Maserati MC20’ye büyük ödül

0

Maserati MC20, Red Dot Tasarım Mükafatları kapsamında, “Ürün Tasarımı” kategorisinde; “Best of the Best” (En Uygunun de İyisi) mükafatına layık görüldü. 

Red Dot Tasarım Mükafatları, 1955 yılından beri, dünyanın her yerinden estetik açıdan en heyecan verici, fonksiyonel ve yenilikçi eserleri kıymetlendirerek seçen, Almanya’daki Design Zentrum Nordrhein Westfalen tarafından düzenleniyor.

Maserati’nin yeni kuşak harika spor arabası MC20, Red Dot Tasarım Ödülleri’nde “En Yeterlinin de İyisi” Mükafatına layık görüldü. Maserati Innovation Lab (Maserati İnovasyon Laboratuvarı) tarafından geliştirilen ve Modena’da bulunan Viale Ciro Menotti Fabrikası’nda üretilen MC20, büsbütün İtalya’da tasarlanıp üretilen safkan bir İtalyan spor arabası olarak da farkını ortaya koyuyor. Harika dizaynını sportif ruhuyla birleştiren MC20, 630 HP gücündeki Maserati üretimi V6 “Nettuno” motoru ile sınıfının en düzgün güç /ağırlık istikrarı, 325 km/s’nin üzerindeki azamî suratı ve rafine aerodinamik yapısıyla dikkatleri topluyor. MC20, milletlerarası patentlerle korunan ve daha evvel yalnızca Formula 1’de kullanılan teknolojiyi bir yol arabasına aktaran “Nettuno” sayesinde; 2,9 saniyede 0-100 km/s ve 8,8 saniyede 0-200 km/s hızlanmalarını tamamlarken, 325 km/s’nin üzerinde azamî sürate ulaşabiliyor.

Mevzuyla ilgili açıklamada bulunan Maserati CEO’su Davide Grasso “Misyonumuz, Maserati markasının yeni çağının başlangıcını simgeleyen ve gelecekte de övgüyle hatırlanacak bir araba geliştirmekti. MC20 ile bunu başardığımıza inanıyorum. Maserati markası, yenilikçi ve benzersizdir. Yeni muhteşem spor arabamız MC20, tüm Maserati bedellerini bünyesinde barındırıyor ve marka tarihinde bir dönüm noktası olmayı sürdürüyor” dedi.

Maserati Tasarım Lideri Klaus Busse ise Maserati’nin tarihinde yeni bir sayfa açan bir araba yaratarak, bu eşsiz proje üzerinde çok çalışmış tüm grubun çalışmalarını takdir eden Red Dot mükafatını almış olmaktan onur duyduklarını belirtti.

Her yıl düzenlenen Red Dot Tasarım Mükafatları, daima güncellenen kriterler ile eser ve marka tasarımı ve irtibat alanında global seviyede harikalığı ödüllendiriyor. Kazananları dünyanın önde gelen dizayncı, akademisyenlerinin yer aldığı 50 bireyden oluşan heyetin kararı belirliyor. Heyet farklı kategorideki eserleri kıymetlendirerek, yılın kazananını seçiyor.

Kaynak: Milliyet

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.