Motosiklet devinden elektrikli araba motoru

0

Yamaha tarafından tanıtılan bu motor günümüzün elektrikli arabalarına ayak uyduran bir motor üretebildiği manasına geliyor. 469 beygir güç üreten ünite günümüzün en tanınan markalarının elektrikli araçlarında kullandıkları üzere 800V’da çalışabiliyor.

Yamaha’nın geliştirdiği motorun en değerli yararlarından biri motorun kompakt yapıda olması. Aslında bu tasarım sayesinde marka yerden ve mekanik bileşenlerden önemli bir yarar sağlıyor. Bu durumunu açıklamak için şanzıman ve akım dönüştürücünün tek bir ünitede kombine edilmiş olması gösterilebilir.

2020’den beridir Yamaha elektrikli motor geliştirilmesi için komiteler kabul ediyor, atılan bu adımdan sonra markanın geliştirdiği motoru başka üreticilere satacağı belirtiliyor. Her ne kadar Yamaha ürettiği motosikletleriyle bilinse de araba üretme konusunda da kimi çalışmaları son vakitlerde yürütüyordu.

Japon firma, sipariş üzerine prototip yapma konusunda güçlü bir tecrübeye sahip olduğunu söylüyor ve bunları kısa bir mühlet içinde müşterilerin spesifikasyonlarına uygun hale getirebileceğini belirtiyor.

Otomotiv sanayisindeki elektrifikasyon büyük üreticileri bu alanda yer kapmaya zorluyor. Yamaha ürettiği bu kompakt motorla, elektrifikasyon stratejileri kapsamında uğraş veren butik üreticilere takviye olmayı hedefliyor.

Tekrar de bileşenleri başka araba üreticilerine satan birinci firma olmayacak. Volkswagen, MEB elektrikli platformunu Ford’a satmak için bir muahede imzaladı, Audi ve Porsche ise KKD mimarilerini başka araba üreticilerine lisanslamaya açık olacaklarını söylediler.

Otomotiv sanayisindeki ortaklaşma üretimlerin ne kadar yaygın olduğunu biliyoruz. Yamaha’nın attığı bu adım ve belirlediği bu maksat onları farklı bir noktaya önümüzdeki yıllar içinde taşıyabilir.

Kaynak: Sözcü

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.