MG’den 800 KM menzilli elektrikli roadster konsepti!

0

2024 yılında kuruluşunun 100. yılını kutlamaya hazırlanan, Doğan Holding çatısı altında faaliyet gösteren Doğan Trend Otomotiv’in Türkiye distribütörlüğünü üstlendiği efsanevi İngiliz markası MG, güçlü tarihiyle bugün çizdiği yenilikçi ve yüksek teknolojili yaklaşım ortasında bağ kuran Cyberster isimli yepisyeni konsept arabasını tanıttı. 2021 Şanghay Araba Fuarı’nda resmen görücüye çıkan MG Cyberster konsepti, yalnızca markanın sportif tarafını değil; birebir vakitte heyecan dolu bir gelecek vaad eden yaklaşımını da gözler önüne seriyor.

MG’nin geçmişinden ilham alan yenilikçi tasarım

MG markasının sahibi olan SAIC’in memleketler arası tasarım takımı tarafından tasarlanan Cyberster konsepti, MG’nin geçmişindeki en değerli modellerden biri olan MGB Roadster’dan esinlenen tasarım ögeleriyle markanın geleneklerine olan bağlılığını simgeliyor. Ön kısımda çalıştırıldığında açılan interaktif “Magic Eye” farlar ve ince dizaynlı ızgara dikkat çekiyor. Elektrikli araba çağının estetik anlayışına uygun olarak MG Cyberster’ın ön ızgarası aerodinamik performansı düzgünleştiren, geriye hakikat uzanan kesintisiz bir çizgi oluşturacak formda tasarlanmış. Arabanın yanlarındaki LED ışıklı ‘lazer kemerler’ ve MG’nin İngiliz mirasını yansıtan LED stop lambaları, dijital bir görsel şölen oluşturuyorlar. 7 kollu yüksek performanslı jantlar ise MG Cyberster’ın genel dinamizmini tamamlıyor. MG Cyberster, sahip olduğu yüksek teknolojiyi yansıtan ayrıntılarla dolu, etkileyici bir iç yere sahip. “Dijital fiber” iç tasarım teması, şoför odaklı bir tasarımı benimsiyor ve kokpiti ortadan ikiye bölüyor. Büsbütün dokunmatik büyük boyutlu LED gösterge paneli ile ikinci bir merkezi ekran sürüş keyfine katkı sağlıyor.

Modülsüz batarya

MG Cyberster, mekanik performans ile akıllı teknolojiyi birleştiren bir yaklaşımla tasarlanmış. Konsept spor araba, batarya teknolojisinde günümüzün en dikkat çeken gelişme alanlarından biri olan “modülsüz batarya teknolojisinin (CTP)” ileri bir versiyonu ile akıllı, %100 elektrikli bir mimariye sahip. MG Cyberster, sahip olduğu bu teknolojik üstünlükler sayesinde kullanıcılarına 800 kilometrelik etkileyici bir menzil ve 3 saniyenin altında 0-100 km/s hızlanması sunuyor. Aracın sahip olduğu yüksek teknoloji kendisini akıllı sürüş, faal güncelleme teknolojisi, 5G bağlanabilirlik ve 3. düzey otonom sürüş üzere gelişmiş akıllı teknolojilerle gösteriyor. SAIC Design Advanced London Yöneticisi Carl Gotham araçla ilgili değerlendirmesinde: “Cyberster, MG’nin geleceğine ışık tutan, savlı ve güçlü bir tasarım. Geçmişten gelen mirasımızdan ilham alıyor; lakin daha da kıymetlisi, en ileri teknolojimizi ve gelişmiş dizaynımızı da bünyesinde barındırıyor. Spor arabalar MG DNA’sının temelini oluşturuyor ve Cyberster her açıdan bizim için heyecan verici bir konsept” dedi.

Kaynak: Milliyet

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.