Kış Lastiği Kullanımın Avantajları

0 51

Güvenli bir sürüş için trafik kurallarına uymanız, gerekli durumlarda çeşitli önlemler almanız önemli olsa da yol durumu ve hava koşulları gibi farklı unsurlar da güvenliği sağlamanız konusunda etkili olabilir. Kış lastiği uygulamasının, hava koşullarının zorlu olduğu kışın önemli olmasının sebebi ise işte eksiksiz olarak bu!

Kış Lastiği Zorunlu Mu?
Evet, kış mevsiminde güvenli bir biçimde sürüş yapmanız konusunda size yardımcı olan kış lastiği uygulaması mecburi. Trafiğe çıkan sürücüler, her sene 1 Aralık ve 1 Nisan tarihleri arasında kış lastikleri ile sürüş yapmak zorundalar.

Neden Kış Lastiği Takılır? Kış Lastiği Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kış lastiklerinin güvenli bir sürüş sunduğundan bahsettik. Fakat can ve mal güvenliğinin beraberinde kış lastikleri sayesinde daha rahat sürüşler gerçekleştirmeniz de mümkün. Ayrıca karlı havalarda, kar lastiklerine artı olarak kar zinciri takmanız gerektiğini de hatırlatmadan geçmeyelim. Bunun sayesinde; yol tutuşu konusunda daha başarılı olur, buzlanma gibi bazı meteorolojik olayların yanı sıra getirdiği riskleri ve tehlikeyi azaltabilirsiniz. Kış lastiklerinin çok daha iyi performans göstermek, aşırı soğuklarda, düşük sıcaklıklarda ve kar ve/ya da buz üstünde daha etkili olmak için tasarlandığını unutmamalısınız.

Kış lastiklerini dört tekerleğe de takmalısınız. Ayrıca, 1 Aralık ila 1 Nisan arasında aracınızda bulundurduğunuz yedek lastik de kış lastiği olmalı.

Kış Lastiği Kullanmanın Önemi

Islak zeminde aracınızın kayma riski düşer.
Yüksek yola tutunma ve yolu kavrama gücü ile daha az kaza yapma riski ve çok daha emniyetli bir sürüş sağlar.
Kış lastikleri sayesinde ıslak veya kaygan yollar üstünde fren mesafesini kısaltır.
Kar, buz, su üstünde ya da çamurlu yüzeylerde araba kullanırken optimum güvenlik sağlar.
Kış Lastiği Kullanmanın Ekstra Önemli Olduğu Durumlar

Dağdan geçildiğinde veya düzenli ilaçlanma kayak pistlerine gidildiğinde.
Kışın ortalama sıcaklığı yedi derecenin altında olan yerlerde araba kullanıldığında. Kış lastiklerinin bu sıcaklıktan itibaren alışılmış lastiklere göre çok daha iyi performans gösterdiği ortaya konmuştur.
İkamet yeri, yalnızca zaman zaman kar yağmasına karşın sık sık yağmurun ve buzlanmaların olduğu bir şehirse.

Kaynak:mapfre.com.tr

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

instagram takipçi kasma | instagram takipçi