Mercedes-EQ lüks sınıfı elektriklendirdi: EQS

0 65

CARMEDYA.COM – Mercedes-EQ, büsbütün elektrikli birinci lüks sedan modeli EQS’nin dünya tanıtımını online platformlarda gerçekleştirdi.

Lüks ve üst sınıf elektrikli araçlara yönelik modüler mimariye dayanan birinci model olmasıyla da dikkat çekien EQS, teknoloji, tasarım, fonksiyonellik ve bağlanabilirlik özellikleriyle hem şoför hem de yolculara odaklanıyor.

Birinci evrede 245 kW gücündeki EQS 450+ ve 385 kW gücündeki EQS 580 4MATIC modelleri tanıtılan EQS’in, Türkiye’de ise EQS 580 4MATIC modeliyle 2021 yılının son çeyreğinde satışa sunulması planlanıyor.

Markanın elektrikli araba vizyonu

Mercedes-Benz, Ambition 2039 teşebbüsünün bir kesimi olarak önümüzdeki 20 yıl içinde karbon nötr yeni bir araç filosu sunmayı hedefliyor. Şirket, 2030 yılında, sattığı arabaların yarısından fazlasının elektrikli ve şarj edilebilir sistemler dahil elektrikli güç-aktarma sistemlerine sahip olmasını planlıyor. Mercedes-Benz birçok alanda geleceği bugünden düşünüyor. Yeni EQS de bu yaklaşıma uygun olarak, sürdürülebilir bir halde tasarlandı. Araçlar karbon nötr bir yaklaşımla üretiliyor ve geri dönüştürülmüş iplikten üretilen halı üzere gereçlerle kaynaklarını verimli kullanıyor. Mercedes-Benz bu nedenle geliştirme ve tedarikçi ağından kendi üretim sürecine kadar tüm paha zincirini dikkatle ele alıyor. Mercedes-Benz AG’nin iklim müdafaa amaçları, Science Based Targets Initiative (SBTI) tarafından da onaylandı.

En aerodinamik seri üretim araba

Aerodinami uzmanları ile tasarımcıların yakın iş birliği ve “Amaca Yönelik Tasarım” yaklaşımını kapsayan çok sayıda titiz ayrıntı sayesinde elde edilen 0,20 Cd sürtünme katsayısı ile en uygun Cd bedeline ulaşıldı. Bu, EQS’i dünyanın en aerodinamik seri üretim arabası yapıyor. Kelam konusu bedel, bilhassa sürüş menziline olumlu yansıyor. EQS, birebir vakitte düşük rüzgar sürtünmesi ile en sessiz araçlardan biri olarak öne çıkıyor.

EQS tıpkı vakitte güç geri kazanımı için de çok uygun kıymetler kaydediyor: DAuto güç geri kazanım programında 5 m/s², yavaşlama anında 3 m/s² geri kazanımla (2 m/s² tekerlek frenleri) yavaşlama sağlanıyor. Bu durum, fren pedalını kullanmadan durma noktasına kadar yavaşlamayı sağlarken, birebir vakitte menzil de yüksek geri kazanım düzeyinden (290 kW’a kadar) yararlanıyor. Örneğin trafik ışıklarında önde algılanan bir araç olması halinde durma noktasına kadar yavaşlama uygulanıyor. Akıllı güç geri kazanım sistemi, ECO Assist yardımıyla, sürüş şartlarına nazaran optimize ediliyor ve öteki ögelerin yanı sıra trafik şartlarını yahut topografyayı dikkate alarak araç öngörülü bir sürüş usulü ile hareket ediyor. Şoför ayrıyeten direksiyon üzerindeki kulakçıkları kullanarak süzülme işlevini ayarlayabiliyor ve üç farklı güç kazanım düzeyinden birini seçebiliyor.

Yüksek menzil ve düşük tüketim kıymetleri

770 kilometreye (WLTP) varan menzilleri ve 385 kW’a varan güç üretimi ile EQS’in güç-aktarım sistemi, S-Serisi segmentindeki kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılıyor. Ayrıyeten 560 kW’a kadar bir performans versiyonu da planlanıyor. Tüm EQS versiyonlarının art aksında bir elektrikli güç-aktarma sistemi (eATS) bulunurken, 4MATIC versiyonlarının ön aksında da bir eATS bulunuyor.

EQS, çok daha yüksek güç yoğunluğuna sahip yeni kuşak bataryalarla sunuluyor. İki bataryadan daha büyük olanı, 107,8 kWh güç kapasitesine sahip. Bu sayı, EQC’ye kıyasla yaklaşık yüzde 26 daha yüksek bir kapasite manasına geliyor (EQC 400 4MATIC: Karma elektrik tüketimi: 21,5-20,1 kWsa/100 km; CO2 emisyonları: 0 gr/km).

15 dakikada 300 km’lik menzil

EQS, hakikat akımlı süratli şarj istasyonlarında 200 kW’a kadar şarj edilebiliyor. 300 kilometreye kadar (WLTP) menzil için sırf 15 dakikalık bir şarj kâfi oluyor. EQS, meskende yahut halka açık şarj noktalarında entegre şarj aygıtı kullanılarak AC ile 22 kW’a kadar şarj edilebiliyor. Ayrıyeten pozisyona ve batarya tasarrufu sağlayan şarj üzere fonksiyonlara bağlı olarak otomatik olarak etkinleştirilebilen çeşitli akıllı şarj programları bulunuyor.

Elektrikli Zeka özelliğine sahip navigasyon, şarj molaları da dahil olmak üzere en süratli ve en uygun rotayı birçok etkeni göz önünde bulundurarak planlıyor ve örneğin trafik sıkışıklığına yahut sürüş stilindeki değişikliklere anlık olarak reaksiyon veriyor. Yeni bir özellik olarak EQS’in bilgi-eğlence sistemi (MBUX – Mercedes-Benz Kullanıcı Deneyimi) mevcut batarya kapasitesiyle şarj olmadan birinci hareket noktasına dönmenin mümkün olup olmadığını görselleştiriyor. Rota hesaplamasında manuel olarak eklenen rota üzerindeki şarj noktaları tercih edilebiliyor yahut önerilen şarj noktaları hariç tutulabiliyor. Ayrıyeten şarj başına kestirimi fiyatlandırma maliyetleri de hesaplanıyor.

“Amaca Yönelik Tasarım” anlayışı

Her ne kadar yeni S-Serisi’ne yakın olsa da, EQS büsbütün elektrikli bir platform üzerine inşa ediliyor. Büsbütün yeni bu konsept, “Amaca Yönelik Tasarımı” mümkün kılıyor. Bütünleşik kavisli sınırları, fastback art tasarımı ve olabildiğince önde konumlandırılan kabiniyle EQS, birinci bakışta bile içten yanmalı motora sahip araçlardan ayrışıyor. “Progressive Luxury” (İlerici Lüks) ile birleştirilen “Sensual Purity” (Duygusal Sadelik) tasarım ideolojileri, cömertçe şekillendirilen yüzeyleri, azaltılmış çizgileri ve kesintisiz geçişleri beraberinde getiriyor.

Ön tasarım bir “Siyah Panel” ünitesiyle birleştiriliyor. Bir ışık bandı ve koyu siyah radyatör ızgarası ile birbirine bağlanan yenilikçi farlar, özgün bir görünüm oluşturuyor. Merkezi Mercedes-Benz Yıldızı ile “Siyah Panel” radyatör ızgarasının görünümü daha da geliştirilebiliyor. İsteğe bağlı olarak sunulan 3-Boyutlu Yıldız daha alımlı bir görünüm sunulmasını sağlıyor. Mercedes-Benz Yıldızı, AMG Line yahut Electric Arka tasarım paketleri ile birlikte sunuluyor. Tasarım olarak 1911 yılında ticari marka olarak tescil edilen Daimler-Motorengesellschaft’ın orjinal yıldızı kullanılıyor.

Yaklaşık 150 futbol alanı büyüklüğünde alanı temizleyebilen havalandırma sistemi

Mercedes-Benz, ENERGIZING AIR CONTROL PLUS ile EQS’de hava kalitesi konusunda kapsamlı bir yaklaşım sergiliyor. Sistem; filtreleme, sensörler, ekran konsepti ve klimadan oluşuyor. Özel filtreleme sistemiyle HEPA filtre, dış hava ile giren ince partikülleri, mikro partikülleri, polenleri ve öbür unsurları yakalıyor. Faal kömür kaplaması sayesinde kükürt dioksit, nitrojen oksitler ve kokular da azaltılıyor. HEPA filtre, virüsler ve bakteriler alanında “OFI CERT” ZG 250-1 sertifikasına sahip. Ön iklimlendirme özelliği ile araca binmeden içerideki hava temizlenebiliyor. Aracın dışındaki ve içindeki partikül düzeyleri de MBUX’te gösteriliyor ve özel hava kalitesi menüsünde detaylı olarak izlenebiliyor. Dış ortamdaki hava kalitesinin düşük olması halinde sistem yan camları yahut açılır cam tavanı kapatmayı öneriyor.

Otomatik konfor kapılar

Opsiyon olarak önde ve geride otomatik konfor kapılar sunuluyor. Şoförün araca yaklaşmasıyla birinci olarak kapı kolları yuvasından dışarıya çıkıyor. Kullanıcı daha da yaklaştığında şoför kapısı otomatik olarak açılıyor. Şoför, MBUX’i kullanarak -örneğin çocukların okul önünde araca inançla binmesini sağlamak için- art kapıları açabiliyor.

EQS, donanıma bağlı olarak 350 adede kadar sensörle donatılıyor. Bu donanımlar aralıkları, suratları ve ivmelenmeleri, aydınlatma şartlarını, yağış ve sıcaklıkları, koltuk doluluğunu ve hatta şoförün göz kırpma sıklığını ve yolcuların konuşmalarını takip ediyor. Tüm bu bilgiler, algoritmalar tarafından denetim edilen ve yıldırım suratında kararlar veren özel denetim üniteleri tarafından işleniyor. Yeni EQS, Yapay Zeka (AI) sayesinde öğrenme yeteneğine sahip ve buna bağlı olarak yeteneklerini yeni tecrübelere dayalı olarak geliştirebiliyor.

Ses temaları ve ENERGIZING NATURE

EQS’te çok taraflı ses tecrübesi, klâsik bir araçtan, sesi olan bir elektrikli arabaya geçişi sağlıyor. Çeşitli ses temaları, kişisel bir akustik konseyime müsaade veriyor. Burmester® surround ses sistemi ile birlikte EQS, Silver Waves ve Vivid Flux olmak üzere iki farklı ses teması sunuyor. Ses Tecrübeleri, merkezi ekrandan seçilebiliyor yahut kapatılabiliyor. Ayrıyeten etkileşimli sürüş sesi de iç yerdeki ses sisteminin hoparlörleri ile üretiliyor.

Orman Açıklığı, Denizin Sesi ve Yaz Yağmuru olmak üzere üç farklı ENERGIZING NATURE programı ENERGIZING COMFORT’un yeni özelliği olarak sunuluyor. Bunlar, sürükleyici ve etkileyici bir kabin içi ses tecrübesi sağlıyor. Bu sakinleştirici sesler, akustik çevrebilimci Gordon Hempton ile birlikte oluşturuluyor. ENERGIZING COMFORT’un kesimi olan öteki programlar üzere, öteki duyulara hitap etmek için aydınlatma modları ve imajlar de kullanılıyor.

Adaptif şasi

Yeni EQS’in şasisi dört kollu ön ve çok kollu art aks mimarisi ile yeni S-Serisi’ni temel alıyor. AIRMATIC havalı süspansiyon ADS + standart olarak sunulurken, rüzgar sürtünmesini düşürmek ve menzili uzatmak üzere 120 km/s civarında aracın süspansiyonu 10 mm ve 160 km/s süratte bir 10 mm daha otomatik olarak alçalıyor. Sürüş suratının 80 km/s’ye düşmesiyle araç yüksekliği standart düzeye dönüyor. Yolu izleyen sensörler, süspansiyon sistemini yalnızca yüksekliğini değil, tıpkı vakitte çalışma karakterini de yol koşullarına nazaran ayarlıyor. “Comfort” (konfor), “Sport” (spor), “Individual” (kişisel) ve “Eco” (ekonomi)olmak üzere DYNAMIC SELECT sürüş modları süspansiyon ayarlarını kullanım ihtiyacına uyarlama imkanı sunuyor.

4,5 dereceye kadar direksiyon açısına sahip standart arka aks yönlendirmesi, EQS’in kullanışlı ve dinamik karakterine katkıda bulunuyor. Ayrıyeten alternatif olarak, 10 dereceye kadar direksiyon açısına sahip art aks yönlendirme özelliği sipariş edilebiliyor. Böylelikle, 5 metreden uzun olan EQS, 10,9 metrelik dönüş çapı ile birçok kompakt sınıf arabanın dönüş çapına muadil bir dönüş sunuyor. İlgili art aks açıları ve yörüngeleri merkezi ekrandaki sürüş modu menüsünde görüntülenebiliyor.

Otonom sürüşe hazır altyapı

Aracın etrafında bulunan sensörler sayesinde, park sistemleri şoförün birçok alanda kolay kolay hareket yapmasına yardımcı oluyor.

İhtilal niteliğindeki DIGITAL LIGHT far teknolojisi (Advanced Plus donanım düzeyinden itibaren standart), kılavuz işaretlerinin yahut ikaz sembollerinin yola yansıtılmasını sağlıyor. Şerit Değiştirme Yardımcısı başlangıcını görüntüleyen, bir tehlike algıladığında bir uyarı/yönlendirme talimatı sağlayan Şerit Takip Yardımcısı yahut Kör Nokta Yardımcısı olarak iki yeni yardımcı işlev daha sunuluyor. DIGITAL LIGHT, ışığı 1,3 milyon mikro aynayla kıran ve yönlendiren her farda üç adet güçlü LED ışık modülünden oluşuyor. Buna bağlı olarak araç başına 2,6 milyon pikselden fazla çözünürlük elde ediliyor.

Opsiyonel olarak sunulan DRIVE PILOT ile EQS, trafik yoğunluğunun yüksek yollarda yahut dur-kalk trafikte 60 km/s’ye kadar süratlerde kurallı otomatikleştirilmiş sürüş yapabiliyor. Şoför üzerindeki yükü hafifleten sistem, böylelikle şoföre vakit kazandırıyor.

Şoförün göz kapağını tahlil edebilen MBUX Hyperscreen

MBUX Hyperscreen, iç yer dizaynının en can alıcı noktalarından biri olarak öne çıkıyor. Büyük ve kavisli ekran, sol A sütunundan sağ A sütununa kadar konsol boyunca uzanıyor. Kavisli camın gerisinde üç adet ekran bulunuyor ve bunlar bir ortaya gelerek tek bir ekran üzere görünüyor. Ön yolcuya ilişkin 12,3 inçlik OLED ekran, ferdileştirme ve denetim alanı sağlıyor. Yasal düzenlemelere bağlı olarak sürüş esnasında cümbüş fonksiyonlarına yalnızca bu ekrandan erişim sağlanabiliyor. Akıllı kamera tabanlı bir güvenlik sistemi, şoförün ön yolcu ekranına baktığını algılaması halinde otomatik olarak ekranı karartıyor.

MBUX, uyarlanabilir yazılımıyla kullanıcısına adapte oluyor ve çok sayıda bilgi-eğlence, konfor ve araç fonksiyonu için şahsileştirilmiş tekliflerde bulunuyor. Sıfır katman özelliği sayesinde en kıymetli uygulamalar duruma ve bağlama nazaran görüş alanı içinde her vakit en üst seviyede kullanıma sunuluyor.

En şimdiki sürüş takviye sistemleri, birçok noktada sürücüyü destekliyor. Konsantrasyon Kaybı Yardımcısı ile sunulan mikro uyku fonksiyonu yeni bir özellik olarak devreye giriyor. Şoförün göz kapağı hareketleri, yalnızca MBUX Hyperscreen ile sunulan şoför ekranındaki bir kamera aracılığıyla tahlil ediliyor. Şoför ekranındaki yardım ekranı, sürüş dayanak sistemlerinin çalışmasını anlaşılır bir tam ekran görünümde gösteriyor.

Platformdan bağımsız olarak Entegre Güvenlik prensipleri (özellikle kaza güvenliği) tüm araçlarda uygulanıyor. Tüm Mercedes modelleri üzere, EQS de rijit bir yolcu kabini, özel deformasyon bölgeleri ve en yeni güvenlik sistemleriyle donatılıyor. PRE-SAFE® EQS’te standart olarak sunuluyor. EQS’in büsbütün elektrikli bir platforma sahip olması, güvenlik konsepti için yeni tasarım imkanlarını beraberinde getiriyor. Örneğin bataryanın alt gövdede çarpmaya karşı muhafazalı bir alana yerleştirilmesi için uygun yerin sağlanabilmesi manasına geliyor. Ayrıyeten büyük bir motor bloğu olmadığı için önden çarpışmadaki davranış daha rahat bir halde modellenebiliyor. Standart çarpışma testlerine ek olarak, aracın çeşitli ek baskı durumlarındaki performansı teyit edildi ve Araç Güvenlik Teknolojisi Merkezi’nde (TFS) kapsamlı bileşen testleri gerçekleştirildi.

Kaynak: Carmedya.com

Kaynak: Haberler.com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

instagram takipçi kasma | instagram takipçi