İngiliz hükümetinden ‘sürücüsüz’ araçlara yeşil ışık

0

Şoförler, aracın şeritte kalmasını ve öndeki araca inançlı bir uzaklıkta kalmasını sağlayan otomatik şerit tutma sistemi(ALKS) teknolojisini kullanarak, trafiğin yavaş olduğu periyotlarda aracın yerleşik ekranı üzerinden bir gazete okumasına kısa bir mühlet müsaade verilebilir.

Lakin sigortacılar ve araba kuruluşları, Ulaştırma Bakanlığı, bu donanım ile donatılmış yeni modellerin şoförün müdahalesi olmadan sürmesine müsaade verme planlarını takip edeceğini onayladıktan sonra, güvenliği sağlamak için çok daha fazla çalışma yapılması gerektiğini söyledi.

Arabalar, sistem çalışırken azamî 55 km/s süratle kendi kendine gidebilecek. DfT’ye nazaran, suratı ve öbür araçlara olan arayı daima olarak izleyecek olan teknoloji, insan yanlışını azaltarak yol güvenliğini nitekim artırabilir.

BM yönetmeliğine nazaran, sistem sadece trafiğin birebir tarafta aktığı, yayalara yahut bisikletlilere müsaade verilmeyen otoyollarda kullanım için. Geçiş için 10 saniyeye kadar olan bir trafik sıkışıklığı ortadan kalktığında ve trafik akışı hızlandığında sürüşü büsbütün şoföre geri vermelidir.

Ulaştırma Bakanı Rachel Maclean, bunun Birleşik Krallık’ta kendi kendine giden araçların inançlı kullanımı için büyük bir adım olduğunu ve gelecekteki seyahatlerin daha yeşil, daha kolay ve daha sağlam hale getirilmesi için değerli bir adım olduğunu söyledi. “Ancak bu heyecan verici yeni teknolojinin inançlı bir biçimde konuşlandırılmasını sağlamalıyız, bu yüzden bunu mümkün kılacak kuralların neye benzeyeceği konusunda danışmanlık yapıyoruz.” dedi.

Sigortacı tarafından finanse edilen Thatcham Research’ün araştırma yöneticisi Matthew Avery şunları söyledi: “Herhangi bir aracın otonom araç olarak sınıflandırılması ve Birleşik Krallık yollarında itimatla kullanılmasına müsaade verilmeden evvel hem yasa koyucular hem de otomotiv sanayisi tarafından hala yapılması gereken çok şey var.”

O, hala bir şoförün denetimi ele almaya hazır olduğuna güvendiği için ALKS’in otomatik olarak isimlendirilmemesi gerektiğini söyledi. “Endişemiz, Birleşik Krallık hükümetinin, maalesef birçok trajik vefata yol açan yardımlı sürüş sistemlerinin baş karışıklığına ve sık sık berbata kullanımına katkıda bulunmasıdır.”

ABD’de nisan ayında bir Tesla kazasında iki kişinin vefatı şu an soruşturuluyor ve kimse şoför koltuğunda şoför olduğuna inanmıyor. Geçen yıl yapılan bir soruşturma, öbür bir Tesla şoförünün 2018’de öldüğünde otomobilin otonom sürüş fonksiyonunu kullandığını ve bir görüntü oyunu oynadığını ortaya çıkardı.

Motor Üreticileri ve Tüccarları Derneği (SMMT), hükümetin duyurusunun ileriye dönük hayati bir adım olduğunu söyledi.

SMMT CEO’su Mike Hawes şunları söyledi: “Alks üzere teknolojiler gelecekte daha yüksek otomasyon düzeylerinin yolunu açacak ve bu ilerlemeler yollarımızın gezegendeki en inançlı işler ortasında kalmasını sağlarken, İngiltere’nin bu teknolojilerin geliştirilmesi ve kullanımında bir dünya başkanı olma potansiyelini ortaya çıkaracak.”

Hükümet, 2035 yılına kadar İngiltere’de 38 bin kişiyi daha istihdam eden 42 milyar sterlinlik bir sanayi olabileceğini argüman ettiği irtibatlı ve otonom araç teknolojisine kıymetli bir ekonomik umut bağlamış durumda.

Kaynak: Sözcü

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.