Kış Lastiği Zorunluluğu

0 35

Kış Lastiği Zorunluluğu

Kış lastiği zorunluluğu 1 Aralık itibari ile kişilerin lastiklerini değiştirmelerini gerekli kılmıştır. Kış lastiği zorunluluğu ile alakalı olarak bir sorun meydana gelmemesi için kişilerin öncelikli olarak belirli tarihleri takip etmeleri ve kanuni olarak da tarafınıza bildirilen kıstaslara uygun olarak lastiklerin değiştirilmesi gerekmektedir.

Kış Lastiği Değişimi Neden Önemlidir?

Kış lastiği zorunluluğuna uymayan kişilerin tespit edilmesi durumunda bunun mali cezai sorumluluğu olduğu da belirtilmelidir. Kış lastiğinin kullanılması yol tutuşu için de büyük önem arz etmektedir. Yol tutuşunda yaz lastiklerinin yüksek performans sergilemesi mümkün olmayacaktır. Özellikle buzlanma olan yollarda aracın yol tutuşunun yüksek olması için bu yüzeye uygun olan lastiklerin kullanılması gerektiği bildirilmiştir.

Kış Lastiği ve Trafik Kazaları

Buzlanma olan ya da don olan yollarda kazaların kış lastiği sayesinde büyük oranda ortadan kaldırıldığı görülmektedir. Kış lastiği ile alakalı olarak gerekli değişimlerin yapılmaması sadece kanuni cezaya değil aynı zamanda hayati tehlikeye de yol açar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

instagram takipçi kasma | instagram takipçi