Manuel Otomobil Nasıl Kullanılır? Düz Vites Otomobil Sürerken Nelere Dikkat Edilmeli?

0

Manuel otomobil kullanmanın birtakım püf noktaları bulunuyor. Manuel otomobillerde debriyaj sistemi bulunuyor. Vites atarken yahut arabayı kaldırırken debriyaj kullanılması değerli bir mevzudur.

Manuel Otomobil Nasıl Kullanılır?

Araçlar farklı özelliklerle üretilebiliyor. Araçların hem otomatik hem de manuel tipleri bulunuyor. Otomobil kullanmayı öğrenmek isteyenler birinci olarak manuel otomobil kullanımını öğrenmek istiyor. Manuel otomobil kullanımını araştırarak pek çok şoför adayı araştırma yapabiliyor. Manuel otomobilin kullanımında en çok dikkat edilmesi gereken, debriyaj sistemidir. Manuel araçlarda vites sistemi manuel olması nedeniyle, debriyaj çok fazla kullanılıyor.

Debriyaj kullanımını yanlışsız formda yapmak, manuel otomobil kullanımını kolaylaştıracaktır. Manuel otomobil kullanımlarında, zaman saatinin denetimi de yapılmalıdır. Kadranda görünen dönem saati denetim edilerek, ne vakit vites yükseltileceği yahut düşürüleceği anlaşılabilir. Manuel otomobil kullanımında evre saati çok değerli bir ayrıntıdır. Araç şoförleri zaman saatine bakarak, vites değiştirme süreçlerine daha kolay karar verebilir.

Düz Vites Otomobil Sürerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Düz vites otomobil sürmek için birçok hususa hakim olmak gerekiyor. Düz vites otomobillerdeki debriyaj sistemi, otomatik araçlarda bulunmuyor. Düz vites otomobilleri sürerken, periyot saatinin çok yükselmemesi yahut çok düşmemesi gerekiyor. Dönem saatinin çok yükselmesi vites attırma vaktinin geldiğini gösterir. Araç şoförleri devirin yükselmesiyle birlikte debriyaja basarak vitesini yükseltebilir. Bölüm saati düşüşe geçtiyse yeniden debriyaja basarak, vites küçültebilir. Aracın suratına nazaran vites değişimi anlık olarak yapılmalıdır.

Kaynak: Milliyet

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.