Motor Yağına Su Karışması Neden Olur? Nasıl Anlaşılır?

0 227

İçten yanmalı motorlarda hareketli parçaların daha verimli  ve aşınma olmadan daha uzun süre çalışabilmesi için yağ kullanılır. Aracın markasına ve modeline göre ideal yağ seçimi yapılmalıdır. Yağlama sisteminin bir elemanı olan yağ, otomobiller için hayati önem taşır. Aynı şekilde su da otomobiller için önemli bir akışkandır.

Yağlama sisteminde kullanılan yağ ile soğutma sisteminin bel kemiği olan su, farklı hatlarda dolaşır ve birbirine karışmaz. Eğer motorda yağ ve su birbirine karışmışsa, önemli bir sorun olduğu aşikardır. En kısa sürede tamirat yaptırılmalıdır. Yazımızda motor yağına su karışması ve motor suyuna yağ karışması neden olur, ne gibi belirtiler gösterir, bu konulara değineceğiz.

Hem benzinli hem de dizel araçlarda oluşabilecek problemlerden olan motor yağına su karışması ve motor suyuna yağ karışması durumu, belli başlı bazı arızaların bir sonucu olarak meydana gelir. Şimdi bu arızalara ve belirtilere bakalım.

Motor Yağına Su Karışması Neden Olur?

Daha çok yeni tip motorlarda görülebilecek motor yağına su karışması durumu için 2 tip arızadan bahsetmek mümkün. Bunlardan en sık rastlanabilecek olanı silindir kapak contası adı verilen parçanın işlevini yitirmesidir.

Silindir Kapak Contası Arızası

Silindirler içerisine dışarıdan herhangi bir yabancı maddenin (su, motor yağı, kir, toz vb.) sızmasını engellen silindir contası, silindir kapağıyla bir bütündür. Yüksek ısı ve basınçlara dayanıklı malzemeden imal edilmektedir. Bu nedenle içeriğinde karbon, sac veya kauçuk türü sert plastikler bulunur. Şayet silindir kapak contası yırtılır, aşınır, çatlar veya işlevini yitirirse silindirler içerisine su ve yağ sızabilir. Böylelikle soğutma suyu ile yağ birbirine karışmış olur. Bunun yanında silindir kapak contası yüksek hararete maruz kalan otomobillerde yanabilir.

Silinir Contası Arızası Nasıl Anlaşılır?

Daha fazla mesaj
  • Silindir kapak contasının yanması veya yıpranması nedeniyle aracın rolanti devrinde dalgalanmalar olabilir.
  • Kompresördeki kaçaklar nedeniyle araç çekişten düşer ve ciddi performans kayıpları meydana gelir.
  • Araçta soğutma suyuna yağ karışabilir. Motorun su tankı kapağı açıldığında yağ olup olmadığını rahatlıkla anlayabilirsiniz. Yağ ve su birbiri içerisinde çözünmediğinden dolayı, yağ suyun üzerinde belirgin bir şekilde görülür.
  • Aracın harareti yükselir. Buna bağlı olarak da sürekli su azalması olur. Suyun azaldığı, su seviyesinin belirli aralıklarla kontrol edilmesiyle anlaşılabilir.
  • Araç yağına su karışması sonucunda tekleme, titreme, gaz pedalına basıldığında hızlanmama gibi sorunlar meydana gelebilir.
  • Motor suyuna yağ karıştığı gibi; yağa su karışabilir. Yağ kontrolü yapıldığında; su ile karıştığı gözle görülebilir. Bu ancak motordaki yağın bir kısmı veya tamamı boşaltılarak anlaşılabilir. Eğer yağ ve su birbirine karışmışsa yağın viskozitesi azalır, köpürme ve kaparcık gibi oluşumlar gözlemlenir.

Bu gibi belirtilerin gözlemlenmesi, contanın sorunlu olduğu anlamına gelir. Eğer conta onarılmaz/değiştirilmez ise motor soğutma görevini gerektiği gibi yerine getiremeyebilir. Dolayısıyla yüksek hararet değerleri nedeniyle kullanılamaz hale gelebilir. Bunun yanında contadaki problemler nedeniyle silindir içerisindeki yanma odasına girebilecek buhar ve nem sebebiyle; katalitik konvektör gibi egzoz sistemi elemanları zarar görebilir. Motor soğutma suyu ile karışan motor yağı, radyatördeki su kanallarını tıkayabilir ve buna bağlı olarak da radyatörü komple çalışamaz hale getirebilir.

Motor Yağ Soğutucu Arızası

Dizen ve benzinli tüm araçlarda motor yağ soğutucusu standart olarak bulunur. Görevi ise soğutma suyu veya hava kullanılarak motor yağının ideal sıcaklık değerinde tutulmasını sağlamaktır. Motor yağ soğutucusu sayesinde içten yanmalı motorlarda yağlama etkin bir şekilde sağlanmış olur. Yağ soğutucusunun arızalanması durumunda ise motor yağsız kalabilir, soğutma suyuna yağ karışabilir, motor yağı yüksek ısıl değerlere ulaşabilir ve yağ dolaşımında tıkanma meydana gelebilir. Motor yağ soğutucu arıza belirtileri ise şu şekilde sıralanabilir.

Motor Yağ Soğutucu Arızası Nasıl Anlaşılır?

  • Motor yağ soğutucu arızası nedeniyle motor yağında eksilme meydana gelir.
  • Yağ eksilmesi gözlenirken, radyatördeki su seviyesi yükselir ve su çamur rengini alır.
  • Araçta belirgin hararet artışı olur.
  • Motor performansı ve yakıt tüketimi olumsuz olarak etkilenir.

Motor yağ soğutucusu arızası belirtilerinden biri veya birkaçıyla karşılaşırsanız en kısa sürede onarım/değişim yaptırmanız gerekir. Silindir kapak contası arızası kadar ivedilik gerektirmese de tamirat şarttır.

 

kaynak:otodunya.com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

instagram takipçi kasma | instagram takipçi