Koronavirüs, elektrikli araçlara geçişi hızlandıracak

0 64

Çin’de ortaya çıkan ve süratle dünyaya yayılan koronavirüs salgını, milyonlarca insanın hayatını kaybetmesine neden oldu.

Ayrıyeten salgın, gündelik hayatın ve iktisatların yanı sıra iklim değişikliğiyle uğraş gündemini de şekillendirdi.

Salgın karşısında hükümetlerin ve önde gelen otomobil üreticilerinin dayanağıyla elektrikli arabaların, SUV’ların ve hafif araçların 2019’da yüzde 8 olan global pazar hissesi 2020’de yüzde 12’ye yükselirken, bu değişimin gelecek yıllarda da devam etmesi bekleniyor.

ELEKTRİKLİ VARSAYIMI GERİ ÇEKİLDİ

İdare danışmanlığı firması The Boston Consulting Group’un (BCG) son çalışmasına nazaran, 2026’ya kadar elektrikli araçların global olarak satılan araçların yarısından fazlasını oluşturacağı kestirim ediliyor. Daha evvel bu iddia 2030 yılına kadardı.

Koronavirüs krizinde, dünyanın geleceğine dair artan tasaların yanı sıra güçlü kamu teşvikleri ve bataryaların düşen maliyetleri de elektrikli araba satışlarını destekliyor.

Büsbütün elektrikli araçlara AB ve Çin’de öteki büyük pazarlara nazaran daha süratli geçilirken, bu geçiş Brezilya ve Hindistan üzere gelişmekte olan ülkelerde nispeten yavaş gerçekleşiyor.

DİZELİN SONU GELİYOR

Arabada dönüşüm için, dünyanın dört bir yanından hükümetlerden düzenlemeler ve teşvikler geliştirmeleri istenirken, dizel üzere fosil yakıtla çalışan araçlara yönelik yasaklar için mevcut vakit çizelgelerinin öne alınacağı varsayım ediliyor.

Kullanışlı şarj istasyonlarının eksikliği, batarya araçların benimsenmesinin önündeki en önemli pürüzlerden biri olduğunu belirten uzmanlar, hükümetlerin batarya şarj altyapısını genişletmek için hizmet sağlayıcıları ve otomotiv sanayisi ile birlikte çalışmasını öneriyor.

Kaynak: Ensonhaber

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

instagram takipçi kasma | instagram takipçi