ulaşım seçenekleri ortasında yer alıyor.

Hem araba üreticileri hem de dünya hükümetleri, yeni klasik motorlu araçların ortadan kaldırılması için 2030-2035 yıllarında birleşiyor üzere görünüyor. Kimi Avrupa hükümetleri 2025 üzere erken bir vakitte daha erken maksatlar koydu lakin birden fazla 2030 civarındadır (hatta kimileri kendi maksatlarını ileriye yanlışsız genişletmiştir). Lider Joe Biden, ABD federal filosunun da büsbütün elektrikli olmasını istiyor.

Araba üreticilerine gelince Ford, 2030 yılından itibaren Avrupa’da akaryakıtlı model satmayacağını, Mini’nin 2025’te son yeni içten yanmalı motorlu modelini tanıtacağını ve 2025’e kadar Jaguar’ın büsbütün elektrikli olacağını söylüyor. Öteki şirketler de emsal duyurular yaptı.

Kaynak: Sözcü

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.