Lotus Evija’ya Top Gear’dan ödül

0

Büsbütün elektrikli hiper araba kısa müddet evvel Top Gear mecmuası editörü Jack Rix tarafından Hethel, Norfolk’taki Lotus HQ’daki test pistinde test edildi ve makalesi Mayıs sayısında sekiz sayfadan fazla yayınlandı.

Rix, Evija’yı Lotus için yalnızca “şirketin geleceği için bir işaret tabelası” olarak adlandırmıyor, birebir vakitte onu “bir bütün olarak sahiden süratli elektrikli araçlar için bir bayrak taşıyıcısı” olarak nitelendiriyor.

Bu yıl içinde üretime geçecek olan Evija, büsbütün elektrikli ve dünyanın en güçlü arabası. Dört tekerlekten çekişli güç transfer sisteminden 2.000 PS’nin üzerinde bir çıkış gücüne sahip. Rix, bir Bugatti Chiron’un birebirini yapması için geçen müddetin yarısı kadar, yalnızca üç saniyede 124 mil/saatten 186 mil/saate (200 km/sa-300km/sa.) hızlanabileceğini belirtiyor.

Rix, 1.600 PS ile hudutlu bir Evija prototipi için; “Proje geliştirme takımının çalışmaları için övgüyle bahsediyorum. Lotus DNA’sının birinci köşeden itibaren apaçık ortada olduğunu hissediyorsunuz. Direksiyon muhteşem ve hafif, tekerlek açısına ve sürate nazaran kendini ayarlıyor. Lotus özel bir şeyin eşiğinde.” fikirlerini belirtiyor.

Lotus Cars Genel Müdürü Matt Windle da: “Dünya çapında geliştirilmekte olan tüm EV’ler ortasında, Top Gear takımı tarafından “İzlenecek Olan” olarak tanınmak bir onurdur. Araç üzerinde doğrulama çalışmaları süratle devam ediyor ve geçen ay otomobil ile dünya çeşidimize devam ettik. Önümüzdeki haftalarda bunu fizikî dünyada daha fazla beşere göstermeyi umuyoruz.”

 

Kaynak: Milliyet

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.