MG Türkiye birinci modelini tanıttı

0

1924’te İngiltere’de kurulan MG, 2019 prestijiyle MG Electric ismi altında çok sayıda Avrupa pazarına yine giriş yaptı. İngiltere, Almanya, Fransa, Hollanda, İtalya, İspanya, Norveç, İzlanda, Danimarka, Belçika, Lüksemburg, Avusturya, İsveç üzere ülkelerde de satışa sunulan elektrikli MG modelleri rekabetin ağır olduğu birçok pazarda birinci 10’a girmeyi başardı.

Doğan Holding çatısı altında faaliyet gösteren Doğan Trend  Otomotiv’in  Türkiye distribütörlüğünü üstlendiği MG’nin elektrikli kompakt SUV modeli ZS MESKEN, markanın Avrupa pazarında büyüme planları kapsamında ülkemizde de satışa sunuldu. 394 bin TL’den başlayan anahtar teslim fiyatıyla dikkat çeken ZS KONUT, Türkiye’nin en ulaşılabilir %100 elektrikli SUV modeli olarak dikkat çekiyor. Hususla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Doğan Trend Otomotiv CEO’su Kağan Dağtekin, “MG’nin ileri teknoloji eseri ZS KONUT modelini ağır ilgiyle karşılandığı Avrupa’dan sonra ülkemizde de satışa sunmaktan heyecan duyuyoruz. MG markasını temsil edecek olmak, projenin birinci gününden itibaren bize büyük heyecan verdi. Aracı kullanır kullanmaz bu heyecan kuvvetli bir inanca dönüştü ve bize böylesi savlı bir lansman programı hazırlama konusunda cüret verdi.  Doğan Trend Otomotiv olarak ZS EV’yi ‘Yüzde 100 elektrikliye hiç bu kadar yakın olmadınız’ sloganıyla müşterilerimize sunarak segment başkanı olmayı hedefliyoruz” biçiminde konuştu.

Dünyada yükselen trend elektrikli araçlar ve SUV’lar!

Dünya otomotiv pazarında elektrikli araçlar ile SUV’ların süratle büyüyen segmentler olduğunun altını çizen Kağan Dağtekin, geçtiğimiz yıl hem Avrupa’da hem Çin’de elektrikli ve hibrit araba satışlarının 1 milyonlu adetleri geçtiğini vurgulayarak 2020’nin tam bir değişim yılı olduğunu belirtti. Kağan Dağtekin, “2020 yılı tüketicilerin elektrikli araçları hayatlarının bir modülü olarak görmeye başladıkları bir sene oldu. Tüm dünyayı tesiri altına alan Covid-19 salgının bir yan tesiri de insanların etrafa verdiğimiz ziyanı sorguladıkları, farkındalığın arttığı bir ortam yaratması oldu. Bunlar ve regülasyonların da tesiriyle 2021’de Avrupa’da satılan her 7 araçtan 1’inin elektrikli olması bekleniyor” dedi. Geçtiğimiz yıl Norveç’te elektrikli araç satışının içten yanmalı motora sahip araçların satışını geçtiğine ve Hollanda’da elektrikli araçların toplam pazarda %20 hisse aldığına da dikkat çeken Dağtekin “Çin bugüne kadar elektrikli arabalarda dünyanın en büyük pazarıydı. 2020 yılında birinci defa Avrupa’daki elektrikli araba satışları Çin’i geçti ancak Çin, elektrikli araç teknolojisinde sahip olduğu bilgi, deneyim ve üretim gücüyle başkan olmaya devam edecek” açıklamasında bulundu.

Dünya devi SAIC, İngiliz MG’ye elektrikliyle hayat verdi!

İngiliz MG markasının Çinli otomotiv devi SAIC Motor’a (Shanghai Automobile Industry Corporation) bağlı olarak faaliyetlerini yürüttüğünü hatırlatan Kağan Dağtekin; “Volkswagen ve GM ile paydaşlığı olan, 130 milyar dolarlık cirosuyla dünyanın en büyük 7. otomotivcisi olan SAIC’in  iş elektriklilere gelince Tesla ve Volkswagen’in akabinde dünya 3.sü olduğunun altını çizmek lazım” dedi. SAIC çatısı altında MG’nin yaptığı atılımlar hakkında da bilgi veren Dağtekin, “100 seneye yakın güçlü bir geçmişi olan MG, 2007’de SAIC’in kanatlarının altına girdi; 2018’de tekrar küresel yapılanmasını tamamladıktan sonra süratle büyüyerek kayda paha bir satış hacmine ulaştı. SAIC, dünyadaki yükselen trendlerle uyumlu olacak biçimde MG markasıyla yüklü olarak elektrikli ve SUV modellere odaklandı. Geçen sene MG tüm dünyada yarım milyonu aşan bir araç satışı gerçekleştirdi. Avrupa pazarına 2019 yılında giren marka, ortalarında Fransa, Almanya, Norveç, İtalya, İspanya’nın da bulunduğu 14 ülkede bulunuyor. MG, süratle ağını genişleterek bugün anavatanı İngiltere ve kıta Avrupa’sında 230 civarında satış noktasında müşterilerine hizmet sunuyor. Markanın Avrupa’da satışa sunduğu birinci model olan ZS KONUT, segmentinin en başarılı arabalarından biri oldu ve İngiltere’de en çok satılan 6’ncı; Norveç’te 7’nci en çok satan elektrikli araba unvanını kazanırken Hollanda’da ise birinci 10’a girmeyi başardı. SAIC yetkililerinin bize ilettiklerine nazaran MG markasının Avrupa’da gösterdiği performanstan çok memnunlar” açıklamasında bulundu.

MG Türkiye’nin 12 Nisan’da hayata geçecek olan websitesini ziyaret edenler MG’nin 100 yıllık tarihçesine, ZS KONUT hakkında ayrıntılı bilgilere ulaşabilecekler. Ayrıyeten MG Türkiye’nin elektrikli arabayla hayat hakkında Buyruk Tunçyürek ile birlikte hazırlamış olduğu bilgilendirme görüntülerini da görebilecekler.

Türkiye’nin birinci elektrikli kompakt SUV’si

Araç ile ilgili bilgiler veren MG Türkiye Marka Yöneticisi Tolga Küçükyumuk ise, “Yeni MG ZS MESKEN, yenilikleri, teknolojiyi yakından takip eden; kaliteye kıymet veren, hayat biçiminden ödün vermeden sürdürülebilir bir ulaşım istek eden şoförler için tasarlandı. ZS MESKEN, çağdaş bir SUV dizaynını en yeni elektrikli araç teknolojisiyle harmanlıyor. MG ZS MESKEN, 143 HP (105 kW) güç ve 353 Nm tork üreten bir elektrik motoruna sahip. Motoru besleyen 44,5 kWsa’lik batarya  ise 263 km (WLTP) menzile imkan tanıyor. 0-100 km/s ivmelenmesi 8,1 saniye olan yeni MG ZS KONUT, DC şarjla yalnızca 40 dakikada bataryasını %80 düzeyine kadar şarj etme imkanı sunuyor. Kullanıcısına mesken yahut iş yerindeki bir AC şarj aygıtından aracı %100 şarj düzeyine 7 saatte ulaşma imkanı sunan MG ZS KONUT, kentli ömür için ülkü bir seçim olarak öne çıkıyor. Sahip olduğu 3 farklı sürüş modu ve tekrar 3 farklı düzeye sahip güç geri-kazanım seçeneği sunan rejenerasyon sistemiyle (KERS), ZS KONUT kullanıcısının tüm gereksinimlerine yanıt verirken menzilinin de denetim edilmesine imkan tanıyor” açıklamasında bulundu.

Dış tasarım– Çağdaş ve klasik

Yeni MG ZS MESKEN, markanın Londra’da bulunan “SAIC Advanced Design” Stüdyosu ve Şanghay’daki SAIC Tasarım Merkezi’nin tutkusunu ve yaratıcılığını yansıtıyor. Her iki tasarım grubu de şık, premium ve erişilebilir bir elektrikli araç geliştirmek için titizlikle çalıştılar. Elektrikli ve hibrit araçların fütüristik dizaynlara yöneldiği bir çağda, ZS MESKEN, MG’nin en çok satan ZS SUV modelinin dizaynını kullanarak yavuz bir yaklaşım sergiliyor. ZS MESKEN, yeterli oranlanmış ebatları ve güçlü çizgilerle donanmış gövdesi ile çağdaş anlayışla tasarlanmış bir araba olduğunu gösteriyor. Markanın mirasından ilham alan ve tarihinin verdiği gururla ön ızgaranın ortasını dolduran büyük MG logosu dizaynın en dikkat cazip ögelerinden biri olarak öne çıkıyor. MG logosunun üzerine basıldığında, zekice gizlenen şarj temas noktası ortaya çıkıyor. LED teknolojisine sahip göz formundaki gündüz sürüş farları ve art stop lambaları ZS EV’ye özgün bir görünüm kazandırıyor.

Arabanın profili boyunca uzanan düzgün yüzeyler alt gövdedeki girinti ve güçlü omuz çizgisi ile hareketlilik kazanırken bariz çamurluk kemerleri dinamizmi güçlendiriyor. Sportif görünümü destekleyen 17 inçlik çağdaş dizaynlı jantlar aerodinamik yapılarıyla arabanın menzilini artırıyor. 4.314 mm uzunluğa, 1.809 mm genişliğe ve 1.620 mm yüksekliğe sahip ZS KONUT kompakt boyutlu çevik ve dinamik bir SUV. ZS EV’ye has Bosphorus Mavisi üzere güçlü, tezli renkler, arabanın aerodinamik gövdesini ve dinamik karakterini daha da vurguluyor.

MG ZS MESKEN – Aileler için geliştirildi

Ailelerin kullanımı düşünülerek geliştirilen şık, pratik bir elektrikli SUV olan MG ZS KONUT, hafta sonu seyahatleri ve sportif etkinlikler dahil olmak üzere ailelerin tüm muhtaçlıklarını karşılayan bir yapıya sahip. Sunduğu geniş iç yeriyle MG ZS KONUT sınıfının en ferah araçlarından biri olarak öne çıkıyor. MG ZS KONUT, segment önderi düzeyindeki diz uzaklığı art koltuktaki yolcular için sunduğu ek 55 mm omuz arası ve segment ortalamasının 80 mm üzerindeki art tavan yüksekliğiyle hem şoför hem de yolcular için eşsiz bir sürüş tecrübesi sunuyor. Düz bir tabanın sağladığı ek alan sayesinde sunulan, orta konsolun altındaki saklama alanı üzere tahliller kullanım kolaylığını destekliyor.  Segmentindeki SUV modellerden ortalama 60 litre daha büyük 448 litrelik bagaj ve iki düzeyli bagaj tabanı sayesinde bebek arabası, valizler, outdoor spor ekipmanları yahut haftalık market alış-verişi için çokça yer bulunuyor. İki kesim halinde katlanan art koltuklar sayesinde bagaj hacmi 1.116 litreye (DPA) kadar ulaşıyor. Aracın farklı noktalarına serpiştirilen saklama alanları kadar 75 kg port bagaj kapasitesi de fonksiyonelliği destekliyor. Bir bisiklet taşıyıcı ile de donatılabilen MG ZS KONUT, 75 kg çeki demiri taşıma kapasitesi sunuyor.

Kokpit içinde ise yumuşak gereçler ve kontrast tonlar cazip bir ortam yaratıyor. 3-boyutlu formlar, metalik ve krom yüzeyler ve karbon dokular iç yere dinamik bir hava kazandırıyor. Luxury donanım versiyonunda sunulan 1.2 m2’lik alana sahip panoramik ve açılır cam tavan daha aydınlık ve daha ferah bir iç yeri beraberinde getiriyor. Şoförün Sürüş (D), Boş (N) ve Geri (R) vites seçimi yapmasını sağlayan yeni Döner Vites Seçim Kumandası MG ZS EV’nin iç yerine seçkin bir hava katıyor. Eko, Olağan ve Sport sürüş modları sayesinde şoförün aracın kullanım usulünü ve menzilini belirlemesi mümkün kılınıyor. Kumandanın ortasındaki bir düğme aracı Park (P) moduna alıyor. Ön konsolun ortasında yer alan gelişmiş bilgi-eğlence sistemi ile teknoloji, ZS EV’nin iç yerinin temel ögesini oluşturuyor. 8 inçlik geniş dokunmatik ekran; Apple CarPlay™ ve Android Auto™ uyumluluğu ile konfor ve kullanım kolaylığı sunuyor. Ergonomik çok işlevli direksiyon simidi ek kullanım kolaylığı sunuyor. Luxury versiyonunda sunulan ısıtmalı ve elektrikli deri koltuklar hem şoför hem de yolcular için üstün konfor düzeyi sunarken, SUV araçlara mahsus yüksek oturma konumu yola hakim bir sürüş sağlıyor.

MG ZS MESKEN – Batarya, motor, menzil ve şarj

44,5 kWsa kapasiteli su soğutmalı lityum iyon batarya WLTP normuna nazaran tek bir şarjla 263 km’ye varan bir sürüş menzili sunuyor. WLTP’nin kent döngüsü ile menzil 372 km’ye ulaşıyor. Ön aksın üzerine monte edilen sabit mıknatıslı senkron elektrik motoru 353 Nm anlık tork sağlıyor ve 143 PS’ye muadil 105 kW güç üretiyor. Ön tekerleklere aktarılan güç ile MG ZS MESKEN, 8,2 saniyede 0-100 km/s hızlanmasını tamamlıyor ve 140 km/s azami sürate ulaşıyor.

MG ZS MESKEN ayrıyeten enerjiyi geri kazanmak ve menzili uzatmak için KERS ismi verilen üç düzeyli rejeneratif fren özelliği de sunuyor. Bu sistem sayesinde elektrik motoru, şoförün ayağını gaz pedalından çekmesiyle, olağanda standart fren anında sırasında boşa gidebilecek kinetik enerjiyi elektriğe dönüştürüyor. Elde edilen güç bataryalara yönlendiriliyor ve sürüş menzilini uzatmak için kullanılıyor. Şoför, vites kumandasının çabucak gerisinde bulunan KERS ayar düğmesi ile sürüş usulüne uygun olan üç farklı güç geri kazanım düzeyinden birini tercih edebiliyor. Birinci düzey, büyük oranda araç freni kullanarak az ölçüde rejenerasyon uyguluyor. Düzey üç, ağır bir güç geri kazanım süreci uyguluyor, en az fren gereksinimi ile neredeyse tek pedal ile sürüşü mümkün kılıyor. Bu da modüllerin ömrünü uzatıyor, verimliliği artırıyor ve kullanım maliyetlerini azaltıyor. 18 hücreden oluşan batarya paketi 280 kg yüke sahip ve rastgele bir emisyon üretmeden etkileyici bir performans sunuyor. MG’nin Akıllı Batarya Isı Denetim sistemi tarafından yönetilen batarya paketi, dış sıcaklık değişimlerinden yalıtılmış olup her türlü hava şartında optimum güç ve menzil sağlıyor.

ZS MESKEN standart olarak, orta konsoldaki Döner Vites Seçim Kumandası tarafından denetim edilen, kullanımı pratik bir otomatik şanzımanla donatılıyor. Şanzıman ağır dur-kalk dahil olmak üzere farklı sürüş şartlarında akıcı ve dingin bir sürüş sağlıyor. Üstün sürüş dinamikleri ve üstün yol tutuş özellikleri elde etmek için tasarlanan ZS EV’nin şasisi ve güç-aktarma sistemi tartı merkezini olabildiğince aşağıda tutacak halde tasarlanmış. Düz taban mimarisinin sağlamış olduğu avantajla yolcu kabinin altında konumlandırılan batarya paketi, araca kazandırdığı istikrarlı yük dağılımı ile üstün viraj performansı sunuyor.

ZS EV’yi şarj etmek ise aracın her iki yanından da kolay erişim sağlamak için ön ızgaraya monte edilen CCS ve Tip 2 irtibat noktası sayesinde çok kolay. CCS soketi, süratli şarj gayesiyle iki ek güç kontağı bulunan ve AC ve DC şarj tipini destekleyen Tip 2 soketinin gelişmiş bir versiyonu. ZS KONUT, süratli şarj özelliği ile 50 kW kapasiteli bir DC şarj istasyonunda yalnızca 40 dakikada yüzde 80 düzeye şarj edilebiliyor. ZS KONUT, meskende standart bir 7.4 KW konut tipi şarj aygıtı ile yaklaşık 6 saatte tam şarj edilebiliyor. Araç, acil durumlarda standart 3 pinli bir fişle de şarj edilebiliyor.

MG Pilot – Sürüş takviye sistemi

Bir aile dostu elektrikli SUV olan ZS KONUT, MG’nin geliştirdiği en teknolojik ve en gelişmiş modellerden biri olup L2 otonomi düzeyine sahip MG Pilot sürüş takviye sistemi ile ek sürüş güvenliği sunuyor. ZS EV’nin Comfort ve Luxury olmak üzere her iki versiyonunda da sunulan MG Pilot, Faal Acil Durum Freni özelliğini de bünyesinde barındırıyor. Sistem, 20 km/s’in altındaki süratlerde araba, bisiklet yahut yaya olması bir çarpmayı önlemek için otomatik olarak fren yapıyor ve 20 km/s’in üzerindeki süratlerde kaza mümkünlüğünü yahut tesirini azaltıyor.

Çok açılı radarların akıllı bir kombinasyonunu kullanan MG Pilot, hem sıkışık kent trafiğinde hem de uzun seyahatlerde en âlâ yol arkadaşı olarak öne çıkıyor. Şerit Takip Asistanı (LKA), yol çizgilerini takip ederek ZS EV’yi inançlı bir halde şeridinde tutuyor. Şoförün istem dışı olarak şeridin dışına çıkması halinde, Şeritten Çıkma İhtar ve Tedbire Sistemi, etkin olarak müdahale etmeden evvel sürücüyü uyarıyor. MG Pilot, aracın yol dışına çıktığını tespit ettiğinde de müdahale ediyor. Acil Durum Şerit Takip sistemini devreye alan MG Pilot, aracın yolda kalmasını sağlamak için direksiyona müdahale ediyor. 360 derece radar sistemi, ayrıyeten aracın yan şeritteki bir araca hakikat yönelmesini de algılıyor ve mümkün bir kazayı önlemek için müdahale ediyor.

ZS KONUT kullanıcıları, MG Pilot’un Uyarlanabilir Sürat Sabitleme Sistemi ile rahat ve dingin bir sürüş tecrübesi yaşayabiliyor. Şoför, sürat ve takip aralığını belirleyerek, MG Pilot’a öndeki aracı inançlı uzaklıktan takip etmek üzere suratı otomatik olarak ayarlamasını söylüyor. Yol açıldığında, MG Pilot hızlanıyor ve aracı ayarlanan sürate ulaştırıyor. Adaptif Sürat Sabitleyici (ACC) faal olduğunda, Trafik Asistanı (TJA) Sistemi 60 km/s ve üzerindeki süratlerde, şoförün asgarî direksiyon müdahalesi ile aracı şeritte tutmaya yardımcı oluyor. Akıllı Sürat Sınırlama Asistanı (SAS), sürat hududu levhalarını tespit ediyor ve uydu navigasyon ile birlikte şoföre mevcut sürat hududunu gösteriyor. MG Pilot ayrıyeten, 56 km/s’nin altındaki süratlerde öndeki aracı otomatik olarak takip eden ve birebir şeritte tutarak direksiyon, fren ve gaz fonksiyonlarını yöneten Trafik Asistanı özelliğini de içeriyor. Öndeki aracın büsbütün durması ve kısa bir müddet içinde tekrar hareket etmesi halinde ZS KONUT de birebirini yapıyor.

MG Pilot, etkin sürüş takviye sistemlerinin yanında çeşitli ikazlarla sürüş güvenliğini destekliyor ve günlük sürüşleri kolaylaştırıyor. Önden Çarpışma İkaz Sistemi ile donatılan MG Pilot’un ön radarları, evvelki araç süratle yavaşladığında bir ikaz iletisi tetikleyerek başarılı bir acil durum freni için vakit kazandırıyor. Luxury donanım paketinde sunulan Kör Nokta İkaz Sistem ve Şerit Değiştirme Asistanı üzere sistemler ek sürüş güvenliği sağlıyor. Aracın C sütunlarının gerisini izleyen Kör Nokta İkaz sistemi, kör noktada bir araç olması halinde yan aynaya entegre ihtar ışığı ile sürücüyü uyarıyor. Yeniden üst versiyonlarda sunulan Art Çapraz Trafik İkaz Sistemi ve Kapı Açma İkaz Sistemi ile muhtemel kazaların önüne geçiliyor.

Euro NCAP’ten 5 yıldız ve sürüş dayanak sistemleri ile üstün güvenlik düzeyi

Yeni MG ZS KONUT üstün güvenlik düzeyiyle de öne çıkıyor. MG ZS MESKEN, güvenlik özellikleri ile bağımsız çarpışma güvenliği kurumu Euro NCAP’in yapmış olduğu testlerde aldığı sonuçlarla kendi segmentinin en yüksek puan alan araçlarından biri oldu ve bu sayede en yüksek kıymetlendirme skoru olan 5 Yıldız ile üstün güvenlik düzeyini tescil ettirmiş oldu. MG ZS KONUT, güç emen şasisi ve 18.400 Nm burulma direncine sahip olan çelik kafesiyle yolcularını en âlâ formda koruyor. MG ZS KONUT, sahip olduğu bu güvenlik ögeleriyle Audi e-tron, Mercedes EQC ve Tesla Model 3 üzere öteki elektrikli arabalarla tıpkı düzeyde bulunuyor.

MG ZS MESKEN bunun dışında; uzun ile kısa far geçişini otomatik ayarlayarak trafikteki başka paydaşların gözlerini kamaştırmayan Akıllı Uzun Far Asistanı (IHC), e-Call, EBD’li ABS, ESP, Fren ve Yokuş Kalkış Takviyesi, Auto Hold, SAS Sürat Yardımcısı ve Trafik İşareti Tanıma (TSR) üzere son derece güçlü bir donanım düzeyiyle sunuluyor.

MG ZS KONUT Teknik özellikler

Uzunluk: 4.314 mm

Genişlik: 1.809 mm

Yükseklik: 1.644 mm

Dingil uzaklığı: 2.585 mm

Boş yük: 1.518 kg

Batarya: 44,5 kWsa

Şarj müddeti AC: 7 saat

Şarj mühleti 0 -%80 40 dk

Elektrik motoru: PMS motor

Azamî güç: 105 kW (142,8 HP)

Azamî tork: 353 Nm

azamî sürat: 140 km/s

Menzil NEDC: 335 km

Menzil WLTP: 263 km

Menzil 60 km/s ile: 428 km

Güç tüketimi: 13,8 kWh/100 km (NEDC)

Hızlanma 0-50 km/s: 3,1 sn

Hızlanma 0-100 km/h: 8,2 sn

Kaynak: Milliyet

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.